CHP'den Kılıç'a, maçlardaki slogan sorusu

Sezgin Tanrıkulu, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi

ANKARA (ANKA) - CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Recep Tayyip Erdoğan stadıyla ilgili imzalanan protokolün AK Parti'ye yönelik olumsuz bir sloganın cezalandırılacağını anlamına geldiğini öne sürerek, Spor Bakanı Suat Kılıç'a "Bakanlığınız bünyesinde maçlarda taraftarlarca atılacak sloganları belirleme gibi bir çalışma yapılmakta mıdır" diye sordu.

Süper Lig başlamadan önce statlarda uygulanmak üzere yapılması gündemde olan yeni düzenlemelerin toplumda tartışma yarattığını ifade eden Tanrıkulu, "Bu düzenlemelerin hukuki gerekçelere dayanmaması da hayata geçirilecek uygulamaların keyfi uygulamalar olduğunu ortaya koymaktadır" dedi. Beşiktaş ve Kasımpaşa arasında Recep Tayyip Erdoğan stadıyla ilgili imzalanan protokolde taraftarların sloganlarının dahi kıstas olarak yer aldığını ve söz konusu protokolün açıkça AK Parti'ye yönelik olumsuz bir sloganın cezalandırılacağı anlamına geldiğini savunan Tanrıkulu Bakan Kılıç'a şu soruları yöneltti:

"Bahse konu olan stat vatandaşların vergileri üzerinden mi yoksa partinizin bütçesi üzerinden mi yapılmıştır? Vatandaşın vergileriyle hizmet veren bir stadın bir siyasi odağın menfaati üzerine kullanılması sizce doğru mudur? İmzalanan protokolde ne tür sloganlar cezalandırılacaktır?

Recep Tayyip Erdoğan stadında maç izlemek için partiniz veya Bakanlar Kurulunuza mensup birinin gitmesi durumunda; kişiye özel destek sloganlarının atılırsa, bu sloganlarda siyasi propaganda sayılacak ve imzalanan protokol iptal edilecek midir? Protokol iptali sadece eleştiri sloganlarını mı kapsamaktadır?

Bakanlığınız bünyesinde maçlarda taraftarlarca atılacak sloganları belirleme gibi bir çalışma yapılmakta mıdır?"

-"BEDEL SÖZCÜĞÜNDEN KASIT NEDİR?"-

Tanrıkulu, soru önergesinde Bakan Kılıç'a"Gezi'yi tribünlere taşıyan bedelini öder" şeklinde basına yansıyan açıklamaları da sordu. Tanrıkulu sorularına şöyle devam etti:

"Statlarda özel güvenlik personeli yerine güvenlik güçleri personellerinin görevlendirilmesi gereği hangi şartlar doğrultusunda ortaya çıkmıştır? Statlarda güvenlik güçleri, özel güvenlik personelinden farklı ne tür çalışmalar yapacaklardır?

Süper Kupa müsabakası öncesinde "Gezi'yi tribünlere taşıyan bedelini öder' açıklaması basında iddia edildiği gibi size mi aittir? Söz konusu açıklama sizin tarafınızdan gerçekleştirildiyse; açıklamanızda ki kasıt nedir? "Bedel' sözcüğünden kasıt nedir? Sportif anlamda bir cezalandırma ise bu cezalandırmayı hangi yetki ve hangi hukuki gerekçelere dayandırarak gerçekleştireceksiniz? Açıklamanız doğrudan siyasi olarak spora müdahale değil midir?

Siyasi müdahalelerle ilgili, UEFA ve FİFA tarafından verilen herhangi bir uyarı var mıdır? Varsa tarihleri ve uyarıya neden olan olay nedir?

Sportif anlamda cezalar özerk yapılara sahip olan federasyonlarca mı yoksa kabinenizin belirlediği kıstaslara göre mi verilmektedir?"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
HAKARETE..KARŞIYIZ..KİME YAPILIRSA YAPILSIN..EGER MODERN.VE KÜLTÜRLÙ.BİR TOPLUM OLACAKSAK...BU İNSAN MÜSVETTELERİNİ..İÇİMİZDEN..TEMİZLEMEMİZ LAZIM..
lale temiz lale sen önce o palalı şerefsiz adamınızı fastan getirinde temizleyin imi!!!!!
dometos la mı yoksa CİF LE Mİ TEMİZLİYECEKSİN
bu cevabı bu yazın için değil diğer yaptığın yorumlar için yazıyorum makarnacı modernlikten kültürden bahsediyorsun her yorumunda ağzından pislik akıyor önce kendini bir düzelt kitap oku kültürünü arttır, makrnayı az ye beynin gelişsin
KÜCÜK HESAPLAR PEŞİNE KOŞUYONUZSİZDEN SİYASETCİ OLMAAAAZZZZZZZ
gençlik ve spor bakanlığının misyonuna yeni bir görev tanımı ekleniyor maçlarda atılacak sloganların özenle üslup hatası olaksızın vede sayın bakan suat kılıçtan onay alınıp uygulanması şeklinde olacak herhalde. buda tencere ,tava, cezve, tabak,bardak,çalma şeklinin belirlenmesi versiyonunun farklı bir uygulaması gibi olacak ne diyelim gülü seven dikenine katlanır ata sözü geliyor aklıma
ne yapsanız bazı şeyleri engelleyemezsinizzzz.
Bedel Ödemekse Hazırız ödemeye. Herzaman Söyledim akp Nin Oyu tabanı % 12 gecmez ama % 99,99 Medya Elinde Tutan Tayıp herhalde %50 Alır Kim Gösterir se Medya O %50 yı Rahat alır.Bunu Az Bucuk Aklı Olan Anlar . Tayip Kim Kocaman Bir Yalancı Medya da Destekcisi ve Rüşvet Almış başını Gidiyor Haberlerde göremessiniz Tayıbın Marifetlerini annatmakla bitmez .Bu Adama Niye destek yorumları yazarsınız annam vermekte güclük cekiyorum.Bu Memleket hepimizin Bu vatan için Dedelerimiz Savaşmış canını vermişler Şimdi ne oluyor Bölünmenin eşşiğindeyiz Olmaz demeyin Bu ülkede Koskoca General ömür boyu hapis
boş konuşmuşsun
Diğer Haberler