HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

CHP'den Kılıç'a, maçlardaki slogan sorusu

Sezgin Tanrıkulu, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi

ANKARA (ANKA) - CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Recep Tayyip Erdoğan stadıyla ilgili imzalanan protokolün AK Parti'ye yönelik olumsuz bir sloganın cezalandırılacağını anlamına geldiğini öne sürerek, Spor Bakanı Suat Kılıç'a "Bakanlığınız bünyesinde maçlarda taraftarlarca atılacak sloganları belirleme gibi bir çalışma yapılmakta mıdır" diye sordu.

Süper Lig başlamadan önce statlarda uygulanmak üzere yapılması gündemde olan yeni düzenlemelerin toplumda tartışma yarattığını ifade eden Tanrıkulu, "Bu düzenlemelerin hukuki gerekçelere dayanmaması da hayata geçirilecek uygulamaların keyfi uygulamalar olduğunu ortaya koymaktadır" dedi. Beşiktaş ve Kasımpaşa arasında Recep Tayyip Erdoğan stadıyla ilgili imzalanan protokolde taraftarların sloganlarının dahi kıstas olarak yer aldığını ve söz konusu protokolün açıkça AK Parti'ye yönelik olumsuz bir sloganın cezalandırılacağı anlamına geldiğini savunan Tanrıkulu Bakan Kılıç'a şu soruları yöneltti:

"Bahse konu olan stat vatandaşların vergileri üzerinden mi yoksa partinizin bütçesi üzerinden mi yapılmıştır? Vatandaşın vergileriyle hizmet veren bir stadın bir siyasi odağın menfaati üzerine kullanılması sizce doğru mudur? İmzalanan protokolde ne tür sloganlar cezalandırılacaktır?

Recep Tayyip Erdoğan stadında maç izlemek için partiniz veya Bakanlar Kurulunuza mensup birinin gitmesi durumunda; kişiye özel destek sloganlarının atılırsa, bu sloganlarda siyasi propaganda sayılacak ve imzalanan protokol iptal edilecek midir? Protokol iptali sadece eleştiri sloganlarını mı kapsamaktadır?

Bakanlığınız bünyesinde maçlarda taraftarlarca atılacak sloganları belirleme gibi bir çalışma yapılmakta mıdır?"

-"BEDEL SÖZCÜĞÜNDEN KASIT NEDİR?"-

Tanrıkulu, soru önergesinde Bakan Kılıç'a"Gezi'yi tribünlere taşıyan bedelini öder" şeklinde basına yansıyan açıklamaları da sordu. Tanrıkulu sorularına şöyle devam etti:

"Statlarda özel güvenlik personeli yerine güvenlik güçleri personellerinin görevlendirilmesi gereği hangi şartlar doğrultusunda ortaya çıkmıştır? Statlarda güvenlik güçleri, özel güvenlik personelinden farklı ne tür çalışmalar yapacaklardır?

Süper Kupa müsabakası öncesinde "Gezi'yi tribünlere taşıyan bedelini öder' açıklaması basında iddia edildiği gibi size mi aittir? Söz konusu açıklama sizin tarafınızdan gerçekleştirildiyse; açıklamanızda ki kasıt nedir? "Bedel' sözcüğünden kasıt nedir? Sportif anlamda bir cezalandırma ise bu cezalandırmayı hangi yetki ve hangi hukuki gerekçelere dayandırarak gerçekleştireceksiniz? Açıklamanız doğrudan siyasi olarak spora müdahale değil midir?

Siyasi müdahalelerle ilgili, UEFA ve FİFA tarafından verilen herhangi bir uyarı var mıdır? Varsa tarihleri ve uyarıya neden olan olay nedir?

Sportif anlamda cezalar özerk yapılara sahip olan federasyonlarca mı yoksa kabinenizin belirlediği kıstaslara göre mi verilmektedir?"

Express


En Çok Aranan Haberler