HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Çikolata: Faydaları nelerdir?

Çikolata günlük yaşamımızda sıklıkla tükettiğimiz gıdalardan biridir.

Çikolata: Faydaları nelerdir?

Özellikle paketli ürünlerin artması ve onlara ulaşmanın kolaylaşması ile bu tüketim daha da artmıştır. Çikolatanın tüketilmesi ile birlikte vücudumuzda pek çok olumlu ve olumsuz değişiklikler meydana gelebilir. Her gıda da olduğu gibi bunun da birtakım özellikleri bulunur.

Çikolatanın üretiminde kullanılan ana madde kakaodur. Kakao And Dağları, Amazon ve Orinoca gibi yerlerde çok fazla bulunur. Bu yerlerin özellikleri bol yağış alması ve ılıman iklime sahip olmalarıdır. Kakao üretiminin %40'lık bölümünü Fildişi Sahillerinden karşılar. Kakao bitkisinin boyu 4 ile 8 metre arasında değişkenlik gösterir.

Yararlı besinler arasında kakao yağı ve tozu büyük bir yer alır. Mayalama ve kurutma işlemi yapılarak içerisinde bulunan acı tadı ortadan kalkar. Kurutulan kakao tohumları kavrulur ve un haline getirilir. Bu işlemler sırasında içerisinde bulunan yağı çıkarılır ve kakao tozu elde edilir. Bu tozun içine süt ve şeker katılarak çikolata üretilir.

Çikolatanın Kalorisi ve Besin Değeri

Çikolatanın kalorisi ve besin değeri bazı kişiler için önem taşır.

Miktar: 100 g

Kalori (kcal): 553

Yağ (g): 34,50

Karbonhidrat (mg): 50,70

Protein (g): 8,30

Çikolatanın Faydaları

Çikolatanın vücutta yarattığı belli başlı olumlu özellikler vardır. Bunlar;

1. Stres ve mutsuzluğun giderilmesine yardımcı olur

iStock-1162338229

Kakao içerisinde belli bir oranda kafein bulunur. Kafein güçlü bir etkiye sahiptir ve kişide canlanma hissi uyandırır. Bu hisler kişinin stresten uzaklaşmasında rol oynar. Ayrıca anti-depresan gibi düşünülen bu tatlı kişide mutluluk etkisi yaratır. Ek olarak içinde bir tür amino asit barındırması; rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etki oluşturur. Bu özellikleri ile stres ve mutsuzluğun giderilmesine yardımcı olur.

2. Beyin ve sinir sisteminde oluşacak zararları engeller

Yaşın ilerlemesi ile birlikte sinir ve beyin sisteminde birtakım işlevsel bozukluklar meydana gelir. Çikolata, içerisinde antioksidan flavonoidler barındırır ve bu maddeler beyinde oluşabilecek zararları engeller. Ayrıca çikolatanın tüketilmesi serotonin düzeyini arttırır ve zihinsel sağlık üzerinde olumlu etkiye sebep olur. Beyin daha aktif ve canlı olur. Bu nedenle alzheimer hastalarının tedavisinde faydalı olup olmadığı araştırma konusu olmuştur.

3. Tansiyonu düzenler

iStock-859833110

Kakao sayesinde kanda bulunan nitrik oksit seviyesi artar. Yani bu seviyenin artması kan basıncı değerlerinin dengede kalmasına yardımcı olur. Nitrik asit, kanın damar içlerinde pıhtılaşmasını engeller ve daha akışkan olmasını sağlar. Bu özellikleri sayesinde tansiyon ortalama seviyede kalır. Ek olarak idrar söktürücü özelliği ve içerisinde potasyum olması ile yüksek tansiyonun düşürülmesinde rol oynar.

4. Kalp sağlığını güvende tutar

iStock-859833110

Antioksidan özelliği ile birlikte kalp sağlığı güvende olur. İçindeki stearik asit, doymuş yağ asidi olmasına rağmen kolesterol üzerinde olumsuz etkisi yoktur. Ayrıca stres ve mutsuzluk kalp sağlığı açısından olumsuzluk yaratır. Bu etkileri de ortadan kaldırması kalp sağlığını korur.

5. Diyabete iyi gelir

iStock-1141160481

Kandaki şeker seviyesini sütlü ve beyaz çikolata dengede tutmaz. Ancak acı olan bitter çikolata sayesinde, kandaki şeker seviyesi nötr hale gelir. Safra salgısı ve insülin uyarılır.

6. Afrodizyak etkisi yaratır

Çikolatanın cinselliğe faydaları uzun zaman araştırılmış ve önemli bir etkisi olduğu kabul edilmiştir. Tüketildiğinde kişide afrodizyak etkisi yaratır. Serotonin hormonunun artmasına yardımcı olur ve kişiyi sekse doğru yönlendirir. Kişide cinsel uyarılma ve keyif verme hisleri yaratır. Yiyecek olarak tüketilmesi ve masaj olarak yağlarının kullanılması cinsel ilişki sırasında etkili olur.

7. Cildi yumuşatır

Bitter çikolatanın cilde faydaları; cildi yumuşatması ve bu sayede cildi nemlendirerek ince kırışıklıkları düzeltmesidir. İçinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde cilt proteinleri beslenir. SPA gibi güzellik merkezlerinde çikolata oldukça sık kullanılan bir üründür. Bunun için bir maske tarifi vardır. Bu maskeye göre; yarım bardak kakao ve süt kreması karıştırılır. İçine bir tatlı aşığı bal eklenir. Bunlar karıştırılarak cilde sürülür. Diğer bir yöntem ise; bitter çikolatayı eriterek içine badem yağı ya da zeytinyağı eklenir. Bunlar iyice karıştırılarak tüm vücuda ya da istediğiniz yerlere sürülür.

8. Erken doğum riskini azaltır

iStock-1213687410

Hamilelik sürecinde kadınların en çok korktuğu kötü durumlardan bir tanesi de düşük yapmadır. Çünkü düşük yapma durumunda bebek kaybedilir. Düşük yapma özellikle ilerleyen yaşlarda olan hamileliklerde daha fazla görülür. Bu durumun önüne geçmek için aşırıya kaçmadan çikolata tüketebilirsiniz. Tamamen doğum riskini azaltır diyemeyiz fakat bu riski kesinlikle azaltacaktır.

Çikolatanın Zararları

Sınırlı tüketildiğinde vücutta çok fazla olumsuz etki yaratmaz. Ancak günlük olarak aşırı miktarlarda tüketildiğinde ve bu durum devam ettiğinde birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Bunlar;

  • İçerisinde yüksek miktarda kalori barındırdığı için fazla tüketimi kilo alımına sebep olur. Kilo alımı vücuda giren kalori miktarı harcanılan enerjiden fazla olduğu zaman başlar. Kilolu bir birey olmak sadece görünüş açısından değil, vücut sağlığı açısından da olumsuz yönler barındırır. Kalp hastalıkları, şeker, tansiyon ve obezite gibi birçok rahatsızlık ortaya çıkar. Standart 43 gramlık bir paket içerisinde ortalama 210 kalori, 13 gram yağ ve 24 gram şeker vardır. Hem tatlı kriziniz hem de kilo probleminiz varsa bir seferde bütün paket yemek yerine birkaç ısırık ile bunun önüne geçebilirsiniz.
  • Bulundurduğu şeker nedeniyle vücutta çok fazla şeker birikir. Şeker insan sağlığı açısından özellikle çok fazla tüketilmemesi gereken bir besindir. Bu nedenle başka rahatsızlıkların sebebi olabilir. Diş çürükleri oluşur, diş minesi zarar görür ve diyabet gibi ciddi bir hastalığın başlangıcı olabilir.
  • Asidik bir yapısı vardır. Bu kimi zaman faydalı olabileceği gibi aşırı tüketimi sonucunda zarara dönüşür. Asidik özelliği bağırsaklarda tahrişe neden olur, mide asidinin dengesini bozar. Ülser ve reflü gibi mide sorunlarına yol açar.
  • Kafeinin, zihnin canlı tutulması dışında özelliği bulunmaz. Besin değeri yoktur. Özellikle bunun yanında içerisinde başka kafein içeren gıdalar da tüketiliyorsa depresyon, titreme uyku sorunları ve sinirlilik hali oluşur.
  • İçerisinde bolca potasyum bulunur. Normal insanlarda bu bir sorun teşkil etmez. Ancak böbrek ve böbrek üstü bezi hastalığına sahip kişilerin potasyum değerlerine dikkat etmesi gerekir. Bu kişiler günlük 200 miligramdan daha fazla potasyum tüketmemelidir.
    Youtube


En Çok Aranan Haberler