Çocuklara özel Montessori eğitimi nedir?

Çocuklara gelecekte neler kazandırır?

Çocuklara özel Montessori eğitimi nedir?

Son yıllarda özellikle de ülkemizde çocukların eğitim ve öğretim hayatı boyunca sürekli olarak sınavlarla dolu bir yarışa sokulduğu düşünülürse bu montessori eğitim tarzı özgür bireyler yetiştirme konusunda oldukça nokta atışı bir eğitim stilidir diyebiliriz.

Montessori Eğitimi Nedir?

Montessori eğitimi adını İtalya’nın bilim insanı ve ilk kadın doktoru olan Pedagog Maria Montessori’den almıştır. Montessori eğitimi, çocukların bireysel anlamda kendi öğrenme hızlarına göre geliştirilmiş bir eğitim tarzıdır. Çocuk neyi, ne zaman, nasıl, nerede ve nasıl istiyorsa o şekilde özgürce kendisinin deneyip, uğraşarak öğrenmesine izin verir. Çocuklar bu metot da ellerini özgürce kullanırlar. Soyutsallık birinci amaçtır. Önemli olan çocuğun kendi hür iradesi ile verdiği kararlar ve isteklerdir.
Her çocuk farklıdır, kendine özeldir. Biri 1 yaşındayken yürüyüp aynı anda konuşabilirken bir diğeri bunlar yerine çok daha farklı becerilere sahip olabilir. Çocuğun bu eğitim ile birlikte eylemlerini veya hatalarını kendi başına kontrol etmesi ve farkına varabilmesini sağlayan bir eğitim sistemidir.

Montessori Eğitiminin Çocuğa Kazandırdıkları Nelerdir?

Özgüveni yüksek bir birey olur.
Sosyal bir çocuk ve gelecekte sosyal bir birey olur.
Sorumluluk sahibi, her işini kendisi yapabilen ve tek başına yetebilen bir yetişkin olur.
Hem kendine hem de kendinden başka olan herkese ve her şeye saygı duymayı öğrenir.
Çalışkan, üretken ve enerjik olur.
Problem çözücü ve kriz yönetici özellikleri gelişir.
Dikkatli ve motivasyonu yüksek bir çocuk olur.
Hayattan zevk almaya çalışan, pozitif düşünceli ve dikkat yönü gelişmiş bir insan olur.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Daha çok üreten bir toplum olmamız için bu eğitim sistemini öğrenmemiz çok önemli. Ancak Türkçe olarak o kadar çok az kaynak var ki, anne babaların bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor, http://www.montessorifelsefesi.com sitesini buldum mesela, bu da yeni sanırım, daha bilgiler ekleniyor. Bu konuda daha çok bilgiye ihtiyacımız var
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler