HABER

Çocuklarda kasık fıtığına dikkat

Fırat Üniversitesi, Fırat Tıp Merkezi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Kazez, çocukların kasık bölgelerinde sık rastlanan ve ameliyatla düzeltilebilen cerrahi hastalıkların, tedavi edilme zamanlarının çok önemli olduğunu söyledi.

Çocuklarda kasık fıtığına dikkat

Fırat Tıp Merkezi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Kazez, çocuklardaki kasık fıtıklarının teşhis edildikten hemen sonra ameliyat edilmesi gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Kazez, doğuştan gelen kasık fıtığı ve inmemiş testis (yumurtanın torbada bulunmayışı) hastalığının erkek bebeklerin önemli hastalıkları arasında olduğunu söyledi. Doç. Dr. Kazez, "Bu hastalıklar ameliyatla düzeltilebilen hastalıklardır.

Gecikmelerde, özellikle ilk 1 yaşındaki hastalarda boğulma riskinin yüksekliği nedeni ile barsak çürümeleri, testis tahribatı ve organ kayıpları ortaya çıkar. Bu çocuklar teşhis konulduktan hemen sonra erken ameliyatla aynı gün evine gidebilme şansına sahiptirler. Erkek bebeklerden farklı olarak, kızlarda boğulmuş fıtıklarda yumurtalıkların boğulması sık görülür ve gecikmelerde yumurtalık kaybı ile sonuçlanır ki, bu da çok ciddi bir sorundur. Kasık fıtıkları mümkünse, boğulma sorunu yaşanmadan ve beklenmeden ameliyat edilmelidir" diye konuştu.

Doç. Dr. Kazez, çocukların, inmemiş testis hastalığında da kasık fıtıklarında olduğu gibi ameliyat sonrası aynı gün evlerine gönderilebileceğini söyledi. Doç. Dr. Kazez, "Bu hastaların 1-2 yaşında iken ameliyat edilmeleri gerekir. Gecikmiş hastalarda yumurtada kalıcı hasarlar başlamakta ve yaş ilerledikçe testiste oluşan tahribat da daha fazla olmaktadır. Erken ameliyat ile inmemiş testisli hastalarda erişkin dönemde ortaya çıkabilecek kısırlık, yumurta kanseri ihtimallerinin önüne geçmek mümkündür. Olumsuz yansımaları ve komplikasyonlarının ileri yaşlarda bulgu vereceği, bebeklerdeki bu iki önemli ve sık görülen hastalığın ameliyatının, çocuk cerrahisi uzmanları tarafından yapılması ve tedavi zamanlamasında gecikme yaşanmaması gerekir" dedi.

ELAZIĞ (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler