HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Çocuklarda okul öncesi eğitim

Çocuklarda okul öncesi eğitimin önemli olduğu ve bu eğitime çocuğun hazır olması kadar, ailenin de kendini hazır hissetmesi gerektiği bildirildi.

Çocuklarda okul öncesi eğitim

Uzmanlar, bir çocuğun okula hazır olduğunun en önemli işaretlerinden birinin anneden ayrılmada sorun çıkarmaması ve kısa sürelerle de olsa evden ayrılmaya istekli olması olduğunu belirttiler. Genellikle anneden ayrılmaya istekli olan çocukların konuşmasının diğer çocuklara göre daha düzgün olduğunu ifade eden uzmanlar, parkta veya dışarıda oynayan çocuklara ilgi göstermenin de grup yaşantısına hazır olmanın önemli işaretlerinden biri olduğuna değindiler.

Bunların dışında çocuğun temel özbakım becerilerini de kazanmış olması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, "Bu konuda çocuklar arasında önemli bireysel ayrılıklar olmakla birlikte yuvaya başlamak için pek çok açıdan en uygun yaş 3 yaştır. Okul öncesi eğitime başlama çocuk için stres oluşturan bir olay olmamalıdır. Böyle bir gruba katılma çocuk için anneden veya alıştığı bakıcısından ayrılma, tanımadığı birine poposunu sildirme ve bir odada bir sürü çocukla birarada oynamayı başarma gibi pek çok farklı anlam taşır. Eğer yuva bu ayrılığın etkilerini en aza indirerek başlarsa çocuk için uyum sağlama daha kolaylaşır. Çocuk sonuç olarak orada kalacağını ve hiçbir çocuğun başında özel bir yetişkinin bulunmadığını kavrayacak ve anneden vazgeçecektir" dedi.

Çocuğun yuvaya hazır olması kadar ailenin de çocuğunu yuvaya vermeye hazır olmasının önemine değinen uzmanlar "Çocuğu yuvaya verdiğiniz için eğer, yalnızlık, çaresizlik, suçluluk, kaygı, çocuğu kaybetme korkusu ve hatta öfke gibi duygular yaşıyorsanız onlarla yüzleşin. Enerjinizi, bu duygularla baş etmek için harcayın. Siz gözleriniz yaşarmadan çocuğu yuvaya bırakabildiğiniz zaman çocuğun da bu ayrılıkla başaçıkabildiğini göreceksiniz" diye konuştu.

Çocuğu yuvaya verdikten sonra içinde bulunduğu ortama alıştırmak için aileye büyük görevler düştüğünü de kaydeden uzmanlar, çocuğu gruba alıştırmak için şu önerilerde bulundular :

"Çocukla birlikte birkaç kez yuvayı ziyaret edin ve onu öğretmeniyle tanıştırın. Çocukla bir hafta öncesinden ilk gün ve yuvadaki arkadaşları hakkında konuşun. Diğer çocukların da aynı kendi gibi olduğunu vurgulayın. Yuvaya başladığı ilk günlerde bir süre çocukla birlikte kalın ama bunun ne kadar süreceğini çocuğa önceden bildirin ve çocuk daha önce yuvaya alışsa bile sözünüzde durun. Ayrılırken mutlaka 'hoşçakal' deyin. İlk günler çocuğun sizi aramasına fırsat vermeden çocuğu erken alın. Mümkünse çok sevdiği bir oyuncağını yanınızda götürün. Çocuk, kimden en kolay ayrılıyorsa yuvaya onun bırakmasını sağlayın. Akşam eve dönerken o gün yaptığınız ilginç şeylerden söz etmeyin. Yuvaya alıştıktan sonraki ayrılık gözyaşlarını ciddiye almayın."

Express


En Çok Aranan Haberler