HABER

"Çocukları sürekli evde tutmayın"

Trabzon Numune Hastanesi Astım, Alerji ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Baki, çocukların yaz kış sürekli evde kalarak dışarı çıkmamasının, astım gibi hastalıklara davetiye çıkardığını söyledi.

"Çocukları sürekli evde tutmayın"

Astım hastalığının dünyada ve Türkiye'de en sık görülen hastalıklardan biri olduğunu belirten Prof. Dr. Baki, Türkiye'de 3.5-7 milyon arasında astımlı hasta bulunduğunun tahmin edildiğini ifade etti. İklim, hava kirliliği, sigara, allerjenlerle temas gibi çevresel etkenlerin, astım hastalığının ortaya çıkmasında önemli rol oynadığını kaydeden Prof. Dr. Ali Baki, "Bölgemiz aşırı nem ve sıcaklığın uygun olması nedeniyle ev tozu alerjisinin esas nedeni olan akarcıkların üremesi için son derece uygundur. Duvardan duvara halılar, koltuklar, yün yatak ve yorganlar buna eklenince, ortam daha da müsait hale gelmektedir. Çocuklar için oyun parkları ve çevresinde yeşil alan olmaması, yaz-kış sürekli evde kalarak dışarı çıkmamaları, bu hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bunlara ilaveten, mantar sporları, evcil hayvanların tüyleri de astıma neden olabilmektedir" dedi.

Bölgede yapılan çalışmalarda, astıma en sık neden olan allerjenin, ev tozu akarcığı denilen böcekler olduğunun altını çizen Prof. Dr. Baki, "Bunu, polen allerjileri takip etmektedir. Çevre faktörünün yanında, beslenmenin de astımın gelişmesinde rolü olabilir. Özellikle balık tüketiminin azalmasının, astımın artmasına neden olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur" diye konuştu.

Prof. Dr. Ali Baki, bölgede yüzde 80'lerde seyreden nem oranının, ev tozu akarcıklarının daha kolay gelişmesine neden olduğuna dikkat çekerek, "İlkbaharda, özellikle fındık ağacı, kızılağaç, dışbudak gibi ağaçların polenleri, yaz mevsiminde ise çayırlardaki polenler bu hastalığa neden olmaktadır" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler