HABER

Cumhurbaşkanlığı Sistemi nasıl olacak?

24 Haziran seçimleri sonrası uygulamaya geçecek olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, üç ayrı kararnamenin kademeli olarak yürürlüğe girmesiyle birlikte hayata geçirilecek. Yeni kabine göreve başlayana kadar mevcut durumda bulunan bakanlık ve kurumlar görevlerini sürdürecek.

Cumhurbaşkanlığı Sistemi nasıl olacak?

24 Hazıran seçimleri ile yeni dönemin ilk Cumhurbaşkanı seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin edip göreve başlaması ile birlikte Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne resmi olarak geçmiş olacak. Parlamenter sistem ise tarihe karışacak.

Takvim'de yer alan habere göre; Sistem değişikliği 2'si KHK, biri Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi olmak üzere üç düzenleme ile yapılacak. KHK'lara konulan yürürlük maddesi sayesinde sistem değişikliği sırasında devlet işleyişinde hiçbir boşluk oluşmayacak. Devletin tümünde geçiş ise hemen değil, yetki karmaşası ve belirsizlik ortaya çıkmaması için kademeli olacak. Önce bakanlıkların kurulması gibi acil düzenlemeler yapılacak. Daha sonra zaman içinde yeni düzenlemeler hayata geçilecek. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, AK Parti ve bürokratlar bir süredir yeni sisteme geçiş sağlayacak KHK ve cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile ilgili yaptıkları çalışmaları tamamladı.

GEÇİL PLANI HAZIR
Hazırlanan düzenlemelere ve planlamalara göre yeni sisteme adım adım geçiş şöyle olacak:

ÜÇ KARARNAME: Yeni sisteme geçiş üç ayrı kararnamenin kademeli olarak yürürlüğe konması ile gerçekleşecek. Bunlardan ikisi, TBMM'den çıkartılan Yetki Yasası kapsamındaki iki kanun hükmündeki kararnamenin (KHK) yürürlüğe girmesi ile olacak. Üçüncüsü ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin edip göreve başladıktan sonra çıkartacağı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi olacak.

BAŞBAKANLIK VE BAKANLIKLAR KALDIRILIYOR: İlk KHK kapsamında Başbakanlık ve Bakanlar Kurulu'na yürürlükteki tüm yasalarda yapılan atıflar kaldırılıyor. Yasalarda Başbakana verilen tüm yetkiler Cumhurbaşkanına aktarılıyor. KHK toplam 800 civarında kanunda 5 bine yakın maddeyi ilgilendiriyor. İkinci KHK ile mevcut bakanlıklar ile teşkilat yasaları kaldırılıyor.

BOŞLUK OLMAYACAK: Cumhurbaşkanı yemini öncesinde çıkarılacak bu KHK'lar nedeniyle devlet işleyişinde bir boşluk olmaması için yürürlük maddelerinde önlem alınacak. Yürürlük maddelerinde "Cumhurbaşkanı yemin edip görevine başlayana ve cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile yenilerini kuruna kadar mevcut kurum bakanlıklar görevlerine devam eder" şeklinde bir ifade konulacak.

İLK CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin edip göreve başladığı an ilk işi 16 yeni bakanlık kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ni yayınlamak olacak. Bu kararnamede bakanlıkların kuruluşu gerçekleştirilecek, yeni teşkilat şeması belirlenecek. Bakanlıklara bağlı kurum ve kuruluşlar da bu kararnamelerde yer alacak.

KABİNE AÇIKLANACAK: Yeni bakanlıkların kurulmasından sonra Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesini açıklayacak. Bakanların atanması ile ilgili bir süre sınırı bulunmuyor. Ayrıca Erdoğan bakanları toplu değil, ayrı ayrı ataması da mümkün. Ancak 16 bakanın aynı anda atanmasının planlandığı belirtiliyor.

KADEMELİ GEÇİŞ: Sisteme geçişte herhangi bir sorun, tıkanma ya da yetki karmaşası yaşanmaması için kademeli bir geçiş olacak. Önce sistemin işleyişine ilişkin ana düzenlemeler yapılacak. Daha sonra da ihtiyaca göre yenilikler devreye sokulacak. Örneğin, Cumhurbaşkanlığı'ndaki ofis sistemi bakanlıklar için de düşünülmüştü. Böyle olunca genel müdürlük, daire başkanlığı gibi makamların da kaldırılması gündeme gelmişti. Ancak bundan vazgeçildi. Sistem oturduktan sonra ihtiyaç halinde böyle bir yapılanmanın tekrar gündeme gelebileceği belirtiliyor.

5 BAKAN YARDIMCISI: Sadece müsteşarlıklar kaldırılacak. Bunun yerine bakan yardımcılığı mekanizması devreye sokulacak. 5'e kadar bakan yardımcısı atanabilecek.

MİLLİ İSTİHBARAT BAŞKANLIĞI: Müsteşarlık kaldırıldığı için bazı kurumların da isimleri değişecek. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Milli İstihbarat Başkanlığı (MİB), Savunma Sanayi Müsteşarlığı da Savunma Sanayi Başkanlığı olacak. Bu iki kurumun yanı sıra MGK, Genelkurmay Başkanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı da Cumhurbaşkanı'na bağlanacak.

BAŞBAKANLIK ARŞİVİ CUMHURBAŞKANLIĞI'NA
Yeni sistemde Başbakanlık makamı bulunmayacak. Bu nedenle kurama ait tüm belge ve arşiv Cumhurbaşkanlığına devredilecek. Arşivin taşıma işlemlerinin başladığı da belirtildi.

.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 39 yorum
Döviz aldı başını gidiyor iş yapamıyor insanlar seçim öncesi sürekli müdahale ediyordunuz şimdi seçim bitti parmağınızı kıpırdatmıyorsunuz beyler! Bu millet size oy verdi siz yine değişmiyorsunuz. böyle devam ederse ülkece batacağız. Vekiller 30 bin lira maaşa gül gibi geçinip gidiyorlar iyi hoş ama bu millet ne yapacak?
@egeli_dervis_1986 oy verirken düşünecektiniz.
millet bunlarında ne kadar umrunda herkes gördü ama yine oy verdi 320 000 tl araba lüx mü diye soran tayyip 1603 tl dizinize dursun dedi millet alkışladı batmış zaten ülke akıl ve fikir baştışı var
@egeli_dervis_1986 Millet halinden memnun kardeş demek ki o kadar oy çıktığına göre sen nefesini yorma
@egeli_dervis_1986 ne marka telefon kullanıyon
@egeli_dervis_1986 kazgal dolar düşüyor daha ne istiyorsun seninkide laf olsun torba dolsun
@recai_49 Seninkinden kötüdür emin ol
Kimin umrunda ki sen ben ve durumlarimiz.Durumu duzelenler gözümüzün önünde . halkta tükendi sayılır . Yarın Belki vergi verecek parayı bulamicaz. O zaman ne olacak Kim kimi ayakta tutacak çok merak ediyorum.Bakalım bize yapacakları güzellik yüzde kaç zamlarla patlak vericek .
Atatürkün Kurduğu Cumhuriyet Bitmiştir. Padidaşahlık devri başlamıştır. Tıpkı Araplardaki gibi yönetime hazır olun, Sonunuzun onlar gibi olmasınada hazır olun...
türkiye buna layık değil
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler