HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

"Cumhuriyet savcısına emir verme yetkim yok"

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu'nun, "Yargıda çifte standart uygulayan savcılar hakkında işlem başlattınız mı?" sorusuna yanıt verdi.

Ergin, "Kamu davasının açılması konusunda Adalet Bakanı'nın Cumhuriyet Savcısına emir verme yetkisi bulunmamaktadır" yanıtını verdi.

CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, "Yargı süreci devam ederken siyasi açıklamalar yapan Başbakan Erdoğan hakkında "adil yargılamayı teşebbüs' suçlamasıyla soruşturma açılmamasını, CHP lideri Kılıçdaroğlu içinse açılmasını göz önünde bulundurarak yargıda çifte standart uygulayan savcılar hakkında işlem başlattınız mı?" diye sordu.

-ADALET BAKANI ANAYASA'YI HATIRLATTI-

Soru önergesine yanıt veren Adalet Bakanı, Anayasa'nın 138. maddesini hatırlatarak, görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamayacağı, görüşme yapılamayacağı veya herhangi bir beyanda bulunulamayacağının hüküm altına alındığını söyledi.

-"BAHSİ GEÇEN SAVCILAR HAKKINDA İNCELEME, SORUŞTURMA BULUNMUYOR"-

Adalet Bakanı, kamu davasının açılması konusunda Adalet Bakanı'nın Cumhuriyet savcısına emir verme yetkisi bulunmadığının altını çizerek, şöyle dedi:

"Kamu davasının açılması konusunda görevli ve yetkili kılınan makam Cumhuriyet başsavcılıkları olup, bu bağlamda telkinde bulunulması ya da talimat verilmesi de söz konusu değildir.

Soru önergesinde bahsi geçen savcılar hakkında, herhangi bir inceleme ve soruşturma bulunmadığı, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Sekreterliğinin 16 Şubat 2012 tarihli yazılarıyla bildirilmiştir."

ANKA

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler