HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Derviş ve Cem gitmiyor

Hüsamettin Özkan'ın görevinden ve partisinden istifasının ardından çok sayıda Milletvekili ve Bakan'ın istifalarıyla devam eden siyasi arenada yaşanan gelişmelerin perde arkası olaylar da kulislere yansımaya başladı.

Derviş ve Cem gitmiyor

Siyasi kulislerde medyaya yansıdığı şekilde "Başbakan Bülent Ecevit'in Dışişleri Bakanı İsmail Cem'i görüşmek üzere Ankara'ya çağırdığı duyurulmuştu. Ecevit'ten böyle bir davetin olmadığı Cem'in dönüşünden sonra ve dün Başbakanlık konutuna gitmemesinden sonra anlaşılmıştı. Siyasi kulislerden sızan bilgilere göre, Başbakan Bülent Ecevit, dün Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile resmi konut veya çalışma ofisinde görüşmek yerine telefonla aradı.

Ecevit Cem'e doğrudan konuya girerek "Seni konuta çağırmıyorum, çağırırsam spekülasyon olabilir, ne düşünüyorsun?" diye sordu. İsmail Cem bu görüşmede Ecevit'e " Ben partimden bir yere gitmiyorum. Türkiye'nin şu hassas döneminde yapılanlara da üzülüyorum" dedi. Bunun üzerine Ecevit, " Sizin çalışmalarınızdan oldukça memnunum. Dışişleri Bakanı olarak görevinize devam etmenizi istiyorum." karşılığını verdi.

Ecevit-Cem görüşmesinde Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in, son cümle olarak "Sayın Başbakanım hiçbir yerle ilişkim olmayacak, bundan emin olabilirsiniz" dediği öğrenildi.

Başbakan Ecevit dün Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş ile yaptığı görüşmede Derviş' e düşüncelerini sordu. Bunun üzerine Derviş, "Biz ekonomiye bakıyoruz" diyerek ekonomik göstergeler konusunda Başbakan'a bilgiler sundu. Başbakan'ın Derviş'in verdiği bilgileri dinledikten sonra DSP içindeki hareketlenmeyi hatırlatarak " Değişik siyasi oluşumlar var. Sizin düşünceniz nedir?" sorusunu yönelttiği ancak Derviş'in buna karşılık, "Ben şu andaki ekonomideki sorumluluğumu yerine getiriyorum, onlara bakmıyorum . Benim için en önemli konu ekonomideki durumu kontrol altında tutmaktır " cevabını verdiği öğrenildi.

Öte yandan DSP yöneticileri arka arkaya gelen istifaların ardından toparlanma çalışmaları başlattı. Pek çok milletvekilinin hissi davranarak veya arkadaşlarının tesiri ile istifa ettiğine inanan DSP kurmayları ikişer-üçerli gruplar oluşturdu. Ayrılan milletvekillerini markaja almaya başlayan DSP kurmayları 6 milletvekilinin bugün geri dönmesini bekledikleri öğrenildi. Zafer Güler'in geri dönmesinin ardında yatan gerçeğin de DSP kurmaylarının başlattığı bire bir markaj çalışması olduğu ifade ediliyor.

Son olarak bu gece yapılan Hüsamettin Özkan- Derviş görüşmesinin hemen akabinde Hüsamettin Özkan'ın dışarı çıkar çıkmaz kurmaylarını aradığı ve görüştüğü kişiye "Derviş bizimle birlikte hareket etmiyor" açıklamasını yaptığı siyasi kulislere bir anda dağıldı.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler