HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dink ve Mumcu'nun adı sokakta yaşatılacak

Şişli Belediyesi, ilçedeki iki sokağın ismini Hrant Dink Sokağı ve Uğur Mumcu Sokağı olarak değiştirme kararı aldı

İSTANBUL (AA) - Şişli Belediye Meclisi, suikast sonucu hayatını kaybeden gazeteciler Hrant Dink ve Uğur Mumcu'nun isimlerini iki sokağa verme kararı aldı.

Şişli Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Belediye Meclisi, ilçedeki Işık sokağının isminin "Uğur Mumcu", Samanyolu sokağının isminin ise "Hrant Dink" olarak değiştirilmesi kararı aldı.

İlçe Belediye Meclisi'nde alınan karar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin onayına gönderildi. Onay çıkması halinde her iki sokağın ismi resmi olarak değişmiş olacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, iki önemli aydın, basın ve demokrasi şehidinin adını Şişli’de yaşatmak istediklerini belirterek, "Hrant Dink ve Uğur Mumcu demokrasi, toplumsal barış ve aydınlık Türkiye mücadelesine yazılarıyla, kitaplarıyla, araştırmalarıyla büyük katkılar sağladılar. Onlar, bu mücadelelerinden, kalemlerinden rahatsız olan karanlık odaklar tarafından katledilmiş olsalar da yaşamları boyunca savundukları değerlerle hafızalarımızda yaşamaya devam edecekler." değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, meclis kararı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Harita Müdürlüğü’nün önerisi ile terör örgütlerini çağrıştıran ve ahlaka aykırı görülen sokak adlarının değiştirilmesine karar vermişti.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler