HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Diş eti ağrısına evde doğal olarak uygulayabileceğiniz çözümler

Birçok insanın yaşadığı oral problemler genelde çürük, diş enfeksiyonu gibi durumlardan kaynaklanır. Nadiren de olsa diş eti ağrılarından kaynaklanan oral şikayetler ortaya çıkabilir. Diş eti ağrıları genelde ağız bakımının yetersiz yapılmasına bağlı olarak meydana gelip gelişim gösterir. Ayrıca diş eti ağrıları bazı durumlarda kimi hastalıkların işareti olarak da ortaya çıkabilir.

Diş eti ağrısına evde doğal olarak uygulayabileceğiniz çözümler

Bu tip ağrılar doktor gözetiminde bir tedavi gerektirir. Tedavinin eksik kalması, yarıda bırakılması ya da hiç başlanmaması gibi durumlarda ise ağız dokusunda çok ciddi problemlerin ortaya çıkmasına uygun bir zemin hazırlanmış olur. Doktor gözetiminde gerçekleştirilen tedaviye ek olarak evde kendiniz hazırlayabileceğiniz doğal yöntemlerle de diş eti ağrılarıyla mücadele edebilirsiniz.

Diş Eti Neden Ağrır?

1. Diş eti iltihabı

Diş etinde meydana gelen herhangi bir iltihaba bağlı olarak diş etlerinde ağrı gözlenebilir. Diş eti iltihabının sebepleri arasında ise ağız bakımının yeterli bir şekilde yapılmaması, ağız içindeki yaraların mikrop kapması gibi faktörler bulunur. İltihap, mikrop saçan ve sağlığı tehdit eden bir durum olduğu için en kısa sürede ortadan kaldırılmalıdır. Bu yüzden diş etinde herhangi bir şekilde iltihap gelişmesi halinde gerekli tedaviyi almak için en kısa sürede uzmana danışmanız gerekir.

2. Diş eti yaraları

Diş etlerinde oluşan yaralar yüzünden de bu bölgede ağrı hissi meydana gelebilir. Ağrının giderilmesi için yaranın olabildiğince hızlı kapatılması gerekir.

3. Yetersiz besleme

Diş eti ağrısı nedenlerinden biri de yetersiz beslenmedir. Vücut gerekli vitamin ve mineralleri alamadığı durumda bedenin bazı bölgelerinde kimi komplikasyonların ortaya çıkması için uygun zemin hazırlanmış olur. Bu komplikasyonlardan birisi de diş eti ağrılarıdır.

4. Dişlerin yanlış biçimde fırçalanması

Dişlerin doğru şekilde fırçalanmaması ve diş fırçalarken çok sert bir şekilde baskı uygulanması diş eti ağrılarına neden olabilir.

5. Alerjik reaksiyonlar

Eğer herhangi bir maddeye ya da besine karşı alerjiniz varsa alerjik reaksiyonun bir getirisi olarak diş etlerinizde ağrı hissedebilirsiniz.

6. Bazı hastalıklar

diş ağrısı

Anemi gibi bazı hastalıklar diş eti zonklamasına ve ağrısına neden olabilir. Bu tip durumlarda hastalığın etkilerini azaltarak diş eti ağrılarından kurtulmak amaçlanır.

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

1. Zerdeçal

Antibakteriyel ve iltihap giderici etkisi sayesinde zerdeçal, diş eti sağlığını korumak ve diş eti ağrılarına bağlı olarak ortaya çıkan şikayetlerden kurtulmak için oldukça etkili bir bitkisel üründür. Diş eti ağrılarınızdan kurtulmak için zerdeçal kullanmak istiyorsanız şu adımları takip edin:

 • Az miktar suyun içine çeyrek tatlı kaşığı kadar zerdeçal ilave edin ve macun kıvamına getirene kadar karıştırın. Bu macunla haftada birkaç kez dişlerinizi fırçalayın.
 • Arzu ederseniz bir çorba kaşığı zerdeçal ve yarım tatlı kaşığı kadar tuz ile yarım tatlı kaşığı hardal yağını güzelce karıştırıp macun kıvamına getirerek ve her gün bir kez diş ve diş etlerinize bu karışımı uygulayarak da benzer etkiyi ortaya çıkarabilirsiniz.
 • Alternatif bir yöntem olarak yarım tatlı kaşığı kadar zerdeçal tozunu bir kupa suya ilave edin ve kaynatın. Su soğuduktan sonra ağzınızı bu karışımla çalkalayarak gargara yapın. Günde bir defa bu işlemi yapabilirsiniz.

2. Guava yaprağı

Antiplak etkisinin yanı sıra iltihap giderici, mikropları ortadan kaldırıcı ve antioksidan özelliği de bulunan guava yaprağı hem dişlere hem de diş etlerine iyi gelir. Diğer taraftan guava yaprağı sayesinde daha ferah bir nefese sahip olabilir ve ağız içi hijyeninizi koruyabilirsiniz. Guava yaprağını şu yöntemlerle kullanabilirsiniz:

 • Güzel yıkanmış bir parça guava yaprağını doğrudan ağzınıza atın ve çiğnemeye başlayın. Yutmayın ve daha sonra tükürün.
 • Arzu ederseniz öğütülmüş şekildeki guava yapraklarını da diş macunu gibi kullanabilirsiniz.
 • Ya da 4-6 tane guava yaprağını bir kap suyun içine atın ve beş dakika kadar kaynamasını bekleyin. Süzgeçten geçirdikten sonra suyun soğumasını bekleyin ve elde ettiğiniz karışımı ağız suyu niyetine her gün kullanın.

3. Meyan kökü

Meyan kökü hem dişlerinizi hem de diş etlerini korumanıza yardımcı olur. Meyan kökünün içeriğindeki licoricidin, licorisoflavan isimli ana bileşenler bitkinin sayesinde diş boşluklarında ve diş etlerinde birikmiş olan bakteriler imha edilir. Bu sayede diş eti şişmesi ve ağrısı gibi problemlerden kurtulabilirsiniz. Meyan kökünü şu şekilde kullanabilirsiniz:

 • Yumuşak bir meyan kökü çubuğu alın, ucunu düzelttikten sonra dişlerinizi bu çubukla her gün düzenli olarak fırçalayın.
 • Ya da alternatif olarak az miktardaki kurutulmuş meyan kökünü toz haline getirin ve bu tozla dişlerinizi her gün fırçalayın.

4. Nane

Nane antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde ağız sağlığı korur ve diş etlerindeki problemlerin daha çabuk ortadan kalkmasına katkı sağlar. Diş eti ağrısının yanı sıra kötü ağız kokusu problemine de çare olan naneyi şu yöntemlerle kullanabilirsiniz:

 • Bir su bardağı suyun içine birkaç damla nane yağı ekleyin ve ağzınızı bu suyla çalkalayın.
 • Ya da bir tutam nane yaprağını bir su bardağı sıcak suyun içine atın ve yarım saat bekletin. Süzgeçten geçirdikten sonra suyu ağzınızda çalkalayın.

5. Yeşil çay

Yeşil çayın içeriğindeki florür, kateşin ve polifenol gibi bileşenler diş eti sağlığının korunmasında ve diş çürüklerine neden olan bakterilerin ortadan kaldırılmasında oldukça etkilidir. Kötü ağız kokusunu önlemek için de kullanılan yeşil çayı şu şekillerde uygulayabilirsiniz:

 • Günde 3-4 fincan yeşil çay içerek ağız sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Yeşil çayı tüketirken bal ya da şeker kullanmamaya özen gösterin.
 • Ya da yeşil çaylı sakız çiğnemek de benzer etkiyi gösterecektir.

6. Hint leylağı

Diş çürüğü, diş eti ağrısı, diş etinde iltihap, plak oluşumu gibi durumlara sebep olan bakterilere savaş açan hint leylağını aşağıdaki şekillerde kullanabilirsiniz:

 • Hint leylağı yapraklarının suyunu çıkarın ve bu suyla dişlerinizi ovalayın. Beş dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla ağzınızı çalkalayın ve tükürün.
 • 2-3 tane hint leylağını macun kıvamına gelene kadar güzelce öğütün, daha sonra bu macun ile dişlerinizi güzelce fırçalayın. Haftada birkaç defa bu işlemi yapmanız yeterli olacaktır.
 • Bir diğer alternatif olarak hint leylağının bir dalını diş fırçası niyetine de kullanabilirsiniz.

7. Susam yağı

Diş sağlığı için oldukça etkili bir yöntem olan yağ çekme dişlerin yanı sıra tüm vücudun daha sağlıklı bir yapıda olmasına da katkı sağlar.

Bir çorba kaşığı susam yağını ağzınıza alın ve yirmi dakika süresince yavaş bir şekilde ağzınızın içinde gezdirin. Daha sonra gargara yapmadan ve yutmadan doğrudan yağı tükürün. Tükürdükten sonra ılık suyla ağzınızı çalkalayın, dilerseniz tuzlu suyla da çalkalayabilirsiniz. Her sabah bu işlemi aç karnına yapmanız daha etkili olacaktır.

8. Fesleğen

Son derece etkili bir ağız ferahlatıcı olan fesleğen ağızda oluşan mikrop ve bakterileri de ortadan kaldırıp diş çürükleri, kötü ağız kokusu, diş eti ağrısı gibi sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olur. Fesleğenin doğru bir şekilde kullanılması sayesinde diş etleri dişleri daha sıkı bir şekilde kavrar ve bu sayede diş kayıpları önlenmiş olur.

 • Birkaç gün süresince güneşte kurutulmuş bir tutam fesleğeni toz haline getirin ve elde ettiğiniz bu tozla dişlerinizi fırçalayın.
 • Her gün 4-5 tane fesleğen yaprağı çiğneyin.
 • Ya da soğuk fesleğen çayı ile ağzınızı çalkalayın.

9. Tuz

Diş etlerini koruyup dişleri güçlendiren tuz, antibakteriyel ve antiseptik özellikler göstererek ağız içerisinde bakteri oluşumunu önler ve diş eti ağrılarına iyi gelir. Tuzu şu şekillerde kullanabilirsiniz:

 • Bir tatlı kaşığı tuzu ve bir su bardağı ılık suyu, tuz suda eriyinceye dek karıştırın. Daha sonra bu karışımı ağzınızda güzelce çalkalayın.
 • Ya da bir miktar hardal yağı ile yarım tatlı kaşığı tuzu macun kıvamına gelene kadar karıştırın ve elde ettiğiniz bu macunla dişlerinizi fırçalayın. Daha sonra ılık suyla ağzınızı çalkalayabilirsiniz. İyi bir sonuç almak istiyorsanız bu işlemi her sabah yapmalısınız.

10. C vitamini içeren yiyecekler

C vitamini açısından zengin olan meyveler diş etlerinin güçlendirilmesine katkı sağlar ve ağrıların ortadan kalkmasını hızlandırır. Bu yüzden portakal, mandalina, limon, ahududu, brokoli, lahana gibi C vitamini açısından zengin olan besinlerden düzenli olarak tüketerek diş eti sağlığınızı geri kazanabilirsiniz.

11. Karanfil yağı

Doğal bir antiseptik olan karanfil yağı, ağrıyan diş etinin çevresindeki dokunun uyuşmasını sağlar ve ağrıyı daha az hissetmeyi mümkün kılar. Karanfil yağını şu şekillerde kullanabilirsiniz:

 • Parmak ucunuza birkaç damla karanfil yağı damlatın ve parmağınızı ağrıyan diş etinin üstüne hafifçe sürerek yağı o bölgeye yedirin.
 • Alternatif olarak biber tozu, sarımsak suyu, kaya tuzu ve karanfil yağını güzelce karıştırıp elde ettiğiniz karışımı ağrıyan diş etinin çevresine ve üzerine sürebilirsiniz.

12. Hint Bektaşi üzümü

Genel ağız sağlığı açısından oldukça yararlı bir meyve olan Hint Bektaşi üzümü, başta C vitamini olmak üzere pek çok vitamin ve mineral açısından zengin bir bitkisel üründür. Diş etlerinin korunması, bağ dokusunun kuvvetlenmesi ve diş çürüklerinin önlenmesine oldukça fayda sağlayan Hint Bektaşi üzümü sayesinde ağız kokularının önüne geçmek de mümkündür. Bu üzümü şu şekillerde kullanabilirsiniz:

 • Doğrudan birkaç tane Hint Bektaşi üzümünü gün içerisinde ağzınızda güzelce gezdirerek yiyebilirsiniz.
 • Alternatif olarak bir çorba kaşığı kadar Hint Bektaşi üzümü suyuyla yarım fincan kadar normal suyu karıştırın ve ağzınızı bu karışımla güzel bir şekilde karıştırın. Bu işlemi her gün bir kez yapmanız yeterli olacaktır.

13. Aloe vera

Şişen ya da kanayan diş etlerinin tedavisinde son derece etkili bir çözüm olan aloe vera sayesinde diş eti ağrılarını dindirmek mümkündür. Aloe vera bitkisindeki antiinflamatuar etki sayesinde ağızda plak oluşumuna sebep olan bakterilerin büyümesi engellenir ve iltihap kapmış olan diş etlerinin bu iltihaplardan kurtulması ve eski sağlıklı hallerine kavuşmaları mümkün olur. Antibakteriyel özelliği sayesinde aloe vera, ağız içindeki zararlı bakterileri de ortadan kaldırarak ağız sağlığına olumlu bir katkı sunar.

14. Sarımsak

Doğadaki en güçlü doğal antibiyotiklerden birisi olan sarımsak bakteriyel enfeksiyonu önleyerek diş etlerinde meydana gelen sorunların çözüme kavuşturulmasında size yardımcı olur. İçeriğindeki bileşenler sayesinde iltihap ve enfeksiyonlarla savaşta vücudunuz daha güçlü bir hal alır.

 • Sarımsağı eritin ve suyunu iltihaplı diş etinin olduğu ve ağrının hissedildiği bölgeye uygulayın. Gerekli görülmesi halinde düzenli olarak bu işlemi tekrarlayın.
 • Alternatif olarak ağzınızda taze sarımsağı çiğneyebilir ya da sarımsak suyu ile ağzınızı durulayabilirsiniz.

15. Elma sirkesi

Ağız içini dezenfekte etme ve şişlikleri indirme konusunda oldukça etkili olan elma sirkesi sayesinde de diş eti ağrısına yönelik şikayetlerinizi azaltmanız mümkündür.

 • Ağzınıza bir çorba kaşığı kadar organik elma sirkesi atın ve sirkeyi yutmadan güzelce ağzınızda gezdirerek çalkalayın. Her gün 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.
 • Ya da alternatif olarak günde iki defa bir bardak suyun içerisine elma sirkesi inceltin ve bir çay kaşığı kadar bu karışımdan için.

  Youtube


En Çok Aranan Haberler