HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dişlerinizi doğal yollarla beyazlatmanın 10 yolu

Kim bembeyaz, inci gibi dişlere sahip olmak istemez ki? Dişlerin rengi sigara, kahve, çay gibi etkenlerden dolayı koyulaşabilir, ortaya kötü bir görüntü çıkabilir.

Dişlerinizi doğal yollarla beyazlatmanın 10 yolu

Özellikle gülerken, biriyle konuşurken dişlerdeki renk farklılıklarından dolayı rahatsızlık duyulabilir. Kalıcı diş beyazlatma için diş hekimlerine başvurmak mümkün olduğu gibi evde uygulanabilecek basit adımlarla da dişlerin daha sağlıklı görünmesi sağlanabilir.

Dişler Doğal Yollarla Nasıl Beyazlatılır?

1. Dişlerde mucize yaratan çilek

Çilekle diş beyazlatma, evde diş beyazlatma yöntemleri arasında belki de en az duyulan olmasına rağmen en etkili olanlardan biridir. Çileğin içerisinde bulunan asitler, dişlerin üzerinde oluşan lekeleri ve sarılıkları yok eder. Bunun için birkaç tane çileği püre haline getirin. Diş fırçasına bir miktar çilek püresi alarak dişlerinizi fırçalayın. Bu yöntem haftada en fazla iki kere uygulanabilir. Aksi halde çileğin içerisinde bulunan asitler diş minesine zarar verir.

2. Defne ve portakal kabuğu ikilisi

Defne yaprağı ve portakal kabuğu ikilisinden faydalanmak için her iki malzemeyi de öğüterek toz haline getirin. Bütün C vitamini içeren meyveler gibi portakal da dişlerin beyazlamasını sağlarken, defne yaprağı mikropları yok etmede görev yapar. Önce dişlerinizi güzelce fırçalayın. Ardından hazırladığınız toz karışımı dişlerinize sürün. Beş dakika kadar bekledikten sonra dişlerinizi durulayın.

3. En bilineni karbonat

Bilinen en eski diş beyazlatma yöntemlerinden biri karbonattır. Karbonat, haftada iki ya da üç sefer uygulandığında dişlerde oluşan renk değişimlerinin giderilmesini sağlar. Karbonatla dişleri fırçalamak yeterlidir. Fazla kullanıldığında dişleri aşındıracağı için aşırıya kaçmamak gerekir. Karbonatın tadından ve ağızda bıraktığı tattan hoşlanmayanlar diş macunlarına karbonat ekleyebilirler. Karbonat limon suyu veya elma sirkesi ile karıştırıldığında da aynı etkiyi gösterir, hatta etkisi artar.

4. Tuz ve limon suyu karışımı

Bir başka diş beyazlatma yöntemi ise tuz ve limon suyunu birlikte kullanmaktır. Bir tatlı kaşığı tuza macun kıvamına gelene kadar limon suyu ekleyin. Limon suyunun asidik yapısı ve içeriğinde bulunan C vitamini dişlerin beyazlamasını sağlar. Birkaç damla yeterli gelecektir. Diş fırçası yardımıyla dişlerinizi fırçalayın. Dişlerde tam temizlik sağlanana kadar uygulamaya devam edin.

5. Karbonat, tarçın ve adaçayı

Hem dişleri beyazlatan hem de bakteri oluşumunu önleyen bir karışım olan karbonat, tarçın ve adaçayı üçlüsü evde uygulanabilecek yöntemlerden biridir. Toz haline getirilmiş tarçın, yine toz haline getirilmiş adaçayı yaprakları ve karbonatı eşit miktarlarda karıştırın. Dişlerinizi düzenli olarak bu karışım ile fırçalayın. Tarçın ve adaçayı ağız içinde bulunan bakterilerle mikropların giderilmesinde fayda gösterirken, karbonat beyazlatma işlevini üstlenir.

6. Hoş kokusuyla fesleğen

Ağız içinde oluşan bakterileri yok ederek plak oluşumunu engelleyen fesleğen aynı zamanda hoş kokusuyla da ferahlık sağlar. Kurutulmuş fesleğen yapraklarını ufalayarak toz haline getirin. Bu tozla doğrudan dişleri fırçalamak mümkün olduğu gibi diş macununun içine karıştırarak da fırçalama yapılabilir.

7. Muz kabuğu

Zengin potastum, magnezyum ve manganez kaynağı olan muz kabuğu dişleri beyazlatır. Bunun için fırçalanarak temizlediğiniz dişlerinizi muz kabuğunun iç tarafı ile güzelce ovun. Bir süre sonra dişlerinizde belirgin renk farkını görebilirsiniz. Diş minesinin aşınmaması için muz kabuğunun sert hareketlerle dişlere sürülmesinden kaçınılması gerekir.

8. Gliserin yumuşaklığı

Hem dişleri beyazlatan hem de çürümelerini engelleyen maddelerden biri de gliserindir. Gliserin uygulaması çok basittir. Diş fırçasının üzerine damlatılacak birkaç damla gliserin ile dişleri fırçalamak yeterli gelecektir.

9. Hem lezzetli hem sağlıklı havuç

Havuç da dişlerin beyazlamasını sağlar. Bir parça havuç ile dişleri hafifçe ovalamak dişlerin beyazlamasına katkı sağlar. Tabii havucun pişmemiş olması gerekir. Bunun dışında elma, salatalık gibi sert yiyecekler de dişlerin temizlenmesine yardımcı olur.

10. Düzenli diş bakımı

Dişlerin sağlıklı görünmesinin en temel yöntemi düzenli olarak dişlerin bakımını yapmaktır. Günde iki kere dişleri uygun bir diş fırçası ve macun ile fırçalamak, diş aralarına giren gıda artıklarını diş ipi ile temizlemek gerekir. Böylece dişlerin üzerinde yemek artıklarının birikip diş üzerinde leke yapmasının önüne geçilir. Ağız ve diş sağlığını korumak sadece diş çürüklerini önlemek için değil, aynı zamanda vücut sağlığı için de önemlidir. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren çocuklara diş bakımı alışkanlığının kazandırılması önemlidir.

ChefGPT


En Çok Aranan Haberler