HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dolar bugün ne kadar oldu? Dolar kaç lira? İşte 9 Kasım Perşembe güncel döviz kurları

Dolar bugün ne kadar oldu? Dolar güne düşüşle başladı. Merkez Bankası'nın hamlesi sonrasında biraz gerileyen dolar, dün yine yükseldi. Asya piyasalarında Salı günü 3,8240 seviyesinden işlem gören dolar/TL, gün içinde doların diğer para birimlerine karşı değer kazanmasına paralel 3,8957'ye yükseldi ve günü önceki kapanışa göre yüzde 1,3 artışla 3,8873'ten tamamlamıştı. Peki dolar bugün ne kadar oldu? Dolar kaç lira? İşte 9 Kasım Perşembe güncel döviz kurları...

Dolar bugün ne kadar oldu? Dolar kaç lira? İşte 9 Kasım Perşembe güncel döviz kurları

Dolar ne kadar oldu merak ediliyor. Dolar güne düşüşle başladı. Küresel piyasalarda ABD faizlerindeki yükselişe bağlı olarak artan dolar talebi, Türk lirasının (TL) değer kaybını ekimde ikinci aya taşırken, kasımın ilk haftasında devam eden kurlardaki yükselişe Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) dolaylı müdahale geldi. Merkez Bankası'nın bu müdahalesi sonrasında güne 3,88 lira ile başlayan dolar, günü 3,83 lira kapatırken avro ise 4,50 TL'den 4,45 liraya kadar düştü. Dün sabah bu değerlerle güne başlayan dolar ve euro, gün içerisinde bir gün önceki değerlere tekrar ulaştı. Buna sebep olarak da Fed'in faiz oranlarını artıracağı ihtimalinin artması olarak gösterildi. Peki dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? Uzmanlar dolar ve avronun ne kadar yükselmesini bekliyor? İşte 9 Kasım Perşembe güncel dolar kuru...

9 KASIM 2017 DOLAR NE KADAR OLDU?

Dolar alış: 3,8806 TL / Dolar satış: 3,8835 TL

Euro alış: 4.5018 TL / Euro satış: 4.5055 TL

İngiliz Sterlini alış: 5.0980 TL / Satış: 5.1230 TL

Güncel döviz kurlarını aşağıdaki linke tıklayarak takip edebilirsiniz.

MÜDAHALE DOLARI BİR GÜN FRENLEYEBİLDİ!

Son günlerde TL'de yaşanan değer kayıpları bugün artarak devam ediyor. ABD ile Türkiye'nin karşılıklı sınırlı da olsa vize başvurularını kabul etmeye başlamasının ardından hafta başında gerileyen dolar/TL tekrar yönünü yukarı çevirdi. Dün piyasalar kapandıktan sonra akşam saatlerinde spot piyasalarda 3.90 sınırına gelen dolar/TL, bugün öğle saatlerinde bu seviyeyi geçti.

Bu sabah ilk işlemlerde 3.87 seviyesininin hemen üzerinde yer alan kur, öğle saatlerine doğru 3.90'ın üzerine doğru hareketlendi. 3.9012'yi gören kur, saat 13.03'te 3.8950 seviyesinde yer aldı. Dolardaki yükselişe eşlik eden euro da 4.52 seviyesinin üzerine çıkarak TL karşısında rekor kırdı. 4.5238'i gören euroda işlemler aynı dakikalarda 4.5150 civarında bulunuyordu. Bununla birlikte, dolar/TL 1 yıllık SWAP faizi 2008 yılından bu yanan ilk kez yüzde 14'ü gördü.

Analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 3.8350-3.8450 seviyelerinin destek, 3.9100 ve tarihi zirvesi konumundaki 3.9422'nin direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

Döviz(Euro, Dolar) Kurları(Fiyatları) Nasıl Değişir, Neden Yükselir ya da Düşer?

Genel anlamda döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelere verilen isimdir. Altın fiyatlarında olduğu gibi döviz kurları da(fiyatları) arz -talep dengesine göre belirlenmektedir. Ülkelerin dış dünya ile yaptığı alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebidir. Yani bir ülkenin döviz talebi cari açığıdır diyebiliriz.

Temel olarak döviz kurları o ülkenin sahip olduğu döviz miktarının fazlalığı veya azlığına göre belirlenir. Örneğin; bir ülkenin iç piyasasında yeteri miktarda döviz bulunmuyorsa, vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebi karşılanamayacak seviyedeyse o ülkenin cari açığı vardır. Bu cari açık da doğrudan döviz fiyatlarının artmasına neden olur. Ülkemizde cari açık sebebi ile döviz kurları sürekli yükselme eğilimindedir.

Kısacası “İç piyasada döviz ihtiyacı karşılanamazsa döviz değer kazanmaya başlar.”

Döviz fiyatlarını belirlemede bir diğer faktör ise siyasi istikrardır. Bir ülkede siyasi ortam gergin ise borsa da bundan olumsuz etkilenecektir. Buna paralel olarak borsa eksi değerlerde işlem görecektir. Borsadaki bu olumsuz hava döviz cinsi araçların fiyatlarının daha da artmasına sebep olmaktadır.

Bir ülkenin ekonomisi ne kadar istikrarlı olursa, o ülkeye gelecek turist sayısı o oranda artış gösterir ve dolayısıyla döviz miktarında da artış yaşanır. Bu artışla birlikte ülkedeki döviz kurlarında düşüş meydana gelir.

Altın ve döviz arasındaki ilişki ve birbiri üzerindeki etkileri açısından incelendiğinde ise; bu iki yatırım aracı birbirlerine muadil olduklarından zıt orantılı şekilde işlerler. Çoğunlukla dolar yükseldiğinde borsa ve altın fiyatları bir nebze aşağıya hareket etse de ekonomik istikrarsızlık ya da politik süreçle ilgili beklentilerin kötü olması her iki yatırım aracında da yükselişe neden olabilir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler