HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dolar bugün ne kadar oldu? Dolar kaç lira? İşte anlık ve güncel döviz kurları (20 Ekim)

Dolar güne yükselişle başladı. Vize krizi sonrasında artan dolar ne kadar oldu merak ediliyor. Doların yükseliyor mu düşüyor mu? ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize krizi sonrasında dolar, 3,30 lira civarından 3,75 liraya kadar yükselmişti. Daha sonra dengelenen dolar kuru, şu sıralar 3,64 TL ile 3,66 TL arasında değişiyor. Peki dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? Avro'da son durum nedir? İşte 20 Ekim Cuma güncel dolar - döviz kurları...

Dolar bugün ne kadar oldu? Dolar kaç lira? İşte anlık ve güncel döviz kurları (20 Ekim)

Dolar güne yükselişle başladı. Türkiye ile ABD arasındaki vize işlemlerinin askıya alınmasının etkisiyle, Asya piyasalarında dolar/TL oranı 3,7923 ile 30 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyesini, Euro/TL'nin de 4,4887 ile tüm zamanların zirvesini gördü. Fakat ilerleyen günlerde dolar kuru dengelenerek 3,66 liraya kadar geriledi. Avro ise 4,48 TL ile tüm zamanların en yüksek değerine ulaştıktan sonra 4,30 lira civarına kadar düşmüştü. Dün sabah güne 3,67 lira başlayan dolar, 3,66 TL'den, 4,34 liradan başlayan avro ise 4,32 TL'den serbest piyasada şu sıralar alıcı buluyor. Peki dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? Uzmanlar dolar ve avronun ne kadar yükselmesini bekliyor? İşte 20 Ekim Cuma güncel dolar kuru...

20 EKİM 2017 GÜNCEL DOLAR KURU

Dolar alış: 3,6600 TL / Dolar satış: 3,6622 TL

Euro alış: 4.3264 TL / Euro satış: 4.3288 TL

Güncel döviz kurlarını aşağıdaki linke tıklayarak takip edebilirsiniz.

DOLAR/TL BUGÜN NE KADAR OLUR?

Dün güne yükselişle başlayan ve 3,6904'ü gören dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,6 artışla 3,6675'ten tamamladı.

Dolar/TL, bugüne dünkü kapanış seviyesinden başlamasının ardından en yüksek 3,6734'ü görürken, saat 10.00 itibarıyla 3,6710'dan alıcı buluyor. Aynı dakikalarda avro/TL yatay bir seyirle 4,3151'den, sterlin/TL de yüzde 0,06 azalışla 4,8359'dan işlem görüyor.

Brexit ile ilgili görüşmelerde ilerleme sağlanamaması ve İspanya'daki belirsizliklerin devam etmesiyle düşüşüne 5'inci gününe taşıyan avro/dolar paritesi şu dakikalarda yüzde 0,1 azalışla 1,1757 seviyesinde bulunuyor.

Döviz(Euro, Dolar) Kurları(Fiyatları) Nasıl Değişir, Neden Yükselir ya da Düşer?

Genel anlamda döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelere verilen isimdir. Altın fiyatlarında olduğu gibi döviz kurları da(fiyatları) arz -talep dengesine göre belirlenmektedir. Ülkelerin dış dünya ile yaptığı alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebidir. Yani bir ülkenin döviz talebi cari açığıdır diyebiliriz.

Temel olarak döviz kurları o ülkenin sahip olduğu döviz miktarının fazlalığı veya azlığına göre belirlenir. Örneğin; bir ülkenin iç piyasasında yeteri miktarda döviz bulunmuyorsa, vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebi karşılanamayacak seviyedeyse o ülkenin cari açığı vardır. Bu cari açık da doğrudan döviz fiyatlarının artmasına neden olur. Ülkemizde cari açık sebebi ile döviz kurları sürekli yükselme eğilimindedir.

Kısacası “İç piyasada döviz ihtiyacı karşılanamazsa döviz değer kazanmaya başlar.”

Döviz fiyatlarını belirlemede bir diğer faktör ise siyasi istikrardır. Bir ülkede siyasi ortam gergin ise borsa da bundan olumsuz etkilenecektir. Buna paralel olarak borsa eksi değerlerde işlem görecektir. Borsadaki bu olumsuz hava döviz cinsi araçların fiyatlarının daha da artmasına sebep olmaktadır.

Bir ülkenin ekonomisi ne kadar istikrarlı olursa, o ülkeye gelecek turist sayısı o oranda artış gösterir ve dolayısıyla döviz miktarında da artış yaşanır. Bu artışla birlikte ülkedeki döviz kurlarında düşüş meydana gelir.

Altın ve döviz arasındaki ilişki ve birbiri üzerindeki etkileri açısından incelendiğinde ise; bu iki yatırım aracı birbirlerine muadil olduklarından zıt orantılı şekilde işlerler. Çoğunlukla dolar yükseldiğinde borsa ve altın fiyatları bir nebze aşağıya hareket etse de ekonomik istikrarsızlık ya da politik süreçle ilgili beklentilerin kötü olması her iki yatırım aracında da yükselişe neden olabilir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler