HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dolar bugün ne kadar oldu? Dolar kaç lira? İşte anlık ve güncel döviz kurları (26 Ekim)

Dolar bugün ne kadar oldu? Dolar güne düşüşle başladı. Fakat dün güne 3,73 TL ile başlayan dolar kuru, gün içerisinde artış göstererek 3,75 liradan kapandı. ABD gözler Fed başkanlığı seçiminde. Trump'ın bu konuda yaptığı açıklamalarda doların yükselişine sebep olarak gösteriliyor. Peki dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? İşte 26 Ekim Perşembe güncel dolar kuru...

Dolar bugün ne kadar oldu? Dolar kaç lira? İşte anlık ve güncel döviz kurları (26 Ekim)

Dolar ne kadar oldu? Dolar güne düşüşle başladı. İspanya'daki Katalonya krizi ile ilgili gelişmeler ile ABD Başkanı Donald Trump'ın, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanlığı için adı geçen kişilerle ilgili açıklamaları sonrasında dolar kurunda artış göze çarptı. Güne 3,73 lira başlayan dolar 3,75 barajını geçerken avro ise 4,45 liraya kadar çıktı. Peki dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? Uzmanlar dolar ve avronun ne kadar yükselmesini bekliyor? İşte 26 Ekim Perşembe güncel dolar kuru...

26 EKİM 2017 GÜNCEL DOLAR KURU

Dolar alış: 3,7586 TL / Dolar satış: 3,7594 TL

Euro alış: 4.4516 TL / Euro satış: 4.4530 TL

Güncel döviz kurlarını aşağıdaki linke tıklayarak takip edebilirsiniz.

DOLAR NE KADAR OLDU?

Dolar/TL, güne düşüşle başlamasının ardından 3,7310 seviyesinde dengelendi. Dün yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL, akşam saatlerinde 3,76 seviyesini test etmesinin ardından günü önceki kapanışa göre yüzde 0,7 artışla 3,7418'den tamamlamıştı. Dolar/TL düne düşüşle başlaması sonrasında saat 09.40 itibarıyla yüzde 0,3 azalışla 3,7310 seviyesinde dengelendi. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,2 değer kaybederek 4,3918'den, sterlin/TL de yüzde 0,3 azalışla 4,8996'dan işlem görüyor.

Analistler, yurt içinde ekim ayı reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanımı, yurt dışında Almanya'da IFO endeksleri, İngiltere'de 3. çeyrek büyüme ve ABD'de dayanıklı mal siparişleri verilerinin takip edileceğini belirtiyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanlığı için adı geçen kişilerle ilgili yapılacak açıklamaların da döviz kurlarının yönü üzerinde etkili olabileceğini ifade eden analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 3,7630 seviyesinin direnç, 3,70 ve 3,68 seviyelerinin destek konumunda olduğunu bildirdi.

Döviz(Euro, Dolar) Kurları(Fiyatları) Nasıl Değişir, Neden Yükselir ya da Düşer?

Genel anlamda döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelere verilen isimdir. Altın fiyatlarında olduğu gibi döviz kurları da(fiyatları) arz -talep dengesine göre belirlenmektedir. Ülkelerin dış dünya ile yaptığı alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebidir. Yani bir ülkenin döviz talebi cari açığıdır diyebiliriz.

Temel olarak döviz kurları o ülkenin sahip olduğu döviz miktarının fazlalığı veya azlığına göre belirlenir. Örneğin; bir ülkenin iç piyasasında yeteri miktarda döviz bulunmuyorsa, vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebi karşılanamayacak seviyedeyse o ülkenin cari açığı vardır. Bu cari açık da doğrudan döviz fiyatlarının artmasına neden olur. Ülkemizde cari açık sebebi ile döviz kurları sürekli yükselme eğilimindedir.

Kısacası “İç piyasada döviz ihtiyacı karşılanamazsa döviz değer kazanmaya başlar.”

Döviz fiyatlarını belirlemede bir diğer faktör ise siyasi istikrardır. Bir ülkede siyasi ortam gergin ise borsa da bundan olumsuz etkilenecektir. Buna paralel olarak borsa eksi değerlerde işlem görecektir. Borsadaki bu olumsuz hava döviz cinsi araçların fiyatlarının daha da artmasına sebep olmaktadır.

Bir ülkenin ekonomisi ne kadar istikrarlı olursa, o ülkeye gelecek turist sayısı o oranda artış gösterir ve dolayısıyla döviz miktarında da artış yaşanır. Bu artışla birlikte ülkedeki döviz kurlarında düşüş meydana gelir.

Altın ve döviz arasındaki ilişki ve birbiri üzerindeki etkileri açısından incelendiğinde ise; bu iki yatırım aracı birbirlerine muadil olduklarından zıt orantılı şekilde işlerler. Çoğunlukla dolar yükseldiğinde borsa ve altın fiyatları bir nebze aşağıya hareket etse de ekonomik istikrarsızlık ya da politik süreçle ilgili beklentilerin kötü olması her iki yatırım aracında da yükselişe neden olabilir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler