HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? İşte 16 Eylül güncel dolar kuru

Dolar ne kadar oldu merak ediliyor. Dolar tekrar yükselişe geçti. Dolar, yılın en düşük değeri olan 3,39 lirayı gördükten sonra ABD'de açıklanan enflasyon oranı doları 3,48 lira seviyesine yükseltti. Fakat dolar, daha sonra 3,43 lira seviyesine kadar indi. Peki dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? Uzmanların dolar/TL oranı ile ilgili görüşleri nedir? İşte 16 Eylül güncel dolar kuru...

Dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? İşte 16 Eylül güncel dolar kuru

Dolar güne yükselişle başladı. Geçtiğimiz hafta, yılın en düşük seviyesi olan 3,39 TL'yi gören dolara ABD'De açıklanan enflasyon oranı doping etkisi yaptı. Enflasyonun ağustosta yıllık yüzde 1,9 ile beklentilerin hafif üzerinde artması sonrasında 3,4778 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, bu seviyelerde tutunamadı ve düşüşe geçti. Peki dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? İşte 16 Eylül Cumartesi güncel dolar kuru...

16 EYLÜL 2017 GÜNCEL DOLAR KURU

Dolar alış: 3,4357 TL / Dolar satış: 3,4397 TL

Euro alış: 4.0957 TL / Euro satış: 4.1214 TL

Güncel döviz kurlarını aşağıdaki linke tıklayarak takip edebilirsiniz.

ENFLASYON ORANI BEKLENTİSİ DOLAR/TL ORANINI ARTIRDI!

Dolar/TL, yurt içinde cari açık verisinin beklentilerin altında kalması sonrası 3,4330 seviyesinde işlem görüyor. Dün ABD'de açıklanan enflasyonun ağustosta yıllık yüzde 1,9 ile beklentilerin hafif üzerinde artması sonrasında 3,4778 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, bu seviyelerde tutunamadı ve düşüşe geçti.

Analistler, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) beklentiler doğrultusunda faiz değişikliğine gitmemesi ve karar metninde "sıkı duruşun korunacağı" ifadesinin korunmasının kurlar üzerinde baskıya neden olduğunu belirtiyor.

ABD'de dün enflasyonun ağustosta beklentilerin hafif üzerinde artması sonrasında dolar endeksi 92,7'ye kadar yükselse de bu seviyede tutunamadı ve düşüşe geçti. Dolar endeksi şu dakikalarda yüzde 0,03 azalışla 92,10 seviyesinde bulunuyor.

Kuzey Kore tarafından başkent Pyongyang'dan "belirlenemeyen" bir füze fırlatıldığı açıklamalarının piyasalarda tedirginliğe neden olabileceğine dikkati çeken analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 3,4730'un direnç, 3,4250 seviyesinin destek konumuna geldiğini dile getirdi.

MERKEZ BANKASI'NIN BEKLENTİ ANKETİ

Yıl sonu döviz kuru (doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 3,7492 iken, bu anket döneminde 3,7199'a geriledi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 3,9043 ve 3,8717 olarak gerçekleşti.

Döviz(Euro, Dolar) Kurları(Fiyatları) Nasıl Değişir, Neden Yükselir ya da Düşer?

Genel anlamda döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelere verilen isimdir. Altın fiyatlarında olduğu gibi döviz kurları da(fiyatları) arz -talep dengesine göre belirlenmektedir. Ülkelerin dış dünya ile yaptığı alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebidir. Yani bir ülkenin döviz talebi cari açığıdır diyebiliriz.

Temel olarak döviz kurları o ülkenin sahip olduğu döviz miktarının fazlalığı veya azlığına göre belirlenir. Örneğin; bir ülkenin iç piyasasında yeteri miktarda döviz bulunmuyorsa, vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebi karşılanamayacak seviyedeyse o ülkenin cari açığı vardır. Bu cari açık da doğrudan döviz fiyatlarının artmasına neden olur. Ülkemizde cari açık sebebi ile döviz kurları sürekli yükselme eğilimindedir.

Kısacası “İç piyasada döviz ihtiyacı karşılanamazsa döviz değer kazanmaya başlar.”

Döviz fiyatlarını belirlemede bir diğer faktör ise siyasi istikrardır. Bir ülkede siyasi ortam gergin ise borsa da bundan olumsuz etkilenecektir. Buna paralel olarak borsa eksi değerlerde işlem görecektir. Borsadaki bu olumsuz hava döviz cinsi araçların fiyatlarının daha da artmasına sebep olmaktadır.

Bir ülkenin ekonomisi ne kadar istikrarlı olursa, o ülkeye gelecek turist sayısı o oranda artış gösterir ve dolayısıyla döviz miktarında da artış yaşanır. Bu artışla birlikte ülkedeki döviz kurlarında düşüş meydana gelir.

Altın ve döviz arasındaki ilişki ve birbiri üzerindeki etkileri açısından incelendiğinde ise; bu iki yatırım aracı birbirlerine muadil olduklarından zıt orantılı şekilde işlerler. Çoğunlukla dolar yükseldiğinde borsa ve altın fiyatları bir nebze aşağıya hareket etse de ekonomik istikrarsızlık ya da politik süreçle ilgili beklentilerin kötü olması her iki yatırım aracında da yükselişe neden olabilir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler