HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? İşte güncel dolar kuru (28 Eylül)

Dolar ne kadar oldu merak ediliyor. Dolar güne yükselişle başladı. Dolardaki yükseliş devam ediyor. Dün güne 3,54 lira ile başlayan dolar, 3,58 TL'ye kadar yükseldi. Avro ise 4,2 TL barajın geçti. Peki dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? Uzmanların dolar/TL için düşünceleri, yorumları nelerdir? İşte 28 Eylül Perşembe güncel dolar kuru...

Dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? İşte güncel dolar kuru (28 Eylül)

Dolar güne yükselişle başladı. Dolar dün tekrar yükselişe geçti ve bir anda 3,54 liradan 3,58 liraya kadar yükseldi. Kuzey Irak'ta yapılan bağımsızlık referandumunun doların artışına neden olduğu söyleniyor. Aynı zamanda ABD ile Kuzey Kore arasında devam eden karşılıklı atışmaların da doların TL karşısında değer kazandıran etmen olarak gösteriliyor. Bunun yanı sıra avro, TL karşısında yükselişe devam ediyor ve 4,2 lirayı geçti. Peki dolar ne kadar oldu? Dolar kaç lira? Uzmanların doların artışı ile değerlendirmesi ne yönde? İşte 28 Eylül Perşembe güncel dolar kuru...

28 EYLÜL 2017 GÜNCEL DOLAR KURU

Dolar alış: 3,5818 TL / Dolar satış: 3,5831 TL

Euro alış: 4.2015 TL / Euro satış: 4.2081 TL

Güncel döviz kurlarını aşağıdaki linke tıklayarak takip edebilirsiniz.

AVRO/DOLAR PARİTESİNE ALMANYA SEÇİMLERİ ETKİSİ

Almanya seçimlerinin ardından sağcı popülist Alternatif (AfD) partisinin yüzde 12,6 oy alarak ilk kez Federal Meclise girmesinin ardından avro/dolar paritesi, 1,20 seviyelerinden 1,18 seviyelerine kadar geriledi ve parite üzerinde bir baskı oluştu.

Almanya'da yapılan genel seçimi, Başbakan Angela Merkel’in lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi ve Bavyera eyaletindeki kardeş parti konumundaki Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisi önde tamamladı.

Ancak aşırı sağcı popülist AfD, partisi yüzde 12,6 oy alarak ilk kez Federal Meclise girdi. Bu ay 1,2092 seviyesine kadar yükselerek yaklaşık 33 ayın en yüksek seviyesini gören avro/dolar paritesi, AfD partisinin Federal Meclise girmesiyle bu hafta 1,1810 seviyesine kadar geriledi ve parite üzerinde bir baskı meydana geldi.

Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Rabobank Kıdemli Döviz Stratejisti Jane Foley, avro/dolar paritesinin 6 ay içerisinde 1,22 seviyesine doğru yükseleceği öngörüsüne sahip olduğunu ancak Avrupa siyasetinin bu öngörü üzerinde risk oluşturduğunu belirtti.

UZMANLARIN DOLAR KURU HAKKINDA DÜŞÜNCELERİ

Analistler, yeni haftada ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının yatırımcıların odak noktasında olacağını belirterek, Fed'in faizlerde değişiklik yapmasının beklenmediğini ancak Fed Başkanı Janet Yellen'ın vereceği ipuçlarının piyasaların yönü üzerinde etkili olacağını dile getirdi.

Son dönemde açıklanan makroekonomik veriler ve ABD'yi etkisi altına alan kasırgalar nedeniyle Fed'in yıl sonuna kadar geçekleştireceği 3 toplantıda faiz artıracağı beklentilerinin azaldığına dikkati çeken analistler, karar metnindeki bilanço küçültmeyle ilgili ifadelerin yatırımcı kararları üzerinde etkili olabileceğini söyledi.

Analistler, bugün Avro Bölgesi'nde enflasyon ile ABD'de konut piyasası endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar/TL'de 3,4220 seviyesinin destek, 3,4500 ve 3,4730'un ise direnç olarak öne çıktığını kaydetti.

Döviz(Euro, Dolar) Kurları(Fiyatları) Nasıl Değişir, Neden Yükselir ya da Düşer?

Genel anlamda döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelere verilen isimdir. Altın fiyatlarında olduğu gibi döviz kurları da(fiyatları) arz -talep dengesine göre belirlenmektedir. Ülkelerin dış dünya ile yaptığı alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebidir. Yani bir ülkenin döviz talebi cari açığıdır diyebiliriz.

Temel olarak döviz kurları o ülkenin sahip olduğu döviz miktarının fazlalığı veya azlığına göre belirlenir. Örneğin; bir ülkenin iç piyasasında yeteri miktarda döviz bulunmuyorsa, vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebi karşılanamayacak seviyedeyse o ülkenin cari açığı vardır. Bu cari açık da doğrudan döviz fiyatlarının artmasına neden olur. Ülkemizde cari açık sebebi ile döviz kurları sürekli yükselme eğilimindedir.

Kısacası “İç piyasada döviz ihtiyacı karşılanamazsa döviz değer kazanmaya başlar.”

Döviz fiyatlarını belirlemede bir diğer faktör ise siyasi istikrardır. Bir ülkede siyasi ortam gergin ise borsa da bundan olumsuz etkilenecektir. Buna paralel olarak borsa eksi değerlerde işlem görecektir. Borsadaki bu olumsuz hava döviz cinsi araçların fiyatlarının daha da artmasına sebep olmaktadır.

Bir ülkenin ekonomisi ne kadar istikrarlı olursa, o ülkeye gelecek turist sayısı o oranda artış gösterir ve dolayısıyla döviz miktarında da artış yaşanır. Bu artışla birlikte ülkedeki döviz kurlarında düşüş meydana gelir.

Altın ve döviz arasındaki ilişki ve birbiri üzerindeki etkileri açısından incelendiğinde ise; bu iki yatırım aracı birbirlerine muadil olduklarından zıt orantılı şekilde işlerler. Çoğunlukla dolar yükseldiğinde borsa ve altın fiyatları bir nebze aşağıya hareket etse de ekonomik istikrarsızlık ya da politik süreçle ilgili beklentilerin kötü olması her iki yatırım aracında da yükselişe neden olabilir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler