HABER

Dolar ne kadar oldu? Euro kaç lira? İşte 7 Ağustos güncel dolar-euro kurları

Dolar ne kadar oldu yatırımcılar tarafından çokça merak ediliyor. Dolar haftanın ilk gününe düşüşle başladı. Hafta sonuna doğru 3,53 liraya kadar yükselen dolar, sabah saatleri itibariyle 3,52 liradan işlem görüyor. Peki dolar ne kadar oldu? İşte 7 Ağustos güncel dolar alış-satış fiyatları, döviz kurları...

Dolar ne kadar oldu? Euro kaç lira? İşte 7 Ağustos güncel dolar-euro kurları

Dolar ne kadar oldu sorusunun cevabı haberimizde. Dolar günü düşüşle başladı. Geçtiğimiz hafta sonuna doğru 3,53 lira yükselen dolar, bugün sabah saatleri serbest piyasada 3,52 liradan işleö görüyor. Peki dolar ne kadar oldu? İşte 7 Ağustos Pazartesi sabahı dolar ve euro kurları...

7 AĞUSTOS 2017 GÜNCEL DOLAR KURU

Dolar alış: 3,5263 TL / Dolar satış: 3,5284 TL

Euro alış: 4,1623 TL / Euro satış: 4,1640 TL

Dolar, Euro ve diğer döviz kurlarını aşağıdaki bağlantıdan güncel olarak takip edebilirsiniz.

[![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/1481343/640xauto.jpg)](https://finans.mynet.com/doviz/)

UZMANLARA GÖRE DOLARIN BU HAFTAKİ SEYRİ

Dolar/TL, yeni haftaya yatay başlamasının ardından saat 10.15 itibarıyla 3,5270'ten işlem görüyor. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,11 değer kaybederek 4,1422'den, sterlin/TL ise yüzde 0,11 azalışla 4,6280'den alıcı buluyor.

Geçen hafta 93,15 ile 23 Haziran 2016 tarihinden bu yana en düşük seviyesine gerileyen dolar endeksi ise şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,2 değer kazancıyla 93,45 seviyesinde dengelendi.

Analistler, bu hafta yoğun haber ve veri akışının döviz kurlarının yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade etti. Yurt içinde, perşembe günkü enflasyon verisi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya tarafından yarın açıklanacak Enflasyon Raporu'nun yatırımcıların odak noktasında olacağına değinen analistler, yurt dışında ise yarınki imalat sanayi PMI ve cuma günü ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin izlenmesi gerektiğini kaydetti.

"Bilanço normalleştirme görece yakında başlayabilir"
Açıklamada, piyasaların en çok dikkatini çeken nokta ise bilanço küçültme programının zamanlamasına yönelik değişiklik oldu.

"FOMC, bilançosunu normalleştirme programına, ekonominin beklendiği gibi gelişmesi halinde, görece yakında başlamayı öngörüyor" ifadesine yer verilen bildirinin geçen ay yayınlanan bir önceki halinde "görece yakında" yerine "bu yıl" kullanılmıştı.

Analistler, söz konusu değişikliğin Fed'in 4,5 trilyon dolarlık bilançosunu eylül ayında küçültmeye başlayabileceği şeklinde değerlendirdi.

Dolar değer kaybetti, emtialar yükseldi
Fed'in kararları öncesinde 1,1645 seviyesinde seyreden avro/dolar paritesi, faizin sabit tutulduğunun açıklanmasının ardından 1,1701'e yükseldi. Dolar/TL ise kararı takiben uluslararası piyasalarda 3,5533’den 3,5397’ye geriledi.

Döviz(Euro, Dolar) Kurları(Fiyatları) Nasıl Değişir, Neden Yükselir ya da Düşer?

Genel anlamda döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelere verilen isimdir. Altın fiyatlarında olduğu gibi döviz kurları da(fiyatları) arz -talep dengesine göre belirlenmektedir. Ülkelerin dış dünya ile yaptığı alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebidir. Yani bir ülkenin döviz talebi cari açığıdır diyebiliriz.

Temel olarak döviz kurları o ülkenin sahip olduğu döviz miktarının fazlalığı veya azlığına göre belirlenir. Örneğin; bir ülkenin iç piyasasında yeteri miktarda döviz bulunmuyorsa, vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebi karşılanamayacak seviyedeyse o ülkenin cari açığı vardır. Bu cari açık da doğrudan döviz fiyatlarının artmasına neden olur. Ülkemizde cari açık sebebi ile döviz kurları sürekli yükselme eğilimindedir.

Kısacası “İç piyasada döviz ihtiyacı karşılanamazsa döviz değer kazanmaya başlar.”

Döviz fiyatlarını belirlemede bir diğer faktör ise siyasi istikrardır. Bir ülkede siyasi ortam gergin ise borsa da bundan olumsuz etkilenecektir. Buna paralel olarak borsa eksi değerlerde işlem görecektir. Borsadaki bu olumsuz hava döviz cinsi araçların fiyatlarının daha da artmasına sebep olmaktadır.

Bir ülkenin ekonomisi ne kadar istikrarlı olursa, o ülkeye gelecek turist sayısı o oranda artış gösterir ve dolayısıyla döviz miktarında da artış yaşanır. Bu artışla birlikte ülkedeki döviz kurlarında düşüş meydana gelir.

Altın ve döviz arasındaki ilişki ve birbiri üzerindeki etkileri açısından incelendiğinde ise; bu iki yatırım aracı birbirlerine muadil olduklarından zıt orantılı şekilde işlerler. Çoğunlukla dolar yükseldiğinde borsa ve altın fiyatları bir nebze aşağıya hareket etse de ekonomik istikrarsızlık ya da politik süreçle ilgili beklentilerin kötü olması her iki yatırım aracında da yükselişe neden olabilir.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler