HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Doodle nedir, nasıl kullanılır? Doodle yapmak ne demek?

Teknolojinin günden güne daha da gelişmesi ve geliştirilmesi ile internet de günlük hayatın her yerinde kendini göstermeye başlamıştır. Mobil uygulamalar, sanal kartlar, ödemeler gibi birçok işlem bugün tamamen internet üzerinden dijital ortamlarda yapılmaktadır. Bu gelişmeler birçok terimi ve birçok kavramı da beraberinde getirmiştir. Doodle ifadesi de günümüzde en sık kullanılan internet ortamı terimlerinden biridir.

Doodle nedir, nasıl kullanılır? Doodle yapmak ne demek?

Dünya genelinde bugün resmi işlemler de dahil olmak üzere birçok işlem sanal ortamlardaki uygulamalar ya da internet üzerinden açılan hesaplar aracılığı ile yapılmaktadır. Bu gelişmeler günlük konuşma diline birçok tanım, terim ve kavram kazandırmıştır. Kendi başına ayrı bir dil gibi gelişme gösteren ve İnternet dili olarak kabul edilen bu dilde yabancı dillerden alınan ve bazıları zaman içinde Türkçeleşen birçok kelime bulunur.

Doodle nedir?

Bir sanat olarak da tanımı yapılan doodle, özel günlerde, resmi ya da dini bayramlarda, dünyada ünlü kişilerin ölüm ya da doğum günlerinde yapılan bu sayede o günlerin ya da kişilerin önemini vurgulayan tasarımlardır. İngilizce bir kelime olan doodle kendi dilinde karalama olarak karışık bulur. Google’nin kullandığı ve ortaya attığı doodle terimi günümüzde en yaygın sanal terimlerden biri olarak günlük hayatta yerini almıştır.

Google, logosunda özel günlere ve durumlara göre değişiklikler yapar. Bu değişiklikler bazen sadece resim olarak hareketsiz bazen de hareketli ve hatta videolu olabilir. Doodle fikrinin ilk kez 1998 yılında ortaya atıldığı bilinmektedir. İlk doodle uygulamasının da Google kelimesindeki ikinci o harfinin arkasına çöp adam çizimi olduğu kabul edilmiştir.

Doodle yapmak ne demektir?

Doodle yapmak demek, tatil günlerini, özel kabul edilen günlerin yıl dönümlerini, sanat, bilim ya da farklı alanlarda dünyaca ünlü olan kişileri anmak için Google firmasının kendi logosu üzerinde eğlenceli, değişik, spontane ya da şaşırtıcı kabul edilen değişiklikler yapması demektir. Google firmasının doodle’leri belli başlı olayları, günleri, tarihleri ya da kişileri öne çıkartarak bir farkındalık oluşturabilmek amacı ile kullanılan interaktif özelliği bulunan grafikler olarak da tanımlanabilir. Bu grafikler genel olarak etkileşimi bulunan, kültürel çeşitlilik vurgusu yapmayı hedefleyen ve animasyonlu grafiklerdir.

Doodle nasıl kullanılır?

Google’nin doksanlı yılların sonunda ortaya attığı Doodle uzun zamandır farklı kişiler tarafından da yapılabilmektedir. Doodle kullanabilmek için birkaç adımı takip etmek yeterlidir. Kayıt olma işlemi bu adımların başında gelir. Sırasıyla şu şekilde doodle kullanabilmek mümkün olur:

  • Google ya da Facebook hesabı ile ücretsiz olarak kayıt yapılır. Kayıt yapma zorunluluğu sadece etkinlik oluşturmak istendiği durumlar için geçerlidir.
  • Etkinlik sayfasındaki boş alanlar doğru ve eksiksiz şekilde doldurulur.

Google doodle örnek olarak Android bir cihaz aracılığı ile kullanılacaksa şu adımlar uygulanır:

  • Android cihazda Google uygulaması açılır.
  • Sağ üst kısımda yer alan profil fotoğrafı ya da ismin ilk harfinin hemen yanındaki ayarlar menüsü açılır.
  • Arama yaparak widget ögesi seçilir.
  • Arama widgetindeki Doodle’ler bu kısımdan açılır ya da kapanır.

Doodle nasıl çizilir?

Doodle Sketching Art olarak da tanımlanan tasarımlar sayesinde Doodle bir sanat motivasyonu ve sanatçı ürünü olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Görseller, çeşitli grafikler, yazılar ya da hareketli ögeler kullanılarak yaratıcılığın sınırlarını zorlayarak üretilebilen doodle’lar her yaştan insana da hitap eden bir tür dijital sanat olarak kabul edilmiştir.

Günümüzde online atölyeler ile eğitimleri de verilen Doodle çizimleri, her Google kullanıcısı tarafından oluşturulabilmektedir. Google’nin Doodle için özel oluşturulan ekibi oluşturulacak Doodle’ler için bir araya gelmekte ve Google kullanıcılarının onlara ulaştırdığ ıDoodle’leri değerlendirmektedir. Kolay doodle çizimleri için internet üzerinden çeşitli örnekler bulabilmek ve dodole çizimlerini ve tasarımlarını geliştirebilmek mümkündür.

Google doodle ne işe yarar?

1998 yılında kurulan Google, aynı yıl logosunda yaptığı değişiklikler, çizimler, animasyonlar ile Doodle kavramını oluşturmuş ve özel günler ve önemli kişilerin ölüm ya da doğum günlerini anmak amacı ile bunu geleneksel hale getirmiştir. Dijital ortamlarda oluşan yeni bir sanat olarak da son derece önemli kabul edilen Doodle’lar tüm Google kullanıcıları tarafından geliştirilebilir ve üretilebilir hale getirilmiştir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler