HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Dört eski bakan için Meclis'te karar günü

Erdoğan Bayraktar, Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Egemen Bağış ile ilgili "yolsuzluk ve rüşvet" iddialarını araştıran Meclis Soruşturma Komisyonu'nun raporu TBMM Genel Kurulu'nda oylanacak.

Dört eski bakan için Meclis'te karar günü

BBC Türkçe, Ankara

Adalet ve Kalkınma Partisi'nden (AKP) dört eski bakanla (Erdoğan Bayraktar, Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış) ilgili iddiaları araştırmak üzere kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu'nun raporu bugün TBMM Genel Kurulu'nda oylanacak. Oylama ile eski bakanların Yüce Divan'a gönderilip gönderilmeyecekleri belli olacak.

TSİ 15.00'te başlayacak Genel Kurul oturumunda önce Meclis Soruşturma Komisyonu'nun dört eski bakan hakkında hazırladığı rapor görüşülecek.

Görüşmelerde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) vermesi beklenen "Bakanların Yüce Divan'a sevki" yönündeki önergeler de gerekçeleriyle birlikte okunacak. Ardından her bakan için ayrı ayrı gizli oylama yapılacak.

Sınırsız konuşma hakkı

Genel Kurul'da, yedi milletvekili ve suçlanan eski bakanların konuşma hakkı bulunuyor.

Raporla ilgili olarak, Soruşturma Komisyonu'nun AKP'li Başkanı Hakkı Köylü veya onun görevlendireceği bir milletvekili 20 dakika, söz alacak altı milletvekili de 10'ar dakika konuşabiliyor.

Haklarında suçlama olan eski bakanların ise süre sınırlaması olmaksızın konuşma hakkı bulunuyor. Ancak eski bakanlar isterlerse konuşma yapmayabiliyor.

Genel Kurul'da Yüce Divan kararı için Meclis üye tam sayısının salt çoğunluğu aranıyor. Bunun için en az 276 milletvekilinin oyu gerekiyor.

AKP'nin TBMM'de 312 sandalyesi bulunuyor. Bağımsızlar ve muhalefet eksiksiz oy kullansa dahi oyları 223'te kalıyor.

Kabul oyları ret oylarından fazla çıksa bile, 276'ya ulaşılamadığı sürece Yüce Divan'a sevk gerçekleşmiyor.

Komisyon: Yüce Divan'a sevke gerek yok

17-25 Aralık 2013 operasyonları sonrası "yolsuzluk ve rüşvet" iddiaları üzerine eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ve eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış) için Meclis'te Soruşturma Komisyonu kurulmuştu.

5 Ocak 2015'te son toplantısını yapan Komisyon, AKP'li dokuz üyenin "Hayır" oyuyla eski bakanların Yüce Divan'a sevkine gerek görmemişti.

CHP ve MHP'li üyeleri ise 9 Ocak'ta Meclis Başkanlığı'na sunulan Komisyon raporuna tepki göstermişti.

Muhalefet, eski bakanların Yüce Divan'a gönderilmesi için delillerin "yeterli" olduğunu savunmuştu.

“OYLAMA KABİNİNE CEP TELEFONU ALINMASIN”

Oylamaya saatler kala CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’dan bir talep geldi.

Tanal, TBMM Başkanlığı'na sunduğu dilekçesinde, AK Parti yönetiminin, oylamada "herhangi bir fire vermemek için" kendi milletvekillerinden, kullandıkları gizli oyun fotoğrafını çekmelerini ya da "evet" yazan pusulaların parti yönetimine iletilmesini istediği şeklinde iddialar bulunduğunu savundu.

Mahmut Tanal, demokrasinin en önemli unsurlarından birisi olan gizli oy ilkesinin, oy verenin iradesini serbestçe ve her türlü baskıdan uzak biçimde ortaya koymasını sağladığını kaydetti.

Tanal, dilekçesinde, Yüce Divan oylamasında, milletvekillerinin oylama kabini içerisinde fotoğraf çekimini sağlayacak cep telefonu, kamera, fotoğraf makinesi gibi herhangi bir cihaz bulundurması ve kullanmasının yasaklanmasını istedi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler