Dünya Sağlık Örgütü'nden yeni koronavirüs açıklaması

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, dünyanın ilk kez koronavirüs pandemisiyle karşı karşıya olduğunu ve virüse ilişkin pek çok bilinmezlik bulunduğunu vurgulayarak, "Hastalığın hızlı artışından ve küresel olarak yayılmasından derin endişe duyuyorum" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü'nden yeni koronavirüs açıklaması

DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, karamsar bir tablo çizdi.

"50 BİN ÖLÜ SAYISINA ULAŞACAĞIZ"

Ghebreyesus, "Gelecek bir kaç gün içinde 1 milyon vaka sayısına ve 50 bin ölü sayısına ulaşacağız" dedi. Kovid-19'un Çin'de ortaya çıkmasından bu güne dek yaklaşık 4 ay geçtiğini belirten Ghebreyesus, "Dünya daha önce böyle bir pandemiyle karşılaşmadı. Meçhul ve tehlikeli bir virüs. Hastalığın hızlı artışından ve küresel olarak yayılmasından derin endişe duyuyorum." diye konuştu.

Ghebreyesus, konuşmasında sık sık dünyanın daha önce Kovid-19 türü bir pandemiyle karşılaşmadığının altını çizerek, "Bu, hala çok yeni bir virüs ve her geçen gün öğrenmeye devam ediyoruz. Pandemi evrim geçirdikçe yeni bulgular ortaya çıkıyor ve bizim tavsiyelerimiz de gelişiyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Bu, dünyanın koronavirüs nedeniyle karşılaştığı ilk pandemi" diyen Ghebreyesus, virüsün pek çok bilinmezlikleri barındırdığını vurguladı.

MASKE TARTIŞMASI

Dünya genelinde virüsten korunmak için devam eden maske kullanımı tartışmalarına da değinen Ghebreyesus, "Toplumlar düzeyinde maske kullanımı hakkında devam eden bir tartışma var. DSÖ, hastalar ve onlara bakan kişilerin tıbbi maske kullanmasını önermektedir. Bu durumlarda maskeler yalnızca diğer koruyucu önlemlerle birleştirildiğinde etkilidir." diye konuştu.

IMF VE DÜNYA BANKASINA ÇAĞRI

Ghebreyesus, Kovid-19 vakalarının Afrika ve Güney Amerika'da nispeten daha az görülse de virüsün bu ülkelerde ciddi sosyal, ekonomik ve politik sonuçlar doğurabileceğinin farkında olduklarını söyledi.

Gelişmekte olan pek çok ülkenin halkının ihtiyaçlarını karşılaması ve ekonomik çöküşlerinin önlenebilmesi için borçlarının hafifletilmesinin şart olduğunu vurgulayan Ghebreyesus, bu konuda IMF ve Dünya Bankasına çağrıda bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 38 yorum
DSO IMF' den İnsaflı olmasını istemiş )) Türkiye ve Rusya IMF den Yardım istememiş.. CHP nin kudurmasının bir sebebide bu. Otel odalarında IMF ile fingirdeştikleri ortaya çıkınca bile Yüzleri Kızarmamıştı. _BizBizeYeterizTürkiye_ öylesine bir slogan değil! Devlet Her konuda Üzerine düşen görevi yerine getiriyor.. Ekrem Başkan'da artislik yapacağına; Hiç olmazsa Altı Ay Bedava Su dağıtsın İstanbullu'ya.. Ondan Hastaneler İnşaa etmesini Bekleyen yok! Yapamazda Zaten..İptal eder Öyle Projeleri Proje Adam.
Devlet Seferberlik İlan eder "Birileri"Tek Kuruş Vermem" der. Kızılay Kan Bağışı der Birileri"Tek Damla Kan Vermem" der. Devlet Çocuk Yardımı yapar. Birileri "Bukadarcık Yardımmı olurmuş"der. Devlet O Ailelere ayrıca 1000 TL yardım yapar. O Birileri Bukezde "Yandaşa Veriyorlar" der. Hele biri varki; " TC VATANDAŞI olmaktan bu Ülkeden Nefret ediyorum" der. O Birileri beğenir.. Olum! O BİRİLERİ! Sizin Gibilerden Değil Vatandaş; İT BİLE OLMAZ ZATEN BU MEMLEKETE! Sahipleriniz Tasmanızı Fazla Salmış BİZBİZEYETERİZTÜRKİYE
hükümet baksın bize ölüyoruz o kadar güçlü ise savunma bana trol lânet olsun size lânet...
CHP zihniyetini beğenmediğim gibi sizin gibi safhan AKP zihniyetini de beğenmiyorum. Allah bu ülkeden sizleri korusun.
kızılay abd deki vakıflara bağış yapar, italyaya gıda gönderir sen paraları abdlilerden italyanlardanmı topluyorsunda oralara para gönderiyorsun biraz gerçekçi olun gözünüzde o kadar büyüttüğünüz kişiler neden sokağa çıkma yasağı getirmiyorlar. suriyelilere 40 milyar dolar harcadık gerekirse 40 daha harcarız derken koskoca Türkiyeye 100 milyar tl nedir 40 milyar dolar 250 milyar tl yapıyor. depremde bağış hastalıkta bağış e bunlar neden para biriktirmiyor gelen yeniyor birde toplanan paralar gerçek ihtiyaç sahiplerine yapılacak deniyor, önceden nereye yapılıyordu peki
imf den istemiyo bizden istiyoo ne farki war kasada para yokk
allah seni bildigin gibin yapsin
kasa tam takır kuru bakır imf para vermiyor kaç kere gittiler chatham house nin kapısına boş döndüler
Trol.
@gamlibaykus124 sende yoksa sana verecek devlet bir anlayabilseniz ama nerde odunumun parası zihniyetine laf anlatabilmek zor
sığırcık sen daha ne konuşuyosun kasa bom boş bom boş hep yandaşlar yemişssiniz bağış onun bağışı!!
BUNLARDA MAAŞLI BELEŞÇİ. BAŞTA PANDEMİ DEĞİL DEMİŞLERDİ. HERKES MESELEYİ ANLARKEN BU ÖKÜZLER ANLAMADI KONUYU.
@bizedogrugerekli_2017 krdeş bu komplonun içinde d.sö var zaten
dünya sağlık örgütü hangi amaca hizmet ettiğini bilmeyen kalmamıştır.Sürekli çıkıp endişe duyup yok oluyosunuz.Dikkat edin dsö de çalışan tüm ülke doktorları çıkıp insanlara korkuyu salıp başkada birşey yapmadan kayboluyolar.
Kaç tane doktor hastalığa yakalandı haberin var mı acaba?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler