HABER

Düşük promilli alkol de şoförü yakacak!

Danıştay'ın, aldığı yeni bir kararla artık alkollü trafik canavarlarına geçit verilmeyecek.

Düşük promilli alkol de şoförü yakacak!

ANKARA (A.A) - Yeşilay'dan yapılan yazılı açıklamada, Danıştay 8. Dairesi'nin cezai sınır olarak kabul edilen 0.50 promil alkol değerinin altında 0.24 promil alkolle yakalanan şoförün ehliyetine 6 ay boyunca el konulmasına yönelik açılan davada, ticari araç şoförlerinin mesai dışında bile olsa, düşük seviyede alkol alarak araç kullanamayacaklarına hükmettiği belirtildi.

Düşük promil alkolle yakalanan şoförün ehliyetine el konulması işleminin de hukuka uygun olduğuna karar veren Danıştay'ın bu kararının "tüm vatandaşlar için büyük bir müjde" olduğu değerlendirmesine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ülkemizde her gün onlarca insan trafik kazalarında hayatını kaybederken sadece bir yıl içinde kazalarda hayatını kaybedenlerin sayısı binlerle ifade edilmektedir. Yaralılar, sakat kalanlar, maddi ve manevi hasarlar da göz önüne alındığında trafik kazalarının hepimiz için ne kadar büyük tehdit oluşturduğu da tüm açıklığıyla ortadadır.

Bu can yakıcı tabloda en dikkati çeken ve cemiyetimizin de sıklıkla üzerinde durduğu husus ise meydana gelen trafik kazalarının yarıdan fazlasına alkollü sürücülerin sebep olduğu gerçeğidir. Alkolün az ya da çok kullanıldığının tespiti yerine sürücülerinin hiç alkol kullanmamaları gerektiğini her defasında Yeşilay olarak dile getirmekteyiz. Danıştay'ın bu kararıyla da hem iddialarımızın gerçekliği ortaya çıkmış hem de alkole ve alkollü trafik canavarlarına dur demek için güvence sağlanmıştır.

Çocuklarını haftada beş gün okula gönderen aileler olarak, işe gelip giden bir vatandaş olarak her gün trafikteyiz. Hayatımızın bir parçası olan trafikte canımızdan olmamak için alkollü sürücülere hayır diyoruz. Danıştay'ın almış olduğu bu kararın örnek olmasıyla umarız ki alkol nedeniyle meydana gelen trafik kazaları son bulur."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 46 yorum
alkolün üretimi ve satışı engellenmeli, yeter artık yıkılan yuvalara perişan olan yetimlere... biz çocuklarımızı hertürlü kötü alışkanlıktan korumak istiyoruz... alkol alan zavallılar çok içmek istiyorlarsa kendilerine uygun bir ülkeye gidebilirler
demagoji yapma arkadaşım herşeyden bir pay cııkarma cok istiyorsan birisinin gitmesini sen git arap ülkelerine senin babanın yeri değil burası..senin gibi cahil ne dedeğini bilmez insanlar tetikliyor asıl ,,her içki içeni aynı kefeye koyma yada asıl amacını söyle yada senin cahil fikrin gibi git alkol satılmayan ülkelere
YÜRÜ GİTBE CÜHEYLA SİZ ALKOL ALAN İNSANLARDAN DAHA TEHLİKELİSİNİZ BU CEZALAR CAYDIRICI MAKSATLA YAPILMIYO ANLARSIN MESELEYİ BİRADER
Alkol ne yapar içersen beyni uyuşturur.Sen daha içmeden beynini uyuşturmuşlar senin gibilere nasıl bir ceza uygulamak lazım.bide hakim,savcı gibi ülkeden kov milleti sizin burnunuz çok yükseldi,unutmayın kendini nekadar yüksekte görürsen okadar yüksekten düşersin.
sen alkol olmayan bir yere gitsen bence daha güzel olur :))
BENDE TAKMA SAKAL TAKAR HANIMADA ÇARŞAF GİYDİRİRİM POLİS ÇEVİMEZ
alkolü yasaklamak için ellerinden geleni yapıyorlar.yakında barlarda alkol satışınıda yasaklarlar :))
İÇMEKTE HERKES SERBEST AMA ALKOLLÜ OLARAK ARAÇ KULLANMASINLAR
Geri Dön