HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Ebola virüsünden korunmada öncelik "hijyen"

Dünyada yaklaşık 700'den fazla kişinin ölümüne neden olan ebola virüsünden korunmak için özellikle riskli bölgelere gidenlerin hijyen kurallarına uyması ve yakın temastan kaçınması gerekiyor.

Ebola virüsünden korunmada öncelik "hijyen"

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Halk Sağlığı Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ebola virüsünün, ani başlayan ve yüksek ateş, baş ağrısı, şiddetli halsizlik, adale ağrısı gibi belirtilerle seyreden bir hastalık olduğunu söyledi.

Virüsün vücuda girmesiyle birlikte birkaç gün içinde kişide böbrek ve karaciğer yetmezliğinin ortaya çıktığını belirten Bilir, hastada kanamaların başladığını ve kısa zamanda hastanın yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Hastalıkta koruyucu özellik taşıyan bir aşı bulunmadığını vurgulayan Bilir, bu nedenle korunmak için hijyen kurallarına uyulmasının zorunlu olduğunun altını çizdi. Bilir, "Hastalığın bulaşmasında en önemli yol hasta kişilerin kan ve vücut sıvıları ile doğrudan temas şeklindedir. Bu yüzden hastalarla yakın temastan kaçınmak gerekiyor. Hastalarla temas etmek zorunda olanlar açısından da bulaşmayı önlemek amacı ile koruyucu maske, önlük, eldiven kullanılması önem taşıyor" dedi.

-"Yakın temastan kaçınılmalı"

Hastalığın en fazla Afrika kıtasının orta bölümlerinde yer alan ülkelerden Kongo, Gine Cumhuriyeti, Fildişi Sahili'nde görüldüğüne işaret eden Bilir, "Bu ülkelere gitmek zorunda olanlar, özellikle genel koruyucu önlemlere uymalıdır. Hastaların bulunduğu yerlere gitmemeye ve kişilerle yakın temastan kaçınmaya özen göstermelidir" uyarısında bulundu. Bilir, el ve yiyecek temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, ellerin sık sık iyice yıkanması, yiyeceklerin kesinlikle yıkanmadan tüketilmemesi, riskin arttığı durumlarda maske kullanılması gerektiğini söyledi.

Ebola virüsüne karşı koruyucu özel bir ilaç bulunmadığını bildiren Bilir, "Bu ülkelere seyahat etmiş olan kişiler, hastalarla temas ettikleri konusunda kaygı duyarsa, dönüşlerinde sağlık kuruluşuna başvurarak muayene olmalılar" diye konuştu.

-"www.seyahatsagligi.gov.tr" adresinden bilgilendirme yapılacak

Sağlık Bakanlığı da ebola salgını için Bilim Kurulu kararları doğrultusunda bazı önlemlerin hayata geçirilmesi için tavsiye kararı almıştı. Türkiye'de olası veya kesin ebola vakası görülmediğinin altını çizen Bakanlık, salgının görüldüğü ülkelerle ticari ilişkilerin bulunması nedeniyle bölgeye gideceklerin hastalık hakkında bilgilendirilmesinin önemine değinmişti.

Buna göre, hastalığın görüldüğü bölgelerden dönenler 3 haftaya kadar hastalık belirtilerinin görülebileceği konusunda uyarılacak, hastalığın görüldüğü bölgelere seyahat edecekler için Türkiye Hudut Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünün "www.seyahatsagligi.gov.tr" adresinden bilgilendirme yapılacak.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler