HABER

Egzersiz beyin dostu

Erzurum SSK Hastanesi Asabiye Servis Şefi Uzman Dr. Mehmet Yavuz, egzersiz yapmanın beyni rahatlattığını belirterek, egzersiz yapan kişilerde, bunama, kalp, östeoporoz ve tansiyon rahatsızlıklarına ender rastlandığını bildirdi.

Egzersiz beyin dostu

Her gün düzenli olarak egzersiz yapmanın, insanın kendine duyduğu özgüveni artırarak, dinamik kalmasını sağladığını ifade eden Dr. Yavuz, alzaimer, demans gibi beyin fonksiyonlarının kaybolmasıyla kendini gösteren hastalıklara ve strese karşı, egzersizin etkin bir önlem olduğunu söyledi.

EGZERSİZİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Egzersiz, kalbin atardamarlarında tıkanmayı önlediğini vurgulayan Uzman Dr. Yavuz, "Sürekli aerobik egzersiz yapanlarda, atardamarlar hem daha temiz hem de daha büyük olur. Egzersiz, ayrıca iyi kolesterolü artırırken, kötü kolesterolü de düşürür. Bilindiği üzere, kötü kolesterolün kalp rahatsızlıklarındaki rolü, önemsenecek derecededir. Egzersiz, kanın pıhtılaşmasını da önler." dedi.

ÖSTEOPOROZ ÖNLEMEDE YARDIMCI

Egzersizin, kalbi kuvvetlendirip daha verimli çalışmasını sağlaması sebebiyle tansiyonun yükselmesini de önlediğine dikkat çeken Dr. Yavuz, "Egzersiz yapmak, vücudun şekeri kontrol edebilmesini artırır ve bu sebeple diyabet hastalığına yakalanmayı da önler. Ağırlıklarla yapılan her türlü egzersiz, östeoporozu önlemekte yardımcı olur. Kuvvetli adaleler, eklemler, kirişler ve de bağlar, vücudu taşımaya yardımcı olup, vücuda sağlam ve formda bir görünüm verirler. Düşük yağ diyeti ve egzersiz programı, vücuttaki birikmiş yağları yakmakta yardımcı olur" dedi.

VÜCUDUN ESNEKLİĞİNE YARIYOR

Genellikle yaş ilerledikçe metabolizmanın yavaşladığına da hatırlatan Dr. Yavuz, egzersizin vücudun dayanma gücünü artırarak, metabolizmanın yavaşlamasını önlediğini belirtti. Dr. Yavuz, "Egzersiz yapmak vücudun esnekliğini, kemik yoğunluğunu ve metabolizmasını, genel olarak yaşam tarzınız üzerinde olumlu etki yapar. Esneklik kazanmış adaleler, hem sakatlanmanızı hem de günlük ağrı ve sancılarınızı önler" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön