HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

esinav.meb.gov.tr MEB ehliyet sınav sonuçları! 2022 ehliyet sınav sonuçları nasıl öğrenilir?

Ehliyet sınav sonuçlarını öğrenmek isteyenler esinav.meb.gov.tr adresinden MEB ehliyet sınav sonuçları araştırması yapıyor. Araba kullanmayı öğrenip ehliyet almak isteyenlerin girmesi gereken iki sınav türü bulunuyor. Bu sınavların ardından ehliyet alınabiliyor. Sınav sonucuna göre kaç puan aldığını merak eden sürücü adayları, MEB ehliye sınav sonuçlarını araştırıyor.

esinav.meb.gov.tr MEB ehliyet sınav sonuçları! 2022 ehliyet sınav sonuçları nasıl öğrenilir?

Ehliyet sınav sonuçları sorgulama ekranı! esinav.meb.gov.tr MEB ehliyet sınav sonuç ekranı merak ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ehliyet sınavlarına katılan binlerce aday, sınavlardan sonra kaç puan aldığını ve ehliyet almaya hak kazanıp kazanmadığını merak ediyor. Sürücü kursunun verdiği teorik bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebiliyor. Peki; MEB ehliyet sınav sonuçları nasıl öğrenilir?

EHLİYET SINAV SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Ehliyet sonuçları Milli Eğitim Bakanığı'nın e sınav sonuç ekranı üzerinden açıklanıyor. Sonuçlar aday T.C. numarası ve güvenlik kodunun girilmesi ile görüntülenebiliyor. Sorgulama e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/meb-sinav-sonuc-sorgulama adresinden de sorgulanabiliyor.

EHLİYET SINAVLARINA GİRİŞ NASIL YAPILIR?

Ehliyet sınavları, Her ayın 1'i ile 10'u arası ehliyet başvuruları alınır. Sürücü adayı, kursun yaptığı eğitim planı doğrultusunda teorik eğitimi alır. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir. Yine direksiyon sınavı tarihi de en yakın tarihe ayarlanacak şekilde MEB tarafından belirlenir fakat süreç biraz daha karışıktır. Bu nedenle direksiyon sınavı daha geç bir tarihte yapılabilir. Direksiyon sınavları sadece hafta sonları yapılıyor, teorik sınavlar ise hafta içi ve hafta sonu yapılıyor.

Teorik sınavı geçemeyen aday direksiyon sınavına giremez.

Teorik eğitimi tamamlayan adaylar e-sınav merkezlerinde teorik sınava girebiliyor.

Ehliyet almak isteyen bir kişinin öncelikle sürücü kursuna başvuru yapması gerekiyor. Sürücü adayı teorik eğitimini alıyor. Ardından sürücü başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinde sınava giriyor. Sürücü kursunun verdiği teorik bitiren bir aday yoğunluğa göre 10-20 gün içerisinde e-sınava girebiliyor.

Youtube


En Çok Aranan Haberler