HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Elma sirkesi: Faydaları nelerdir?

Oldukça şifalı bir besin kaynağı olan elma sirkesi uzun yıllarda tıbbi amaçlarla da kullanılmaktadır.

Elma sirkesi: Faydaları nelerdir?

Elma sirkesi, önce fermente edilerek alkol haline getirilen ve sonra asetik aside dönüştürülen ezilmiş elmalardan yapılır. En sık kullanım alanı olan mutfağın yanı sıra şifa veren özellikleriyle çeşitli tedavilerde de kullanılır. İçerisinde yüksek oranda C vitamini, potasyum, sodyum, kalsiyum, enzim, pektin ve mineral bulunur. Evde yapılan elma sirkesinin faydaları markette satılan hazır ürünlere göre çok daha fazladır.

Elma Sirkesinin Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 100 g

Kalori (kcal): 21

Yağ (g): 0

Karbonhidrat (mg): 0.9

Protein (g): 0

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesinin faydaları oldukça geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Öyle ki elma sirkesi hangi hastalıklara iyi gelir diye sorulduğunda elma sirkesinin çeşitlilik gösteren faydaları dikkat çeker. Elma sirkesi hem bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini minimuma indirir hem de aynı zamanda ateş düşürücü ve kan inceltici etkileri vardır. Diğer yandan pire kovucu ve ters kokularını giderici etkileri olduğunu da söylemek de fayda var.

1. Kan şekerini düzenler

iStock-1141160481

Elma sirkesi neye iyi gelir sorusunun yanıtı niteliğindeki faydaların en çok öne çıkanı içerisinde bulunan asetik asidin kandaki şeker miktarını düşürerek kan şekerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olmasıdır. Elma sirkesinin ayrıca antiglisemik bir etkisinin olduğu da düşünülmektedir. Eğer bir bardak suyun içerisine 3 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyerek içerseniz midenin sindirim görevini yerine getirmesine yardımcı olmuş olursunuz.

2. Soğuk algınlığına iyi gelir

iStock-974784580

Elma sirkesi, özellikle kış aylarında sıklıkla karşılaşılan soğuk algınlığı ve akabinde görülen öksürük ve boğaz ağrısı semptomlarını giderme konusunda oldukça etkilidir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken bir bardak ılık suyun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve bir miktar bal karıştırmak. Ayrıca bala ek olarak isteğinize göre karışıma zencefil de katabilirsiniz. Bu hazırladığınız karışımı ya için ya da sabah ve akşam günde iki kez olmak üzere gargara yaparak kullanın. Eğer düzenli bir şekilde elma sirkesi ile gargara yaparsanız boğaz ağrılarınızın hafiflediğine ve öksürüğün kısa sürede kesildiğine şahit olabilirsiniz. Ayrıca elma sirkesi, mukolitik etki yaratarak göğüsteki tıkanıklığı azaltır ve göğüs ağrısını ortadan kaldırır.

3. Sindirim sistemini korur

iStock-1145308892

Elma sirkesi suda çözünebilen ve petkin adı verilen lifler içerir. İçerisinde bulunan petkin sayesinde bağırsaklarda meydana gelen spazmların önüne geçer. Ayrıca ishal tedavisinde de sıklıkla kullanılır. Ancak elma sirkesinin ishal giderici etkilerinden faydalanabilmek için elma sirkesini su ya da meyve suyuyla karıştırarak tüketmelisiniz. Diğer yandan midenin en rahatsızlık verici problemlerinden biri olan hazımsızlık sorununa da etkili bir çözüm getirir. Hazımsızlığı gidermek için 1 bardak elma sirkesine 1 çay kaşığı bal ekleyerek karıştırın ve tüketin. Bu karışım hazımsızlık problemini anında ortadan kaldırır. Bal sirke karışımını gün boyu aklınıza geldikçe tüketebilirsiniz. Petkin aynı zamanda tembel bağırsak hareketlerini aktifleştirerek kabızlığa da çare olur.

4. Cilt için faydalıdır

iStock-913090502

Elma sirkesinin cilde faydaları da en az vücudun diğer bölgelerinde olduğu kadar fazladır. Ciltteki tıkalı olan gözenekleri açarak cildin rahat bir nefes almasını sağlar. Cildi ölü yağlar ve hücrelerden arındırır. Cilde parlaklık verir. Cildin pH seviyesinin dengede tutulmasına yardımcı olur. Böylelikle akne oluşma riskini en aza indirir. Elma sirkesine bir çay kaşığı kadar bal karıştırarak cildinize sürün ve 15 dakika bekleyin. Bu yaptığınız cilt maskesi hem gözeneklerinizi açar hem de cildinize sağlıklı bir görünüm kazandırır. Elma sirkesi, diğer yandan antiseptik özelliği sayesinde sedef ve egzama gibi deri hastalıklarının tedavisinde de etkin bir şekilde kullanılır.

5. Saç sağlığı için faydalıdır

iStock-1196374320

Elma sirkesinin saça faydaları da bir hayli fazladır. Saçları kökünden güçlendirerek dökülmesine engel olur. Sağlıkla uzayan yumuşak ve parlak saçlar için 1 bardak suya bir kaşık kadar elma sirkesi ekleyin ve bu karışımı tüketin. Kafa derisinin sağlığı için de sıkça kullanılan elma sirkesi bakteri ve mantar problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Hastalıkların sebep olduğu kaşıntı ve kızarıklık gibi semptomları kısa sürede giderir. Bunun için bir bardak suyun içerisine seyreltilmiş organik elma sirkesi ekleyerek saçlarınızı bu su ile yıkayın ve 15-20 dakika bekleyip saçlarınızı sirkeden arındırın. Bu karışım hem kafa derisinde oluşan enfeksiyonun can sıkan semptomlarını giderir hem de saç sağlığının korunmasında etkilidir.

Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

Elma sirkesi içerisindeki asetik asit sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Bu asit metabolizmayı hızlandırarak kilo verme sürecine destek olur. Bunun için her sabah sıcak su ile elma sirkesini karıştırarak tüketmelisiniz. Gün içerisinde tüketilmesi de kilo vermeyi hızlandırır.

Elma Sirkesi Nasıl Tüketilir?

Elma sirkesinin her gün tüketilmesi genel sağlık bakımından önemlidir. Elma sirkesini isterseniz meze ve salatalarınıza dökerek isterseniz de suyla seyrelterek günde 2-3 bardağa kadar tüketebilirsiniz. Ancak mide problemleriniz varsa dikkatli kullanmanızda fayda var. Kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışın. Eğer elma sirkeniz organik ise saçlarınızın daha sağlıklı görünmesi için şampuanınızın içerisine de bir miktar karıştırabilirsiniz.

Elma Sirkesinin Zararları

  • Elma sirkesi içeriğindeki bazı asitler yüzünden ciddi anlamda hazımsızlık, ishal ve mide ekşimesine sebep olabilir. Bu yüzden her ne kadar ishal ve hazımsızlık sorunlarına çözüm oluyor olsa da ilaç kullanan hastaların mutlaka hekim kontrolünde tüketmelerinde fayda var.
  • Diş ve diş eti sağlığının en büyük koruyucularından biri olan elma sirkesi aşırı kullanıldığında tam tersi etki yaratabilir. Elma sirkesini kullanmadan önce mutlaka su ile seyreltin böylelikle olası yan etkilerin önüne geçmiş olursunuz.
  • Elma sirkesi, diüretik yani idrar söktürücü ve insülin gibi ilaçları kullanan kişiler üzerinde bazı yan etkilerin görülmesine sebep olabilir ya da ilaçların etkinliğini azaltabilir. Bu yüzden bu hastalıklardan muzdarip kişilerin elma sirkesi kullanmadan önce mutlaka hekime danışmaları gereklidir.
  • Sitrik asit oranı yüksek olduğu için tüketilirken mutlaka seyreltilmelidir. Eğer direkt kullanılırsa mideye ve yemek borusuna ciddi anlamda zarar verebilir. Doku hasarına sebep olarak cilt üzerinde tahrişlere neden olabilir.
    Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler