Emani'nin cenazesinde kadınlar tek ses oldu: Tacize, tecavüze uğruyoruz; sesimizi çıkaramıyoruz!

Geçtiğimiz günlerde Sakarya'nın Kaynarca ilçesinde tecavüze uğradıktan sonra 10 aylık bebeğiyle birlikte vahşice katledilen Suriyeli Emani Arrahman ve bebeklerinin cenazesi gerçekleşti. Cenazede Türk ve Suriyeli kadınlar tecavüz suçlarındaki cezasızlık hakkında ses çıkardı.

Emani'nin cenazesinde kadınlar tek ses oldu: Tacize, tecavüze uğruyoruz; sesimizi çıkaramıyoruz!

1. "Biz de tacize uğruyoruz, sesimizi çıkaramıyoruz"

Cenazede Suriyeli mülteci bir kadın sıklıkla yaşanan tacizlerden yorulduğunu belirterek "Biz de tacize uğruyoruz ama sesimizi çıkaramıyoruz." dedi. Suriyeli kadın, taciz vakaları nedeniyle mahkemeye başvurmak istediğini belirttiğinde "bir şey çıkmaz" yanıtını aldığını söyledi.

2."Mesele kadın olmak"

Cenazeye katılan bir başka kadın Neşe; o da ülkemizde taciz veya tecavüz suçlarına maruz kalan kadınların Suriyeli veya Türk olmalarının herhangi bir fark yaratmadığına dikkat çekti. "Öldürülmek için kadın olmak yeterli" ifadesini kullanan Neşe, bu vakalardaki cezai yaptırımların hukuk kurallarına uygun işlememesine ve iyi hak indirimlerine dikkat çekti.

3. "Ayrımcı söylemlere karşı çıkmak gerek"

Sakarya Barosu Kadın Hakları İzleme Merkezi Başkanı Av. Esra Turguti medyanın bütün ayrımcı söylemlere karşı durarak mültecilerin ne şartlar altında yaşadığını gerçek bir şekilde, olduğu gibi aktarması gerektiğini belirtti. Turgut, bu olay kadınların kendi evlerinde bile 3.şahışlar karşısında can güvenliğinin bulunmadığına vurgu yaptı.

4. Cezalar çok ağır olmalı

Cenazeye katılan bir başka kadın Şengül Özoacak, son dönemde yaşanan olayların çok vahim olduğunu belirterek "katledilen aslında hepimiziz, katledilen hepimizin çocuğu diye konuştu.

5. Mücadele etmemiz gerekiyor

İnsan Hakları Derneği Sakarya Şube Başkanı Neslin Gümüş Türkiye’de kadın olmanın her daim zor, her gün tehlikeli olduğunu söyleyerek; “Bu yaşadıklarımız ne ilk ne de son olacaktır. Yarına dair kaygılarımızı ortadan kaldırabilmemiz için bununla mücadele etmemiz gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

6. Cezasızlık büyük etken

Taciz ve tecavüz vakalarında zanlıların iyi hal indirimleriyle kısa sürede halkın içine yeniden karıştığını belirten Gümüş; bu suçlarla mücadele edebilmemiz için cezasızlığın ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Kaynak: https://ekmekvegul.net/gundem/emaninin-cenazesinde-yukselen-ses-tacize-ugruyoruz-sesimizi-cikaramiyoruz

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Ülkücü gecinip Suriyelilere nefret kusan kişi sen Sana diyorum: Nasıl Türksün sen? Türk kendine sığınanı korumazmı? cevap ver..
ALLAH TAHMET EYLESİN. YAPILAN ÇOK CANİCE. FAKAT SURİYELİLER 500 BİN DOĞUM YAPMIŞ HEPSİ ÇOKTAN TC VATANDAŞI OLDU BİLE ARTIK MÜLTECİLERDEN GINA GELDİ SURİYELİ TEK YOK AFGANI PAKİSTANLISI DOLDU ÜLKE MÜLTECİYLE.BİZE MÜJDE DİYE VERDİKLERİ VİZE UYGULAMASI KALKTI MEĞER DÜNYANIN EN FAKİR ÜLKELERİNE KALKMIŞ ORDAKİLER BURAYA AKIN AKIN GELİYORLAR SONUMUZ HAYROLA KİMSENİNDE SESİ ÇIKMIYOR. YAKINDA ÇOK KÖTÜ GÜNLER BİZİ BEKLİYOR UYANIN ARTIK.
Diğer Haberler