Emek Platformu eylemde kararlı

Ankara - Emek Platformu tarafından yapılan ortak açıklamada, "Sosyal güvenlik hakları açısından yarınları tamamıyla güvencesiz bırakan ve amaçlanan norm ve standart birliğini çalışanların aleyhine daha da bozan bu düzenlemeyi kabul etmemiz mümkün değildir" denildi.

Emek Platformu'nun aldığı eylem kararları doğrultusunda, platform bileşenlerinin genel başkanları ve yöneticileri tarafından Türk-İş Genel Merkezi'nde ortak bir açıklama yapıldı. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, tarafından okunan ortak açıklamada, TBMM Genel Kurulunda görüşülecek olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık
Sigortası Yasası'nda değişiklik öngören tasarının, "çalışanlar, emekliler, hak sahibi durumundaki aile fertleri ile dul ve yetimler için sosyal sigortalar ve sağlık alanında ağır hak kayıplarına neden olacağı" belirtildi.

Açıklamada, emeklilik ve sağlık alanında köklü değişiklikler yapan ve kazanılmış hakları geriye götürdüğü ifade edilen tasarının, sosyal devlet ilkesine de aykırı olduğu öne sürüldü. "Tasarı ile yapılan düzenlemeler, ülkede yaşayan herkesi olumsuz etkileyecek, sosyal sigorta ve sağlık haklarına erişimlerini güçleştirecek ve giderek daha da olanaksız kılacaktır" denilen açıklamada, "Sosyal güvenlik hakları açısından yarınları tamamıyla güvencesiz bırakan ve amaçlanan norm ve standart birliğini çalışanların aleyhine daha da bozan bu düzenlemeyi kabul etmemiz mümkün değildir" ifadesine yer verildi.

Kumlu, yapılan ortak açıklamanın, Emek Platformu'nun aldığı eylem kararlarının ilkini oluşturduğunu belirterek, yarın "çalışmama haklarını" kullanacaklarını, tasarı TBMM Genel Kuruluna geldiğinde de sendikaların temsilci ve yöneticilerinin Ankara'da olacaklarını anımsattı. "Amaçlarının bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek olduğunu" ifade eden Kumlu, işçilerin, memurların, emeklilerin tasarıya karşı ayakta olduğu bir dönemde "yalancılıkla" suçlanmalarına tepki gösterdi. Haklı taleplerinin karşılığını bir an önce görmeyi istediklerini belirten Kumlu, "Halkın bizi desteklediğini biliyoruz, çünkü haklıyız. Halkın bugününü yarınını ilgilendiren bu tasarı mutlaka değişmelidir. Bunu biliyor, bunu söylüyoruz" diye konuştu.

Kumlu, gazetecilerin soruları üzerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in "anlaşmaya yakınız" ifadesinin hatırlatılması üzerine, dün Çelik ile görüştüğünü, bunun "yanlış bir ifade" olduğunu söyledi. Kumlu, görüşmeye her zaman açık olduklarını dile getirdi. Çelik'in, yasa tasarısıyla ilgili sadece Türk-İş'i görüşmeye
çağırmasının bazı gazetelerde "Emek Platformu'nu bölmeye çalışıyor" şeklinde yorumlandığının hatırlatılarak, bu konuya ilişkin değerlendirmesi sorulan Mustafa Kumlu, böyle bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.