HABER

Emeklilerin düşen alım gücü ne olacak?

CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, son 6 yılda emeklilerin alım güçlerindeki düşüşü TBMM gündemine taşıdı.

ANKARA (ANKA) - CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, son 6 yılda emeklilerin alım güçlerinin önemli ölçüde düştüğüne dikkat çekerek Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e “İşçi emeklisi ve memur emeklisinin iktidar olduğunuz dönemdeki kayıplarını karşılamak için bir çalışmanız var mı?” diye sordu.

Topuz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi verdi. Topuz, emeklilerin 2003 Kasım ayındaki alım güçleriyle 2009 Kasım ayındaki alım güçleri karşılaştırıldığında emeklilerin birçok temel mal ve hizmetlerdeki satın alma güçlerinde nasıl bir düşüş olduğunun açık bir şekilde görüldüğünü belirtti. 2009 Kasım ayında, 2003 Kasım ayına göre emekli maaşlarının yüzde 100 artmadığını, ancak, temel mal ve hizmet fiyatlarında yüzde 100’ün de üzerinde fiyat artışları olduğunu vurgulayan Topuz, “Örneğin, bir işçi emeklisi 2003 yılı Kasım ayı maaşı ile 170.26 kg kuru fasulye alabilirken, 2009 yılı Kasım ayı maaşı ile 146.14 kg kuru fasulye alabilmektedir. Bir memur emeklisi ise 2003 Yılı Kasım ayında 230 kg, 2009 Yılı Kasım ayında 195 kg kuru fasulye alabilmektedir” dedi. Topuz, 2003 Kasım ayında bir işçi emeklisinin maaşıyla 1038 m3 doğal gaz alabildiğini, buna karşın 2009 Kasım ayı maaşıyla 889 m3 doğal gaz alabildiğini belirterek Bakan Şimşek’in şu soruları yanıtlamasını istedi:

“-İşçi emeklisi ve memur emeklisinin iktidar olduğunuz dönemdeki kayıplarını karşılamak için bir çalışmanız var mı?

-Emeklilerimiz artık emekli olduktan sonra yeniden bir iş bulup çalışma zorunluluğunda hissetmektedir. Emeklileri iş güvenirliği olmayan koşullarda çalışmasını durduracak mısınız?

-Emeklilerin hak kayıplarını dile getirecek bir siyasi yaptırımının (sendikal grev gibi) olmamasından dolayı emeklilere insafsızca davranılmaktadır. Bu durumu düzeltmek için ne gibi bir girişiminiz olacaktır?

-Demokrasinin vazgeçilmez koşullarından birisi de gelir dağılımındaki dengesizliği gidermektir. Demokratik açılımın içine neden çalışanların ve emeklilerin haklarını da koymuyorsunuz?”

Geri Dön