En uzun ömürlü insanlar orada yaşıyor! İşte koronavirüs vakasına rastlanmayan Gölköy

Türkiye'nin en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı yer olarak kayda geçen Ordu'nun Gölköy ilçesinde koronavirüs vakasına rastlanmadı. Akdeniz Üniversitesi tarafından hazırlanan 'Yaşlanma Atlası'na göre ilçede yaş ortalaması 82'ye dayanıyor. Salgın ve diğer hastalıklardan korunmayı başaran Gölköy halkına göre, sağlıklı yaşamın sırrı üretip tükettikleri organik ürünlerde gizli.

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü'nce çıkarılan 'Türkiye'nin Yaşlanma Atlası'nda, Ordu'nun Gölköy ilçesi, ülkedeki en uzun ömürlü ve sağlıklı insanların yaşadığı 10 yer arasında gösterildi. İlçede ortalama yaşam süresi 82 yıl olarak belirlenirken, birçok üniversiteden akademisyen de ilçede araştırmalar yaptı.

İlçede 70- 80 yaşındaki kişilerin çoğu halen bağ bahçe işlerinde çalışırken, tükettikleri organik yiyecekleri de kendileri yetiştiriyor. Kendi bahçelerinde yetiştirdikleri organik sebze ve meyveleri tüketen ilçe halkı, süt, yoğurt, bal gibi ürünlerle beslenerek bağışıklık sistemlerini güçlü tutuyor.

İlçe sakinleri arasında koronavirüs vakasına rastlanılmazken, evlerinde kalanlar kendilerini de izole ediyor. İlçede sadece il dışından gelen bir kişide koronavirüs tespit edilirken, kent merkezindeki hastanede tedaviye alınan kişi kısa sürede sağlığına kavuştu.

'Koronavirüse rastlanmadı'

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
cennet gıbı yere yıne hersehırdekı gıbı o bok gıbı tokılerı dıkmısler
yakında orayıda pok ederler
Şimdi haberciler akın eder. Yaş ortalaması da yüksek alayını götürür vesselam ben diyim.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler