HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Enginar: Faydaları nelerdir?

Enginar, deve dikeni ailesinden olan ve bilimsel adı Cyanara scolymus olan bitkidir.

Enginar: Faydaları nelerdir?

Genellikle Akdeniz bölgesinde daha fazla yetişir. Kış mevsimine özgü bir sebzedir. Sağlık açısından pek çok faydası olan enginarın yaprakları ortalama 0.5 metre uzunluğundadır. Enginarın açık pembe renkte olan çiçekleri vardır. Ayrıca tohumları da yenilebilir.

Enginarın, tüketilmek için ekilen en eski bitkilerin içerisinde yer aldığı bilinir. İlk Etiyopya’da yetiştirilmiştir. Daha sonraları Mısır ve Avrupa kıtasına gelmiştir. Enginarın yaprakları, Roma ve Antik Yunan imparatorluklarında sindirim sistemini düzenlemesi amacıyla tüketilir. 16. yüzyıl Avrupası'nda ise soylu bir bitki olarak anılmıştır. Bunun sebebi zenginler ve kraliyet aileleri tarafından tüketilmesidir. Enginarı mevsiminde pazara giderek alabilirsiniz. Geçmiş yıllarda daha az üretildiği için, pahalı ve bulunması zordu. Fakat eskiye oranla günümüzde üretimi daha çok artmıştır.

Enginar, C ve K vitaminleri bakımından zengindir. Düzenli olarak tüketildiği zaman vücudunuzun ihtiyacı olan çinko, magnezyum, demir ve potasyumu sağlayabilir. Bunun yanı sıra düşük kalori ve yüksek lif içeriği ile zayıflatarak, diyet listenize de girmelidir. Kalsiyum bakımından da zengin olan enginar, kemikleri güçlendirir. Kolesterolü dengeler ve beyin için de yararlıdır. Tüylü bir bitki olan enginarın, içindeki etli kısmı ile yaprakları yenilebilir.

100 g yaprakları ile çiğ olarak tüketilen enginar sayesinde; Besin lifi ihtiyacının %22’si, C vitamininin %20’si, K vitamininin %18’i, folat ihtiyacının %17’si, magnezyum ihtiyacının %15’i, potasyumun %11’i, fosforun %9’u, demir ihtiyacının %7’si, protein ihtiyacının %7’si, B6 vitamininin %6’sı, niasin ihtiyacının %5’i, kalsiyumun %4’ü, çinko ihtiyacının %3’ünü, E vitamininin %1’i karşılanabilir.

Enginarın Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar : 100 g

Kalori (kcal) : 47

Yağ (g) : 0,2

Karbonhidrat (mg) : 11

Protein (g) : 3,3

Enginarın Faydaları

1. Kanı temizler ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur

Enginar kanınızı temizleyici özelliğe sahiptir. Ayrıca vücudunuzdaki toksik maddeleri idrar yardımı ile dışarı atar ve yorgunluğunuzu giderir. İyi bir antioksidan kaynağı olduğu için, vücudunuzu hücre hasarına karşı korur. Yapılan bazı araştırmalarda ise, enginarın sindirim sisteminin yanında, kalbe de son derece yararlı olduğu saptanmıştır. Özellikle kalp kaslarını güçlendirir ve kalbin daha rahat bir şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca kolesterolü ve trigliseridi düşürerek damar sertliği sorununa da iyi gelir.

2. İdrar söktürür ve böbrek kumunu döktürür

iStock-1156991077

Enginarın yaprakları geleneksel tıpta; böbreklerin iyi çalıştırılmasında, safra akışının uyarılmasında ve idrar söktürücü özellikte kullanılır. Zaten güçlü idrar söktürücü özelliğinden dolayı, böbreklerin sağlıklı çalışmasını düzenler. Vücuttaki zararlı olan sıvıların dışarı atılmasını kolaylaştırabilir. Böbrekteki kum veya taşların dökülmesine yardımcı olur.

3. Sindirim sistemini düzenler

iStock-1128669705

Enginar sindirime de çok yardımcı olur. İştah kaybı ve şişlik hissi gibi sindirim problemlerinin giderilmesine yardım eder. İçeriğindeki yüksek oranda besin lifi ve cynarin adlı madde sayesinde, yaprakları bağırsak hareketlerini sağlar. Tuvalete çıkmanızı kolaylaştırarak, bağırsaklarınızın rahatça hareket etmesini ve kabızlığı önler. Mide ve bağırsakları temizleyici özelliğe sahiptir.

4. Zayıflamaya yardımcı olur

iStock-965531848

Enginar, yağ oranı son derece düşük bir sebze olduğu için, zayıflamaya yardım eder ve diyet yapanlar açısından vazgeçilmez bir gıdadır. Enginarın kalorisi düşük ve lif içeriği oldukça yüksek olduğu için, kilo almak istemeyen kişiler tarafından tüketilebilir. Ayrıca vücudunuzdaki hücreleri yeniler ve yaşlanmanızı geciktirir.

5. Karaciğeri güçlendirir

Enginarın yaprakları, kanda bulunan kolesterol seviyesini belirleyen ana enzim üretimini baskılayabilir. Kanda bulunan kolesterol miktarları normal düzeylere geldiği zaman, fazla olan kolesterolü süzmek ile görevli olan karaciğerin yükü de hafifleyebilir. Ayrıca enginarın yaprakları, karaciğerin toksinlerden temizlenmesi için yardımcı olur. Safra akışını uyarması da diğer bir yararıdır. Enginarın karaciğeri güçlendirdiği yeni yapılan çalışmalarda da kanıtlanmıştır. Ancak safra taşı sorunu olan hastalar enginarın yaprağını yer ise, hastalığın belirtilerinin çok şiddetlenmesine neden olabilirler.

Enginar Suyunun Faydaları

 • Sarılık rahatsızlıklarının ve Hepatit B, C gibi rahatsızlıkların kontrol altına alınmasında etkili olan bir sebzedir.
 • Safra kesesinde ve karaciğerde oluşan rahatsızlıklarda son derece etkili olur.
 • Anne sütünü arttırır ve kuvvet verici özelliktedir.
 • Bilinen en iyi ateş düşürücü sayılabilir.
 • Egzema rahatsızlığının tedavisinde kullanılabilir.
 • Bağırsakları ve mideyi düzenleyici özelliktedir.
 • Kalbi güçlendirici etkisi vardır.
 • Biberiye suyuyla birlikte içerseniz karaciğer yağlanması ihtimalini azaltabilirsiniz.
 • İştahı açar ve idrar söktürücü özelliktedir.
 • Eskiden beri cinsel gücü arttırıcı olarak kullanılır.
 • Şeker hastalığının ve yüksek tansiyonun dengelenmesinde etkilidir.

Enginar Çiğ Yenir mi?

Enginarın yapraklarının altında bulunan etli çiçek tablası, sebze olarak tüketilen tarafıdır. Bu etli çiçek tablası adı verilen kısmı çok beklemeden taze olarak tüketilmelidir. Aksi durumda burada ipliksi bir ağ tabaka oluşur. Bitkideki çiçek sapları körpeyken soyarak tüketmelisiniz. Enginarın Türk mutfağında yapılan önemli yemekleri; dolma, bezelyeli veya baklalı olarak hazırlanan ve son derece lezzetli olan zeytinyağlı yemekleridir. Körpe haldeki yapraklarını ve çiçek saplarını kaynatarak suyunu içebilirsiniz.

Enginarın faydalarını tam anlamıyla görmek için konserve olarak değil de, kış mevsiminde taze taze tüketmelisiniz. Taze ya da haşlanmış şekilde, salatalara ekleyerek de yiyebilirsiniz. Zeytinyağlı olarak tüketebilir, içini pirinçle doldurarak dolma şekline getirebilirsiniz. Genel olarak sebzelerin besin değerlerini kaybetmemesi amacıyla taze olarak veya az pişmiş olarak tüketmenizde yarar vardır.

Enginarın Zararları

 • Enginarı ve suyunu, olması gerekenden daha çok tüketmediğiniz sürece insan sağlığı için herhangi bir zarar oluşturmaz. Bu yüzden enginarı aşırı tüketmemeniz gerekir. Aşırı derecede tüketildiği zaman, gaz problemine ve ishale neden olabilir.
 • Şayet ishal problemi yaşıyorsanız, bu durumda tüketilmesi doğru olmaz. Bu yan etkinin nedeni, enginarın idrar söktürücü özellikte olmasıdır.
 • Safra problemi yaşayan insanlar, enginarı doktor kontrolü altında tüketmelidir. Çünkü safraya iyi gelmediği bilinir.
 • Anne adayları ve emzirmekte olan anneler, enginarı tüketmeden öncesinde doktorlarına danışarak hareket etmelidir.
 • Deve dikeni, kara hindiba gibi bazı bitkilere alerjisi olan kişilerin, enginara karşı alerjik durumlar yaşama olasılığı yüksek olduğu için dikkat edilmesi gerekir. Enginarın alerjik etkileri normal alerji türlerinde olduğundan çok daha fazladır. Bu sebeple enginar sebebiyle alerjik bir durumla karşılaşırsanız; zaman kaybetmeden doktora gitmelisiniz.
  ChefGPT


En Çok Aranan Haberler