KADIN

Erkeklerin Tüm İtirazlarına Rağmen Atlas Köyünde Kadın Dayanışması Kazandı!

Erkeklerin Tüm İtirazlarına Rağmen Atlas Köyünde Kadın Dayanışması Kazandı!

Nilüfer ilçesine bağlı Atlas köyünün kadınları ekonomik özgürlüklerine kavuştular :)

“Kadınlar içtimai hayatta erkeklerle birlikte yürüyerek birbirinin yardımcısı ve destekçisi olacaklardır.” Mustafa Kemal Atatürk'ün şu sözünü onlarca yıldır uygulayamadı gitti koca dünya. Yüzlerce yıllık ataerkil toplum inadı en gelişmiş ülkelerde bile devam ediyor; Türkiye ise sınıfta bile kalmış sayılmaz, ikinci sınıfta kalmış desek daha doğru!

kadın cinayetleri

Sosyal eşitliği, fırsat eşitliğini bir yana bırakın; Türkiye'de kadın cinayetlerinin 2002-2009 yılları arasında yüzde 1400 arttığını bile televizyon dizilerinden öğreniyoruz (Behzat Ç'ye ve o vurucu ânı canlandıran Sezin Akbaşoğulları'na saygılar, selamlar!)...

Bunca utanç, bir adım ileri gidememeler arasında güzel şeyler de olmuyor değil!

Mesela Bursa, mesela Nilüfer ilçesine bağlı güzelim Atlas köyü! Hikaye beklediğinizden de güzel :)

Atlas köyünde yaşayan kadınlar, bir süredir köyde yetiştirdikleri doğa ürünlerini Atlas Köyü Kadın Dayanışma Derneği aracılığıyla satıyorlar, ekonomik özgürlüklerini sağlıyorlar. Köye gelen yürüyüşçüler, sporcular, dağcılar ve yazlıkçılar bu güzel hanımefendilerin öncelikli müşterileri.

Üstelik Atlas köyü kadınlarının bir de gizli tarifleri var;

Bu emekçi kadınlar dağlardan ısırgan otu topluyorlar, yaptıkları erişte ve ekmeklere başta kanser olmak üzere birçok hastalığa iyi gelen bu mucize bitkiyi karıştırıyorlar :)

Kadının fendi...

Ezbere bildiğimiz bu eski deyiş Atlas köyünde tam anlamıyla gerçekleşmiş durumda:

Atlas Köyü Kadın Dayanışma Derneği kurucularından Elmas Topçu Dihaber'e verdiği röportajda kendi yaptıkları ve tükettikleri ekmeği başkalarının da tadıp lezzetine varmalarını isteyerek yola çıktıklarını, derneği bu yüzden kurduklarını belirtti. Köyde önceki yıllarda kadınların söz hakkının olmadığını, kadınlarınsa direnerek ve kendi içinde örgütlenerek bu engeli aştığını belirtti.

Üstelik başta köy muhtarı olmak üzere köyün bütün erkeklerinin engellemesine rağmen!

Elmas Topçu'nun açıklamalarının geri kalanı daha da çarpıcı, cesaretlendirici, mutluluk verici;

''Şimdi kadınların dayanışması ile kurulan dernek sayesinde kendi paramızı kazanıyoruz. Böylelikle erkeklere ‘bize para ver’ demekten kurtulduk ve kendi paramızı kendimiz kazanmaya başladık. Dernek aracılığı ile İhsaniye’de bir pazara ürün vermeye başladık; ama bu bizim için yeterli değil. Daha fazla alana açılmak istiyoruz. Diğer kadınlardan ve derneklerden bu konuda destek bekliyoruz.''

Söyleyecek pek bir son söz bırakmamışlar zaten bize; helal olsun Atlas Köyü kadınlarına!


Kaynaklar: Gazetekarinca.com, Umut.org.tr

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.