KADIN

Erkekten Kadına Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erkekten Kadına Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Her şey tamam da, vajinayı nasıl yapıyorlar?

Yazımızı Caitlyn Jenner ile açmış bulunmaktayız...

Çünkü kendisi Kim Kardashian'ın üvey, Kendall ve Kylie Jenner'ın biyolojik babası, muhtemelen son zamanlarda bu ameliyatı olan dünyadaki en ünlü insan. Tabii Caitlyn Jenner dünyadaki ününün bir bölümünü arabayla yayaları ezmesine, bu yüzden South Park tarafından üzerine gelinmesine borçlu, ama bu kısım aramızda kalsın.

Erkekten kadına, kadından erkeğe... Cinsiyet değiştirme ameliyatı on yıllardır muhafazakarlar tarafından tartışma konusu ediliyor, tıp bilimi her geçen gün bir o kadar da hızlı ilerliyor.

Eddie Redmayne'e başrolüyle Oscar adaylığı getiren Danimarkalı Kız'da gördüğümüz gibiymiş eskiden. Einar Wegener cinsiyet değiştirerek Lili Elbe'ye dönüştüğünde henüz 1931'di; dünyanın ilk cinsiyet değiştirme ameliyatıydı bu. Değişim son derece acılı olmuş, uzun sürmüş, sonunda Lili Elbe hayatını kaybetmişti.

Ara başlıkta bahsettiğimiz tartışmalar halâ bürokratik engelleri sapına kadar devam ettirmeye yetiyor: Cinsiyet değiştirmek isteyenler önce hastane, sonra komisyon raporu, sonra da mahkeme kararı almak durumunda. Ancak artık tıbbi açıdan hiçbir sorun yok; 2010'ları kapatıyoruz, teknikler ilerledi, tıp bilimi oldukça gelişti.

Peki nasıl yapılıyor bu işlem?

Göğüslerin silikonla yapılıyor olduğu, vücuttaki sakal vb. kıl ve tüylerin dökülmesi için hormon tedavisi uygulandığı bu operasyon dizisinin tahmin edilebilir kısımları. Asıl sorular bacak arasına indiğimizde başlıyor...

Ekşisözlük.com yazarı ornette, bu soruyu gayet tıbbi ve açık şekilde yanıtlamış:

Vajina nasıl yapılıyor?

öncelikle penis tamamen alınmıyor, bir miktarı kalıyor ve biraz daha derine implante ediliyor ki clitoris oluşturulabilsin. Eskiden clitoris penisten yapılmadığından (muhtemelen tanınmış ünlümüzde de yapılmamış olmalı.) ereksiyonu imkansızdı. zamanla bu olay güncellendi.

Penisin geri kalanı da mümkün olduğunca kullanılıyor:

Testisler, raphe scrotiden (hani testislerin ortasında çizgi gibi bir bölüm olur ya, orası işte) ayrılırlar ve içlerindeki yumurtalıklar, epididymis, ductus ejaculatorius vs. erkek üremeye dahil sistemler alınır. Vazektomi de olmuş olur haliyle.

Testislerin açıldığı bölgede, buraya vagina şekli verilmesinde yardımcı olan (bkz: excavatio rectovesicalis) bulunur. Burası bir çıkmazdır ve biraz ilerletilerek 12-13 cm.’lik bir penisin girebileceği bir vagina yapısı oluşturulur.

Glandulae bulbourethrales (cowper bezleri) bu yapının yanlarına taşınır. Olası bir penis giriminde buradaki pleksusla az da olsa salgı yapar (yani ne mi olur? **Boşalmadan önce salgılanan seminal sıvı aynı şekilde yapay vaginanın kayganlaştırılmasında kullanılır. İşlev değişikliğidir sadece.

Testis derisi ile de şekil hallediliyor.

Peki ya testis derisi? Öncelikle iyi bir lazerli epilasyon yapılır, ardından burası uygun şekillerde bükülerek ve kıvrılarak labia majora (yani vagina etrafındaki büyük dudaklar) oluşturulur.

Evet, artık urethra (sidik borusu) da kısaltılır. Çünkü çıkması için uzun bir yol yoktur artık. İş yapay vaginanın üst kısmına urethranın pars muralisini entegre etmeye kalmıştır. Bu da pek zor olmasa gerek.

Vagina genişliği açısından, testis ve anus arasındaki o boşluk biraz biraz daha daralır. Daraltılmasının amacı, bir erkeğin pelvis kemiklerinin bir kadınınkiler gibi olmayacağı gerçeğidir. sonuçta kadınınkiler gibi zarif olmak gerçekten zordur.

Hanımefendiye geçmiş olsun denir ve uygun ilaç tedavisi uygulanır, bir-iki haftalığına pansuman yapılır, foley sonda da çıkınca taburcu edilir.


Kaynaklar: Seyler.eksisozluk.com, Wikipedia.org

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.