KADIN

Estetiğinizi nasıl alırsınız sade mi, soslu mu?

Estetik dünyasında önemli yanlış algılar ve olumsuz sonuçlar meydana gelebiliyor. Belki siz de şikayetçilerden biri olabilirsiniz ama son zamanlarda estetik işlem yaptırdığı halde mutlu olmayan, kendini iyi hissetmeyen, parasının boşa gittiğini düşünen insanlar hayli çoğaldı. Uzman Dermatolog Deniz Koral, estetik dünyasındaki yanlış algılar sonucunda meydana gelen sonuçlar hakkında estetik yaptırmak isteyenlere önemli uyarılarda ve tavsiyelerde bulundu.

Estetiğinizi nasıl alırsınız sade mi, soslu mu?

Buna ‘merdiven altı’ diye tabir edilen yetkisiz yerlerde yapılan işlemleri uygulamaları katmıyoruz bile. Bayağı bildiğiniz isimli cisimli merkezlerde ve doktorlarda yapılan işlem ve uygulamaları kastediyoruz.

ESTETİK DÜNYASI SÜPERMARKET HALİNE GELDİ

Son zamanlarda hepimizin de şahit olduğu gibi estetik dünyası süpermarket haline geldi. Özellikle internet sayesinde çokça tıklanan ve araştırılan konuların başında estetik uygulamalar olunca haliyle bu işlem ve uygulamalar market raflarında bekleyen alınan satılan ürünler haline dönüştü.

Nerdeyse gelen telefonların hepsi sizde “Şu kaça bu kaça”, “Cildimi gerdirmek istiyorum bana kaça mal olur?“ şeklinde, eskiden uygulama değil doktor ismi sorulurken ve doktora randevu alınırken şimdi uygulama fiyatları öne çıktı. Yani yapan ikinci planda kaldı!

ÖNEMLİ OLAN UYGULAMAYI KİMİN YAPTIĞI

Sanki kimin yaptığı çok da önemli değil gibi. Aslında en önemli olan nokta o işlemi ve uygulamayı kimin yaptığıdır. Estetikte danışanlar önce ne yapılacağına kendi karar verdiği için ilk yanlış adımı atmış oluyorlar, sonra da fiyat araştırması.

Akıllar iyice karışıyor, çünkü çok değişik fiyatlarla karşılaşan tüketici hangisi iyidir, doğrudur şaşırıp karar veremiyor. Sonrasında ısrarla görüşmeye gelmeden çözüm aramaya devam ediyor. Sonuçta her şey internet üzerinden halledilmeye çalışılıyor, fotoğraf göndermeler de cabası.

HERKES TEŞHİSİ KOYMUŞ HEDEFE KİTLENMİŞ

İkinci büyük yanlış, fotoğraf üzerinden yapılan değerlendirmeler ve fiyatlandırmalar, burada doktorda yanlışa katılıyor: Sonuç yanıltıcı ve aldatıcı tabi ki. Herkes fiyatlara odaklanmış ve kendi teşhisini koymuş hedefe kitlenmiş vaziyette karşımıza çıkıyor. Doğru mu? Sizce ?

Şimdi bir süre bırakalım estetiği bir köşeye, ben size bir karnıyarık tarifi vereyim, canım karnıyarık çekti. Eğer sizde seviyorsanız o zaman buyurun, karnıyarık için gerekli olanlar patlıcan, soğan, yağ, domates, salça, tuz karabiber üzerine maydanoz…

Güzel bir karnıyarık yapmak için önce soğanı yağda kavurmak salçayı ilave etmek sonra kıymayı içine koyup tuzunu karabiberini atıp içini hazırlamakla başlar. Diğer kenarda ise patlıcan yağda az kızartılıp yumuşatılır ve ortası açılarak içine hazırlanan harç konur. Üstüne salçalı su dökülür ve fırına verilir. Mis gibi karnıyarık tabağınızda afiyet olsun.

3 BOYUTLU PLAN

Neden böyle bir örnek verdim? Dersiniz? Karnıyarığı yaparken bir sürü malzemeyi ve belli bir sırada pişirerek yaptık. Yüz estetiğinde kişi muayene edilir, şikayetleri dinlenir, eksikleri saptanır ve buna göre kişinin kayıplarına özel bir 3 boyutlu plan çıkartılır.

Kullanılacak malzemeler ve işlem sırası saptanır. Uygulamalarınızı ve işlemlerinizi gerekli malzemeleri kullanarak ve sırasına göre yapmazsanız yüzünüzden alacağınız sonuç mutlu etmeyecektir.

Yeterli ve gerekli malzemeyi ve işlemleri kullanmazsak ne estetiğiniz ne de karnıyarığınız iyi olmayacaktır. Eksik malzeme ve yanlış sıralamayla karnıyarığınızda kimi zaman sadece patlıcan, kimi sadece kıyma harcı, kimi zaman yağsız soğansız, ya da baharatsız olur.

Kısaca yediğinizden mutlu olmazsınız şikayet edersiniz. 3 boyutlu düşünülmeyen ve uygulanmayan estetikte böyledir. Mutsuz eder insanı. Şöyle bir düşünün siz hiç ayrı ayrı aldınız mı? Yani “Bana karnıyarığın kıymasını ver” ya da “Patlıcan isterim gerisi kalsın” veya “Salçasız domatessiz tuzsuz yağsız olsun benimki dediniz mi?” Ya da bunların fiyatlarını ayrı ayrı sorup sadece kıyma alayım gerisi kalsın dediniz mi...

Evet sonuçta güzel bir karnıyarık istiyorsak seçtiğimiz restoran iyi olacak bir, ahçısı iyi olacak iki, kullandığı malzemeler iyi olacak üç.. Eh bir de hesaplıysa o zaman afiyet olsun.

SANAL ALEMDE YANLIŞ YÖNLENDİRME

Estetik sektöründe yaşanan en büyük ve giderek büyüyecek olan sorun alıcıların kaybın tümüyle değil parçalarıyla ve fiyatlarıyla meşgul olmalarıdır.

Kendi kararlarını vermeleri, tek tek uygulamalarla sorunlarının çözülebileceğini sanmalarıdır. Bunun da yegane sebebi sanal alemin, paylaşımların, reklamların onları bu yönde yanlış yönlendirmesi ve bilgilendirmesidir.

Unutulmamalıdır ki estetik olarak yaşanan kayıplar yıllarla ihmal ettiğimiz, bakmadığımız korumadığımız cildimizde kimi yerde kırışıklık kimi yerde sarkma ve elastikiyet kaybı, kimi yerde hacimsel kayıplar ve lekeler şeklinde görülmektedir.

TEK İŞLEMLE HALLEDİLEBİLECEĞİ KANISI

Yani sadece kırışıklıkları tedavi etmek, veya nemlendirmek ya da sadece bir iple yüz germe yapmak sorunumuzu çözmeyecek hatta daha da mutsuz edecektir bizi. Yıllarla oluşan ve üç boyutlu yaşanan kaybın tek işlemle hallolabileceği sanısı yanılgıya dönüşünce mutsuzluk kaçınılmazdır.

DOKTORUNUZLA MUTLAKA GÖRÜŞÜN

İşin doğrusu enine boyuna yüz muayene edilerek üç boyutlu kaybın nasıl telafi edileceğine dair kişiye özgü bir uygulama planlanmasıdır.

Tek tek yapılacak işlemler, tek tek alınan patlıcan kıyma soğan domatese benzer, tat ve keyif vermez.. karnıyarık olmaz. Özet olarak doktorunuzla mutlaka görüşmeye gidin, muayene olun. Size göre plan çıkarmasını isteyin ve sanal aleme kanmayın.

Uzm. Dr. Deniz Koral
Dermatolog

www.koralklinik.com
Facebook: @koralklinik
Instagram: @koralklinik

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön