HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Euro bölgesi liderleri borç krizine çözüm yollarında uzlaştı

Avrupalı liderler, Brüksel'de mali krizin önüne set çekme hedefiyle bir araya geldi. İlk tur görüşmelerden sonra yayımlanan bildiride, AB liderlerinin, bankaların güçlendirilmesi konusunda anlaşma sağladıkları kaydedildi.

Euro Bölgesi liderleri, Yunanistan'ın borçlarını azaltmak ve Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nu güçlendirmek için gece boyu devam eden görüşmelerde karara vardı.

Brüksel'de sabahın erken saatlerine dek süren görüşmelerin ardından Euro bölgesine üye ülkelerin liderleri, AB içindeki mali krizin çözülmesinde hayati rol oynayacak bir anlaşmaya vardıklarını duyurdular.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Yunanistan'ın borçlarını üstlenen özel bankaların yüzde 50'ye varan kayıpları kabul ettiklerini duyurdu.

AB Komisyonu, IMF ve Avrupa Merkez Bankası'ndan gelen son veriler, %50'lik bir indirimle Yunanistan'ın borçlarının 2020'ye kadar GSYH'nin %120'sine çekilebileceği yolundaydı.

Bankacılar ve diğer alacaklılar ise bu kadar büyük bir indirime şimdiye dek karşı çıkıyordu.

Bu kurum ve kuruluşlar, yüzde 40'tan fazla bir indirimin masraflı sigorta taleplerine yol açabileceği ve sonuç olarak İtalyan ve İspanyol borç piyasalarını da uçuruma sürükleyebileceği görüşündeydi.

Buna ek olarak AB liderleri gelecekte herhangi bir ülkenin temerrüde gitmesinden kaynaklanabilecek kayıplara karşı koruma sağlaması için banka sermayelerini güçlendirmede anlaşmaya vardı

Buna göre AB bankaları 2012 ortasına dek sermaye yeterliliklerini artıracak.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ayrıca Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun elindeki kaynakları mevcut 440 milyar eurodan 1, 4 trilyon euro seviyesine çıkardıklarını ilan etti.

Yeni fonun çerçevesi Kasım ayında uygulanmaya başlanacak.

Ancak liderler, kimi ayrıntıların hala çözümlenmesi gerektiğini ve hala yapılacak çok iş olduğunu vurguluyor.

10 saati aşkın devam eden görüşmeler sonrası Sarkozy, anlaşmanın mali krize güvenilir bir yanıt oluşturduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, alınan önlemlerin borç krizinin daha büyük ekonomilere yayılmasını önleyeceğini belirtti.

Avrupa Konseyi başkanı Herman Van Rompuy da krizin euro bölgesini bir bütün olarak tehdit ettiğini ve zaptedilmesinin şart olduğunu vurguladı.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, anlaşmanın borçlu ülkesi için yeni bir çağ anlamına geldiğini söyledi.

Şimdiye dek alınan kararlardan bazıları da şöyle:

Borç krizindeki üyelerden alacaklarını tam olarak tahsil edememe riskine karşı, Avrupa bankalarına 100 milyar euro kadar ek sermayelendirme yapılması düşünülüyor Bu tutar mali yatırımcılar, hükümetler ve EFSF tarafından karşılanacak 440 milyar tutarındaki Avrupa Mali İstikrar Olanağı (EFSF) güçlendirilecek- ancak bunun ayrıntıları netleştirilemedi Yunanistan'a borç vermiş olan özel kuruluşların, alacaklarından daha önce belirlenen yüzde 21 oranından çok daha fazla bir kaybı kabul etmesi istenecek. Bu oran da kesinleşmedi.

Express


En Çok Aranan Haberler