Evo Morales'in istifasının ardından Bolivya'da sokak gösterileri yapılıyor

Bolivya'da, ordunun istifasını talep etmesinin ardından devlet başkanlığı görevini bırakan Evo Morales yanlıları ile muhalefet destekçileri sokak gösterileri düzenliyor.

Başkent La Paz'ın bazı bölgelerinde Morales yanlısı ve karşıtı taraflar arasında çatışmalar yaşanırken, polis göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale ediyor.

Çatışmalar nedeniyle ölü veya yaralı olduğuna dair bilgi paylaşılmazken, gözaltına alınanların olduğu bildirildi.

Öte yandan, Bolivya basınında çıkan habere göre, ordunun talebinin ardından Morales'in görevi bırakmasıyla dün gece yağma ve kundaklama olayları yaşandı.

BAZI İŞYERLERİ YAĞMALANDI VE KUNDAKLANDI

La Paz'ın güneyinde bir garajda 60'tan fazla otobüsün ateşe verildiği, bazı iş yerlerinin yağmalandığı ve kundaklandığı açıklandı. La Paz'da hayatın durma noktasına geldiği, birçok iş yerinin açılmadığı, bazı okullarda eğitime ara verildiği ve çeşitli bölgelerde mahalle sakinlerinin barikatlar kurarak bulundukları bölgeleri korumaya çalıştıkları belirtiliyor.

MORALES'İN YAKALANMA KARARINA İNKAR

Bolivya Polisi Genel Komutanı Yuri Calderon, dün muhalefetin ve Morales'in sosyal medyadan duyurduğu, Morales hakkında çıkarılan yakalama kararını yalanladı.

Calderon, eyalet mahkemeleri başkanları ve seçim mahkemeleri görevlileri için yakalama kararı çıkarıldığını belirtti.

Morales'in yakalama kararını yalanlayan açıklamasının ardından Calderon'un da istifa ettirildiği bildirildi.

Bu arada, devlet başkanının yanı sıra başkan yardımcısı ve senato başkanının da istifa etmesinin ardından ülkede siyasi belirsizlik sürüyor. Bolivya'yı 3 ay içerisinde düzenlenecek erken seçime götürecek geçici devlet başkanını belirlemek için Çokuluslu Yasama Meclisinin toplanması bekleniyor. Görevi muhalif Senato Başkanı Yardımcısı Jeanine Anez'in üstlenebileceği belirtiliyor.

Ülkenin ilk yerli Devlet Başkanı Morales, genel seçimlerin ardından başlayan ve şiddet eylemlerine dönüşen gösterilere müdahale etmeyen güvenlik güçlerinin muhaliflerden yana olmasının ardından istifa etmişti.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Portekizce konuşulan ülkeler hariç Güney Amerika ülkelerin ekonomileri asla düzelmez, bu ülkelerde asla düzen olmaz. çünkü bunların ataları İspanya'dan göç edip geldiler. İspanya 800 yıl boyunca Emevi Arapların işgali ve etkisi altındaydı yanii Araplaştırıldılar. Araplaştırılan toplumlar, ülkeler binlerce yıl belini doğrultamaz. Şimdi bunu bilen ABD Çin'i araplaştırmak için çaba harcıyor.
nasil sacmalamissin sen oyle :)
@extreem Çin'i araplaştırmaya kadar neysede ondan sonra kahkahayı bastım, Çin kadar baskıcı bir Devlet yok Uygur Türklerini bile zorla kamplara kapatıp çinlileştiriyor.
@extreem Cahillik akıyor böyle damla damla değil şelale şelale. İspanya'da araplaşmak mı kalmış? Bir dönem sürdü geçti. Şuan yeller esiyor İspanya'da.
Evangelist ve yahudiler dünyayı yeniden şekillendiriyor..Dünya yıkılsın kıyamet kopsun artık..
SIKI DURUN..... YAKINDIR.. BU ZAMLARLA.... PATLAMA OLACAK.....
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler