Facebook: 87 milyon kullanıcının verileri usulsüz kullanıldı

Facebook, kullanıcı bilgilerinin Cambridge Analytica şirketi tarafından usulsüz kullanıldığının ortaya çıktığı skandalda, 87 milyona yakın kullanıcının etkilendiğini açıkladı.

Sosyal medya şirketi Facebook, veri sızıntısıyla ilgili yaşadığı skandaldan etkilenen kullanıcı sayısının 87 milyonu bulduğunu duyurdu.

Facebook Üst Teknoloji Yöneticisi (CTO) Mike Schroepfer yaptığı açıklamada, Londra merkezli "Cambridge Analytica" adlı veri analiz firmasının, 50 milyon Facebook kullanıcısının hesaplarından izinsiz topladığı kişisel verileri ABD ve İngiltere'de kritik siyasi seçimleri etkilemek için usulsüz kullandığına yönelik iddiaların değerlendirildiğini bildirdi.

Schroepfer açıklamada, "Çoğu ABD'de bulunan yaklaşık 87 milyon kullanıcıyla ilgili bilgilerin Cambridge Analytica'yla uygunsuz şekilde paylaşıldığına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Ayrıca Schroepfer, kullanıcıların bilgilerini daha iyi korumak için Facebook'un yürüttüğü güvenlik önlemleri hakkında da bilgiler paylaştı.

Pazartesi gününden itibaren Facebook kullanıcılarıyla yükledikleri uygulamalarla ilgili linklerin paylaşılmaya başlanacağını belirten Schroepfer, üyelere bu uygulamalarda paylaştıkları kişisel bilgilerin de gösterileceği bilgisini paylaştı.

Schroepfer, Cambridge Analytica'ya verileri usulsüz biçimde sızan kullanıcıların bu konuda bilgilendirileceğini vurgularken, tüm Facebook kullanıcılarının da istemedikleri uygulamaları silebileceklerinin altını çizdi.

ZUCKERBERG HAFTAYA İFADE VERECEK

ABD Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi Başkanı Greg Walden ve Komite Üyesi Frank Pallone Jr., Facebook kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg'in gelecek çarşamba veri skandalıyla ilgili komitede ifade vereceğini bildirdi.

Her iki milletvekilinden yapılan ortak açıklamada, "Komitedeki oturum, tüketicilerin veri gizliliğiyle ilgili önemli sorunlara ışık tutacak ve Amerikalılar internetteki kişisel bilgilerine neler olduğunu daha iyi anlayacak." ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Facebook kaynakları, Zuckerberg'in gelecek salı günü de ABD Senatosu Yargı Komitesinde ifade vereceğini açıklamıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
kullananları ilgilendirir. benu değil.
dünyadaki tüm kullanıcıların bilgilerini çalmış bence bunun sayısı limiti yoktur
Kullanmıyorum boş insanların yeri fc
Kisisel bilgilerin, usulsüz bir sekilde, ücüncü kisilerle paylasilmasi, tazminat hakki dogurur. Dava acmak gerekiyor.
ben bu face yüzünden işimden oldum daha dogrusu benim içimdeki özgür duygularımı dışa vurmamı saglayan arkadaş dost beraber çalıştıgımızı sandıgım çevrem yüzünden oldu ama 3 senedir kullanmıyorum 3aydırda hiç açmadım bedduam tutuyor face kullanıcıları geçmiş olsun face kapanacak nııhaahahaa
Bilgi mi kaldi. Adamlar google'de adim adim takip ediyor.
Tüm Tc vatandaşlarnın Tc kimlik numaraları internette dolaşırken bunun lafını etmeye değmez
Ne skandalı be adamların kuruluş amacı bu zaten..
Facebook sıradan insanların bilgilerini ne yapacak
önemli olan husus şu anda facebook videolarında yüz tanımlama sisteminin olması. adamlar bizi istediği gibi tskip ediyor
Facebook’un sonu,zaten oyun reklamlarıyla dolmuştu,hiç bir cazibesi kalmamıştı.
CIA in arka bahçesi değil mi bu site? telefon yanımda sohbet ediyorum bi bakıyorum facebook reklamlarda sohbetini geçirdiğimiz ürün. reklam için bile sohbetin analizini yapıp konuyu anlıyorsa CIA bu programı kullanmıyordur diye kim diyebilir? bizim mit hala dolar arıyor evlerde kim fetöcü diye.
kapatın gitsin şu booku facebook egolu insanların bulunduğu bir çöplük benim için
Cambridge Analytica birde twitter'a baksın, ya şimdi oda şüpheliler arasında katılmış oldu ister istemez...
batının Mesleği Hırsızlıktır.facede görevini yaptırmış...
eyvah eyvah
eyvah
Diğer Haberler