HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

FBI yabancı öğrencileri fişliyor

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), üniversitelerden alacağı bilgilerle, yabancı öğrenci ve öğretmenlerin terörist gruplarla bağlantılı olup olmadığını araştıracak

FBI yabancı öğrencileri fişliyor

Washington Post gazetesinin haberinde, okullardan alınan bu bilgilerin, bilinen ya da şüpheli teröristler hakkında veri temeli oluşturan Adalet Bakanlığı'na bağlı Yabancı Terörist İzleme Görev Gücü'nün elindeki bilgilerle birleştirileceği bildirildi.

Habere göre, geçen aydan başlamak üzere FBI bölge bürolarından okullara gönderilen mektuplarda, yabancı öğrenci ve öğretmenlerin adları, telefon numaraları, adresleri, doğum yerleri ve tarihleri gibi bilgiler isteniyor.

Kaç okuldan bilgi istendiği ve hangilerinden istenen bilgilerin geldiği konusunda ayrıntı vermeyen FBI yetkilileri, istemeyen okulun bilgi vermeye zorunlu tutulmadığını vurguladı.

Haberde, bazı okul yetkililerinin, yabancı öğrenci ve öğretmenler hakkında bilgi vermenin federal yasalara aykırı olduğunu söyledikleri de belirtildi. Amerikan üniversitelerindeki kayıt ve öğrenci ilişkileri çalışanlarını bünyesinde barındıran dernek de 10 bin üyesine, FBI'a istenen bilgiyi vermenin federal yasaları ihlal anlamına geleceğini bildirdi. Dernekten yapılan açıklamada, FBI'ın istediği bilginin mahkeme kararı olmadan verilemeyeceğinin altı çizildi.

Express


En Çok Aranan Haberler