FIA'nın sıralama kurallarını değiştirmesi istendi

FIA'dan, bu hafta sonu Malezya'da tartışmalara neden olan olayların tekrarlanmaması için sıralama turlarına ilişkin düzenlemelerde değişiklik yapılması isteniyor.

Dünkü sıralamalarda Lewis Hamilton ve Heikki Kovalainen, son seansta yakıtlarını korumak için pite yavaş bir şeklide dönerken, rakiplerini bloke ettikleri için 5 sıra cezası almışlardı.

Hız turunda olan pilotlar için de tehlikeli olabilecek bir durum meydana gelmesinden korkan pilotlar güvenlik açısından düzenlemelerde bir değişikliğe gidilmesini istedi.

Sıralama turlarının son dakikalarında düşük hızda pite dönen pilotlardan BMW Sauber pilotu Robert Kubica da, kendisini sollamaya çalışan hızlı araçlar nedeniyle kendi güvenliğinden endişe ettiğini söyledi.

Honda Racing takım patronu Ross Brawn da, konunun güvenlik yönü nedeniyle değişiklik çağrısında bulundu.

Brawn, "Bu tür bir durum çok hoş gözükmüyor değil mi? Belki format konusunda düşünmemiz gerekiyor, gelecekte bu tür olayları önleyebilmemiz için bir değişiklik yapılması lazım" dedi.

Williams teknik direktörü Sam Michael ise, dün Nick Heidfeld ve Fernando Alonso'nun yüksek hızlarda giderken viraj önünde karşılaştıkları yavaş araçlardan ustalıklı bir şekilde kurtulduklarını ancak gelececekte benzer bi durumun kazaya sebebiyet verebileceğini söyledi.

TurkiyeF1.Com