HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Gazeteci Abdi İpekçi ölümünün 38. yıl dönümünde anıldı

1 Şubat 1979 tarihinde Mehmet Ali Ağca tarafından katledilen Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi ölümünün 38. yıl dönümünde mezarı başında anıldı. Peki Abdi İpekçi kimdir?

Uğradığı silahlı saldırı sonucu 1 Şubat 1979’da yaşamını yitiren Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Önceki Başkan Vekillerinden, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve başyazarı Abdi İpekçi, ölümünün 38. yılında Zincirlikuyu’daki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Abdi İpekçi’nin ölüm yıl dönümünde yayınladığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Abdi İpekçi mesleğimize basın ilkelerini sokan, bu ilkeleri yazılı hale getiren, muhabirliğin önemini ortaya çıkaran çok değerli bir gazeteciydi. Abdi İpekçi gazeteciliğini ‘halkın yararına gazetecilik yapmak, halkın haber alma, bilgi edinme hakkına saygı göstermek, doğruluğunu kontrol etmeden haber yayınlamamak’ diye tanımlayabiliriz. Abdi İpekçi gazeteciliği okura saygı gazeteciliğidir. İlk ekonomi ve spor sayfaları onun fikriydi. Türk basınının evrensel ölçüde temsil edilmesinde öncülük etti. Abdi İpekçi gazeteciliğinin eskidiğini öne süren kimi gazetecilerin Abdi İpekçi’den sonra gazeteciliğin bugün geldiği durumdan herhalde kendilerine önemli dersler çıkarması gerekiyor. Abdi İpekçi cinayetinde tetiği çektiren karanlık güçlerin hala ortaya çıkarılmamış olması ve faili meçhul cinayetlerin aydınlatılamaması günümüzde de gazetecilere yönelen tehditlerin sürmesinde önemli rol oynamaktadır. Gazeteci cinayetleri demokrasi ve siyaset ayıbıdır. Abdi İpekçi’yi bir kez daha sevgi ve saygıyla anarken gazetecilere yönelik saldırı ve cinayetlerdeki ‘cezasızlık’ uygulamasından vazgeçilmesi için çağrımızı yineliyoruz.”

ABDİ İPEKÇİ KİMDİR?

İlköğrenimini gördükten sonra Galatasaray Lisesini bitirdi. Sonra bir müddet Hukuk Fakültesine devam etti. Yeni Sabah, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres Gazetesi gibi çeşitli gazetelerde spor muhabiri, sayfa sekreteri ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Ali Naci Karacan’ın çıkardığı Milliyet Gazetesinin yazı işleri müdürü (1954), bir süre sonra da genel yayın müdürü oldu. 1961 senesinden öldürüldüğü 1 Şubat 1979 tarihine kadar aynı gazetenin başyazarlığını da yürüten Abdi İpekçi, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Basın Enstitüsü Başkanlığı, İstanbul Gazeteciler Cemiyeti ve Uluslararası Basın Enstitüsünün ikinci başkanlığı, Basın Şeref Divanı genel sekreterliği gibi vazifelerde bulundu. Yazılarında Atatürkçülüğü, barışı, düşünce özgürlüğünü, ülkenin bağımsızlık ve bütünlüğünü savundu.

İpekçi, 1 Şubat 1979 gecesi İstanbul Maçka’daki evinin yakınlarında arabasında iken Mehmet Ali Ağca tarafından öldürüldü. Mehmet Ali Ağca, İpekçi suikastinden idamla yargılanırken 1979 yılında ülkenin en iyi korunan askeri cezaevlerinden biri olan Maltepe Askeri Cezaevi'nden kaçırıldı.

13 Mayıs 1981’de bu kez Papa II. Jean Paul’e suikast düzenleyen Mehmet Ali Ağca 22 Mart 1986’da İtalya’da ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 13 Haziran 2000’de ise dönemin İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi’nin affını onaylamasıyla Türkiye’ye iade edildi. Sadece gasp suçundan Türkiye’ye iadesi kararlaştırılan Mehmet Ali Ağca’nın Abdi İpekçi cinayetinden tekrar yargılanmasının mümkün olmadığı açıklanmıştı. Mehmet Ali Ağca’nın iadesinin ardından İpekçi cinayetinden aldığı ölüm cezası 1991 yılında yürürlüğe konulan İnfaz Yasası gereği 10 yıl hapse çevrilmişti. Katil Ağca daha sonra 12 Ocak 2006 tarihinde serbest bırakıldı. Adalet Bakanlığı’nın itirazı üzerine, Yargıtay tahliye kararını oybirliğiyle bozdu, Mehmet Ali Ağca 20 Ocak 2006 tarihinde tekrar tutuklanıp Kartal H Tipi Cezaevi'ne konuldu. 18 Ocak 2010 tarihinde cezasını tamamlayan Ağca hapisten çıkarak aramıza karıştı. Katil Ağca son olarak dün Alaattin Çakıcı’yı cezaevinde ziyaret etmesiyle gündeme geldi.


Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler