HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Ginseng: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Teknoloji henüz ilerlemiş ve bu kadar araştırmalar yapılmamışken insanlar hastalıklarına genelde doğal yollarla tedavi yöntemleri buluyorlardı.

Ginseng: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Zaman içerisinde her ne kadar tıp ve teknoloji eş zamanlı olarak ilerlemiş ve birçok alanda çığır açmış olsa da eskiden kullanılan bu doğal yöntemler günümüzde hale kullanılıyor. Dünya çapında bilinen ancak ülkemizde pek bilinmeyen bu doğal yöntemlerin baş tacı olan bitkilerden biri de ginsengtir. Yeni yeni yayın organlarında bulunan reklamlarda vitamin ilaçlarının içerisinde yer aldığını öğrenmiş olsak da ne yazık ki kullanımı o kadar da popüler değildir. Ancak duyunca şaşıracağınız ve aklınıza gelmeyecek olan pek çok faydasından sonra bir an önce bu bitkiyi kullanmak isteyeceksiniz. Yaklaşık 11 çeşidi olan ginseng bitkisi yüzyıllardır özellikle Çin'de sıklıkla hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Genelde Çin kültüründe çay formunda kullanıldığı için hastalıklara olan etkisi bu sayede ortaya çıkmıştır. Günümüze kadar uzanan faydalarına gelin hep beraber göz atalım.

Ginsengin Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar (gr): 100

Kalori (kcal): 325

Karbonhidrat (mg) : 71

Yağ (gr): 4

Protein (gr): 14

Ginsengin Faydaları

1. Hafızayı Güçlendirir

Özellikle çocukların gelişim çağında ebeveynlerin mutlaka arada bir bile olsa çocuklarına vermeleri gerekir. Bu yaşlarda olan gelişim her zaman daha verimli olacağından bu yaşlarda çocukların yedikleri ya da içtikleri kendilerine faydalı olur. Uzun süreli kullanımlarda beyin fonksiyonlarını aktif hale getirdiği aynı zamanda zihni açtığı söylenir. Yaşlılık belirtileri arasında yer alan unutkanlık ya da strestendolayı oluşan unutkanlık için de birebirdir.

2. Diyabet hastalığına iyi gelir

Son zamanlarda fast food beslenme alışkanlığı beraberinde genç yaşlı demeden birçok hastalığı getirdi. Özellikle Amerika'da bulunan birçok insan bu hastalıkla mücadele ediyor. Bu mücadeleye ginseng de katılarak etkilerini diyabet gibi kiloya bağlı olan hastalıklarda da gösteriyor. Sadece kilo alımına bağlı olan diyabette değil aynı zamanda genetik olan diyabette de iyileştirici özelliği bulunur. Yemek sonrasında ve öncesinde kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olarak karaciğerde yağ depolamasının önüne geçer. Bu şekilde kilo alımınız da önlenir.

3. Enerji verir

Gerek iş temposu gerek sınavlar hepimizin hayatındaki dönüm noktalarından biri olmuştur. Bu dönemlerde kendimizi yorgun ve bitkin hissetmemiz oldukça doğaldır. Bu dönemlerde kendimize olabildiğince iyi bakmalı ve en iyi şekilde atlatmalıyız. Bu dönemde bizlere yardımcı olan doğal bitkilerden biri de ginsengtir. Ginseng verdiği enerji sayesinde günlük temponuzun düşmemesine ve dikkatinizi odaklamanıza yardımcı olur. Zayıf kişiler bu dönemde daha çok yorularak hastalıklara davetiye çıkarabilir. Ancak ginseng bitkisinin herhangi bir formunun tüketilmesi sonucunda bu kişilerde bile etkisini hemen gösterir. Yorulmuş olan beyin hücrelerini hızlı bir şekilde onararak daha verimli sonuçlar almanızı sağlar.

4. Kalp hastalıklarına iyi gelir

Kalp hastalıkları sinsi bir şekilde ilerler ve ani belirtiler sonucunda ortaya çıkar. Bu ani belirtiler arasında genelde kalp krizi yer alır. Eğer müdahale edilmezse ne yazık ki ölümle sonuçlanır. Bu kadar tehlikeli olan kalp rahatsızlıkları için her ne kadar ilaçlar ve ameliyatlar geliştirilse de doğal yöntemlere de başvurmakta fayda var. Bunlardan biri de ginseng tedavisidir. Eğer kolesterol sorunu yaşıyorsanız ya da hipertansiyon gibi ciddi bir hastalıkla mücadele ediyorsanız ginsengin kardiyovasküler dengeleme özelliğinden faydalanabilirsiniz. İyi huylu olan kolesterolü yükseltirken kötü huylu kolesterolün düşürülmesine yardımcı olarak, kalp krizi riskini ortadan kaldırır.

5. Kilonuzu dengelemeye yardımcı olur

Kimi zaman kilo almak kimi zaman kilo vermek zor olabilir. Ancak verdiğiniz ya da aldığınızda, kiloyu korumak her zaman daha zordur. Çünkü artık mideniz fiziksel bir değişime uğramış ve bundan sonraki değişim hızlı bir şekilde gelecek demektir. Bu yüzden kilonuzda sabit kalabilmek ve yağ dengenizin oranını ayarlamak için doğal yöntemlerden biri olan ginsengi kullanabilirsiniz.

6. Cinsel sorunlara yardımcı olur

Kimi zaman erkekler kimi zaman da kadınlar sıklıkla cinsel problemler yaşayabilir. Geneli stres kaynaklı olan bu sorunların üstesinden gelmek için zamana bırakmak yetmeyebilir. Özellikle kırmızı ginsengin cinselliğe faydalarından yararlanarak bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre erkeklerin cinsel hazlarını uyarıcı fonksiyonunu harekete geçirdiği ispatlanmıştır. Kadınlarda da ağrılı ilişki problemini çözebilir.

7. Adet sancılarını geçirir

Her 28 günde bir yumurtlama döngüsü vardır. Kadınlarda genelde bu yumurta döllenmezse adet döneminde parçalanır ve dışarı atılır. Dışarı atarken bazı sebeplerden dolayı adet sancılarını çekebilirsiniz. Bu sancılar kasların gereğinden fazla kasılması ve dolaşımı yavaşlatmasıdır. Adet zamanlarında ginsengi kullanırsanız kısa süre içerisinde olumlu etkilerini görebilirsiniz.

Kırmızı Ginseng Kilo Aldırır mı?

Yukarıda da ginsengin pek çok çeşidi olduğunu söylemiştik. Özellikle kulaktan dolma bilgiler sonucunda bunlarla ilgili tedirgin eden sorulardan biri de de kırmızı ginsengin kilo aldırıp aldırmadığı. Kilo aldıran ya da verdiren bir etkisi yoktur ancak dengelenmeye yardımcı olur. İştahınızın olması gerektiği kadar açık olmasını sağlar ve daha fazla bir şey yemenize ya da daha az yemenize müsaade etmez. Uzun süreli kullanım sayesinde bedeninizi bu tempoya alıştırmanız oldukça kolaydır.

Ginseng Nasıl Tüketilir?

Ülkemizde pek sık kullanılmasa da rahatça bulabileceğiniz ginseng genelde çay formunda tüketilir. Eczanelerden de alacağınız bu ürünün güvenilir olması çok önemlidir. Aksi halde olası olumsuz risklerden etkilenmenize neden olabilir.

  • Çay formunda aldığınız ginsengi normal bir şekilde demleyerek tüketebilirsiniz. Ancak gece içmemeye özen gösterin.
  • Toz şeklinde ve kök şeklinde de bulunan ginsengin kökünü rendeleyerek ya da bir mutfak robotu yardımıyla toz kıvamına getirebilir ardından bir bardak kaynar suyun içerisinde atarak ılıdıktan sonra içebilirsiniz. Doğru miktarda ve doğru zamanlar içmeye özen gösterin.
  • Eğer isterseniz yemeklerinize de toz formundan olan ginsengten ekleyebilirsiniz.

Ginsengin Zararları

  • Ginseng her ne kadar pek çok hastalığa çözüm olsa da kimi zaman da olumsuz sonuçları da olabiliyor. Her ürünün fazla tüketilmesi sonucunda birtakım sorunlar meydana gelir. Eğer ginsengi gereğinden fazla kullanmışsanız vereceği enerji nedeniyle uyku problemi yaşamanız muhtemeldir.
  • Zararları arasında yer alan bir diğer durum ise baş ağrısıdır. Fazla kullanımı sonucunda beyin ve beden dinlenemez ve uykusuzluğa, strese bağlı olarak baş ağrıları görülür. Baş ağrılarının devamını ise bulantı ve kusma gibi şikayetler de izleyebilir.
  • Düzensiz bir şekilde kullanılırsa kadınlar üzerinde olumsuz etkiler gösterebilir. Menstrual döngü dengesini bozabilir ve düzensiz adet kanamalarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Hamileler üzerinde henüz bir araştırma söz konusu değildir. Fakat hamilelik döneminde oluşturulacak bütün risklerden uzak durulmalıdır. Bu yüzden kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.
    Youtube


En Çok Aranan Haberler