KADIN

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Mynet Soran Anne Platformu

1 Bebeğinizin cinsiyeti nedir?
2 Bebeğinizin yaşını belirtir misiniz?
3 Sizlere hangi konuda yardımcı olmamızı istersiniz?
4 Öğrenmek istediğiniz farklı detaylardan burada bahsedebilirsiniz.
  Kalan mesaj: 10

  Göğüs küçültme hareketleri ve egzersizleri (Ameliyatsız çözüm)

  Göğüs büyüklüğü; kamburlaşma, terleme ve mantar hastalığı gibi çeşitli sorunlara yol açabilir.

  Göğüslerin küçültülmesi için tercih edilebilecek en etkili tedavi yöntemi cerrahi operasyondur. Ancak pek çok kişi cerrahi operasyonlara çekingen yaklaşıyor. Peki göğüs küçültmek için ne yapılmalı ve nelere dikkat etmek gereklidir? Göğüslerini daha küçük hale getirmek isteyen ancak cerrahi operasyona karşı olumsuz bir yaklaşımı olanların uygulayabileceği pek çok egzersiz yöntemi bulunuyor. Özellikle kadınlar, gündelik yaşamda düzenli olarak bu egzersiz hareketlerini uygulayarak bir süre sonra daha küçük göğüslere sahip olabilirler.

  GÖĞÜS KÜÇÜLTEN KARDİYO VE KUVVET EĞİTİM EGZERSİZLERİ

  Göğüslerin küçülmesi için mutlaka göğüs kaslarının çalışması gerekir. Top, ağırlık ve yastık hem erkeklerin hem de kadınların kullanabileceği egzersiz materyallerinden birkaçıdır. Egzersizlerin etkisini görmek için düzenli olarak yapılmaya devam edilmelidir.

  1. DİPS HAREKETİ

  Aşağıya doğru inmek veya meyil etmek anlamlarına gelen dips, egzersiz alanında sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Dips hareketi, aynı zamanda üst vücut squatı olarak da bilinir. Göğüs kaslarını, üst gövdeyi ve kol kaslarını bir arada çalıştırır. Hareketi yapmak için öncelikle bir tabure, sandalye veya koltuğa ihtiyaç vardır.

  • Kol ve bacaklarınızı görseldeki gibi arkanıza yerleştirin.
  • Bacaklarınızı kasmadan kol ve göğüs yardımıyla kalçanızı önce aşağıya doğru indirin, sonra yukarı doğru çıkarın.

  Bu hareketi, 7-8 tekrar halinde 3'er set halinde uygulayın. Dips egzersizi, sadece göğüs kaslarını değil aynı zamanda arka kolları çalıştıracak ve göğüs bölgesini şekillendirecektir.

  2. ŞINAV

  Şınav, özellikle erkekler için göğüs küçültme hareketleri için önerilebilecek ilk egzersiz şeklidir. Ancak göğüs kaslarını sıkıştırmayı sağlayan bu hareketi kadınlar da rahatlıkla uygulayabilirler. Egzersiz için herhangi bir materyal kullanmanıza gerek yok. Temiz ve orta sertlikteki düz bir yüzeyde yapılabilir.

  3. EĞİMLİ ŞINAV

  Göğüslerin ve üst bölgenin daha orantılı bir görünüme kavuşmasını sağlayan bir diğer egzersiz hareketi eğimli şınavdır. Bu egzersiz, pilates topu kullanılarak yapılabileceği gibi sandalyeden veya koltuktan da yararlanılabilir.

  • Görselde olduğu gibi ayaklarınızı topun üzerine koyun.
  • Normal şınavdaki kol genişliğinizle 15 kez şınav hareketini tekrar edin.

  Egzersiz başlangıçta zorlayıcı olabilir. Dolayısıyla küçük sayılarla başlayarak yavaş yavaş ritminizi artırabilirsiniz.

  4. TOP SIKIŞTIRMA HAREKETİ

  Pilates topundan veya yuvarlak bir yastıktan faydalanılarak bu hareket gerçekleştirilebilir. Top sıkıştırma egzersizini günde 10-15 kez olmak üzere 3 set halinde uygulayabilirsiniz.

  • Topu veya yastığı, görselde olduğu gibi ellerinizin arasına alın.
  • Vücudunuz en sıkı pozisyona geldiğinde 5 saniye bekleyerek topu elinizden bırakın.

  5. LYLING CHEST FLY

  Ağırlık gerektiren bu egzersiz, göğüs küçültmenin yanı sıra karın ve kol kaslarınızın da çalışmasına yardım edecektir. Lying Chest Fly egzersizi esnasında gövdeniz tamamıyla sabit kalmalı ve ayaklarınızın pozisyonu bozulmamalıdır. Bu hareket günde en az 15 kez tekrar edilmeye çalışılmalıdır.

  • Öncelikle yere sırtüstü yatın ve ayaklarınızı birleştirin.
  • Dizlerinizi görseldeki gibi havaya kaldırın. Ancak bu esnada beliniz yere tamamıyla yapışmamalıdır.
  • Ağırlıkları elinizi alın. Ardından kollarınızı havada birleştirin ve sonra yana doğru açın.

  GÖĞÜS KÜÇÜLTEN AEROBİK EGZERSİZLER

  Aerobik egzersizler, metabolizmayı hızlandırdığı için vücudun kısa sürede yağ yakmasına yardımcı olur. Dolayısıyla vücut yağ yaktığı zaman göğüslerde de belirli ölçüde küçülme sağlanabilir.

  1. MERDİVEN ÇIKMAK

  Her gün düzenli olarak 15-20 dakika merdiven çıkmanın göğüs sıkılaştırmaya büyük bir katkısı vardır. Örneğin; eviniz üst katlarda yer alıyorsa, asansör kullanmak yerine merdivenleri çıkmayı deneyebilirsiniz.

  2. YÜZMEK

  Vücudun tüm kaslarını çalıştıran spor aktivitelerinin başında yüzme gelir. Ayrıca kardiyo egzersizlerinin en etkili formu olarak da nitelendirilir. Özellikle yüzme teknikleri arasında yer alan kulaç, omuz ve göğüs kaslarını çalıştırarak kolayca büyük göğüslerden kurtulmaya yardımcı olur.

  3. AĞIRLIK KALDIRMAK

  Göğüs ölçülerinizi azaltmak istiyorsanız mutlaka hafif ağırlık materyallerinden edinmeye çalışın. Her iki elinizle ağırlık kaldırarak ve tekrar aşağıya indirerek bu egzersizi uygulayabilirsiniz.

  4. TEMPOLU YAVAŞ KOŞU

  Tempolu koşu, göğüs bölgesindeki yağların eritilmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca vücudun tüm kaslarını çalıştırarak ideal kiloya ulaşmaya da yardımcı olur. Günde 20-30 dakikalık kısa bir koşu etkinliği göğüs bölgesindeki yağlardan önemli ölçüde kurtulmayı sağlar.

  DOĞAL GÖĞÜS KÜÇÜLTME YÖNTEMLERİ

  chamomile-829487_1920

  Göğüslerini doğal yöntemlerle küçültmek isteyenler, kardiyo ve aerobik egzersizlerin yanı sıra bitkisel alternatiflerden de yararlanabilirler.

  1. ZENCEFİL

  Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan zencefil, aynı zamanda göğüslerin küçülmesine yardım olan bitkiler arasındadır.

  • 1 fincan suyun içerisine rendelenmiş zencefil atın ve 10 dakika kadar kaynatın.

  • Ardından tadını daha güzel hale getirmek için içerisine bir tatlı kaşığı bal ilave edebilirsiniz. Zencefil çayı göğüs ölçülerini küçültmek için günde 2-3 fincan içilebilir.

  2. KETEN TOHUMU VE BALIK YAĞI

  pill-316599_1280

  İyi bir omega-3 kaynağı olan keten tohumu ve balık yağı, kadınların östrojen hormonu seviyesini azaltarak göğüslerin istenilen ölçüye kavuşmasına imkan tanır. Yüksek düzeyde östrojen hormonunun salgılanması, göğüslerin büyümesine neden olabilir. Ayrıca vücuttaki zararlı maddelerin ve toksinlerin atılmasını sağlayarak kilo vermeyi de hızlandırır.

  Bir bardak sıcak suyun içerisine 1 çorba kaşığı keten tohumu ekleyerek çay yapabilirsiniz. Dilerseniz her gün düzenli olarak keten tohumu yağı da içebilirsiniz. Balık yağını ise eczanelerden hazır bir şekilde satın alıp tüketebilirsiniz. Bunun dışında somon, ton balığı gibi su ürünlerini de sıklıkla tüketin.

  3. YEŞİL ÇAY

  tea-1040677_1920

  Yeşil çay, kilo vermeye yardımcı olan en önemli bitkisel alternatiflerden birisidir. Dolayısıyla düzenli olarak tüketildiğinde göğüslerin küçülmesini de destekler. İçerisinde yer alan "kateşin" bileşenleri, kalori yakımı için vücudu uyarır ve vücudun kısa sürede yağ yakmasına destek olur.

  • 1 bardak sıcak suyun içerisine 1 çay kaşığı yeşil çay ekleyin.
  • Çayınızı birkaç dakika dinlendirin ve içerisine bir tatlı kaşığı bal ilave edin.
  • Yeşil çayınızı birkaç ay boyunca her gün düzenli olarak içmeye özen gösterin.

  4. ZERDEÇAL

  Özellikle doğum sonrası büyüyen ve sarkan göğüsler için zerdeçal oldukça etkilidir. Ayrıca neem ağacı yapraklarıyla birlikte düzenli olarak tüketildiğinde emzirme döneminde oluşabilecek iltihabın da geçmesine destek olur.

  • 1 bardak sıcak suyun içerisine neem ağacı yaprakları ekleyin. 10 dakika kaynatıp süzün.
  • İçerisine bal-zerdeçal tozu ilave edin ve bu şekilde tüketin.

  5. YUMURTA BEYAZI

  Göğüs küçültme konusunda yumurta beyazı da oldukça ideal bir çözümdür.

  • Yumurtanın beyazını çırpın.
  • Yumurtayı göğüslerinize sürün, 30 dakika bekleyin ve duşta yıkayın.
  • Dilerseniz yumurtanın içerisine daha etkili olabilmesi için soğan suyu da ekleyebilirsiniz.

  6. KAKAO YAĞI VE STREÇ FİLM

  Yoğun bir şekilde terlemeyi sağlayarak göğüs küçültmeye yardımcı olan streç film ile göğüs küçültme tekniği, kakao yağı, streç film ve taze çekilmiş kahve yardımıyla kolayca uygulanabilir.

  • Göğüs bölgesine kakao yağıyla masaj yapın.
  • Streç filmle göğüs bölgenizi sarın ve 1-2 saat bekleyin.
  • Streç filmi çıkartın. Kahveyle masaja devam edin ve yıkayın.

  En Çok Aranan Haberler