Haftada 1 avuç kuşburnu yediğiniz zaman bakın ne oluyor?

Aktarlar ve pazarlarda kolayca bulunabilen kuşburnu, grip, nezle, öksürüğe iyi gelmesinin yanında, cildi güzelleştirmesi ve astıma iyi gelmesinden dolayı kış aylarının vazgeçilmez besinleri arasındadır.

Haftada 1 avuç kuşburnu yediğiniz zaman bakın ne oluyor?

Sonbahar aylarında meyveleri toplanarak kurutulan hava almayan kaplarda saklanan kuşburnu, C vitamini bakımından oldukça zengindir. Taze olarak tüketildiği gibi kurutularak da kullanılmaktadır ve bitkisel çaylar, reçel, jöle, şurup, içecek, turta, ekmek, şarap ve marmelat da yapılarak tüketilmektedir.

Kuşburnu meyveleri içeriğinde flavonlar, tanen ve şeker ile vitamin, mineraller de bulunan oldukça değerli bir besin kaynağıdır.

Kuşburnunun Sağlığa Faydası

Kuşburnu C vitamini zengini

Solunum Yolları Hastalıkları

Yapılan birçok araştırmada içeriğindeki C vitami nedeniyle solunum yolu hastalıklarını azalttığı ispatlanmıştır. Özellikle çocuklarda kronik öksürük, astım, bronşit ve nefes darlığı sorunlarını giderebilir.

Kuşburnu Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kuşburnu ayrıca bağışıklık sistemi için faydalıdır. Bakteri ve enfeksiyonlardan kaynaklanan sorunları giderebilir. Damarlarda kan akışını hızlandırır ve kanı temizler. İdrar akışını hızlandırır, idrar yolu enfeksiyonlarını engeller.

Kolesterolu dengeler

İnsan vücudundaki kolesterol miktarını azaltmaktadır. Suda kaynatılarak suyu içilebilir veya reçeli yapılarak tüketilebilir.

Eklem kireçlenmesine karşı kuşburnu etkisi!

Kanserle Mücadeleyi Sağlar

Kuşburnu etkili bir antioksidandır ve kansere neden olan serbest radikallerin düşmanıdır. Düzenli kuşburnu tüketimi kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Cilt Sağlığını Korur

Kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Yara izleri ve akneleri giderebilir. Cildi nemli tutar ve besler. Cildin elastik ve sağlıklı olmasını sağlar.

İltihaplara Karşı Etkilidir

Kuşburnu vücutta biriken ödemin atılmasında ve iltihapların hızla iyileşmesinde kuvvetli bir yardımcıdır. İçerisindeki etken bileşenleri sayesinde enfeksiyonların iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

Romatoid Artrit Hastalığına İyi Gelir

Düzenli tüketimi %20- 25 hareketliliği artırmak için yardımcı olur. Bu durum ağrıyı azaltır ve hastaların genel ruh halini iyileştirir. Kuşburnu eklem iltihabı ve kalça ağrıları olan kişilerin sorunlarını azaltabilir.

Yabangülü meyvesi kuşburnu C vitamini kaynağı!

Kolesterol Seviyesini Dengeler

Kolesterol sorunları için en iyi çözümlerden birisi kuşburnu tüketimidir.

Şeker Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltır

Kandaki şeker seviyesini sağlıklı seviyede tutabilir. Kuşburnu kandaki şeker üzerinde de etkili bir besindir ve vücuttaki glikozu ve insülini dengelemektedir. Kuşburnu reçelinde şeker kullanılmadığı sürece şeker hastaları için güvenilir ve faydalı bir besin kaynağıdır.

Böbrek Hastalıklarını Önler

Böbrek sağlığını koruyan petkin ve çeşitli asitler içermektedir. Böbrek hastalıklarının semptomlarını iyileştirmek ve rahatlatmak için kullanılır. Kabızlık tedavisi için yardımcı olur.

Kemik Sağlığını Korur

Bol miktarda kuşburnu içeren kuşburnu bu özelliği ile kemik sağlığını korur ve sağlam iskelet yapısının oluşmasını sağlar. Vücutta kolajen üretimi sağlamaya yardımcı olur.
Kan Hücrelerini Arttırır: Bünyede oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin sağlığını korur ve bu kan hücrelerinin ihtiyaç duyduğu demir ihtiyacını karşılar.

Mide Sağlığını Korur

Mide spazmı, mide asit eksikliği, mide tahrişi ve ülsere engel olabilir. Bağırsak hastalıkları için çok etkili bir şifa kaynağıdır. Kuşburnu ayrıca ishal, kabızlık, safra taşı, safra kesesi rahatsızlıkları, gut ve idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Kuşburnu Çayının Faydaları

Kuşburnu çayı içmeniz için 9 önemli neden

Kuşburnu çayı özellikle kış aylarında üşütmeden kaynaklanan grip, nezle gibi hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır.

Kuşburnu çayı nezle, grip gibi hastalıklara karşı etkilidir. Hem bu hastalıklara yakalanma riskini azaltır

C vitamini açısından çok zengin olduğundan kalp, damar ve kemik sağlığı için faydalıdır.

Kuşburnu çayı; zihinsel faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde devam etmesine yardımcı olur, stresle mücadeleyi kolaylaştırır.

Başta içerdiği bol miktarda C vitamini ve demir gibi maddelerle genel anlamda bünyenin savunma sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler