KADIN

Hamilelikte 13. hafta

Hamilelikte 13. hafta

13 haftalık hamilesiniz – sadece 189 gün kaldı!

Karnınız yakında tüm dünyaya bir bebek beklediğinizi duyuracak kadar büyük hale gelebilir ama bebeğiniz hala minnacık. Aslında, baştan popoya kadar sadece 7,2 cm uzunluğunda ve yaklaşık 2,8 gram ağırlığında. Çok küçük olmasına karşın, karnınızda şu anda, birkaç hafta öncesine göre çok daha orantılı bir yapıya sahip, tamamen şekillenmiş bir bebek var. Önceki haftalarda, bebeğinizin başı vücudunun geri kalanını gölgede bırakıyordu – ama şimdi kafası vücudunun yaklaşık üçte biri kadar. Küçücük, benzersiz parmak izleri şimdiden oluştu. Böbrekleri ve boşaltım sistemi çalışıyor ve yutmakta olduğu amniyotik sıvıyı idrarıyla boşaltmaya başlıyor. İkinci üç ayınıza başlarken, bebeğinizin kritik gelişmesinin büyük kısmı tamamlanmış olacak ve düşük yapma ihtimaliniz ciddi ölçüde azalacak.

Hamileliğin 13. Haftasında Vücudunuz

Şimdi kutlama zamanı! Bu, ilk üç ayınızın son haftası. Bir sonraki hafta ikinci üç ayınıza girmiş olacaksınız. İki nedenden dolayı bu harika bir haber: Birincisi düşük yapma riskiniz önemli ölçüde azalıyor ve ikincisi, pek çok kadın sabah bulantısı gibi hamileliğin erken dönemlerinde görülen semptomların hafiflediğini görüyor. Doğuma hala aylar var ama göğüsleriniz şimdiden doğumdan sonraki birkaç günde sütünüz gelmeye başlamadan önce bebeğinizi besleyecek, besin yönünden zengin bir sıvı olan kolostrumu (ağız sütü) yapmaya başladı. Pek çok çift mide bulantısı azaldıkça ve enerjiniz geri geldikçe belirgin bir libido artışı da fark ederler. Doktorunuz size aksini söylemediği sürece, hamilelik süresinde cinsel ilişki tamamen güvenlidir ve sizin veya eşinizin bebeği incitme şansınız yoktur.

SİZİN İÇİN İPUÇLARI - Aşırı vajinal akıntıyla baş etmek

Hamilelik boyunca, vücudunuzda dolaşan ekstra östrojen ve vajinal bölgenize giden kan akışının artmasından dolayı normalden daha fazla beyaz vajinal akıntı olması yaygın bir durumdur. Bunu durdurmak için yapabileceğiniz bir şey yoktur ama ıslaklığı emmek için parfümsüz bir günlük ped kullanmanız rahat ve temiz hissetmenizi sağlayabilir. Genital sorunları uzakta tutmak için:
• Her zaman önden arkaya doğru temizlenin.
• Pamuklu iç çamaşırı giyin.
• Sıkı pantolonlar, naylon çamaşırlar, banyo köpükleri, hijyen spreyleri, parfümlü pedler veya tuvalet kağıtları ve kokulu veya deodorantlı sabunlardan kaçının. (Kokulu ve deodorantlı maddeler derinizi ve vajinal dokunuzu tahriş edebilir.)
• Antiseptik sıvılar ile yıkanmayın. Bu, sadece vajinanızdaki doğal kimyasal dengeyi bozmakla kalmaz, mantar ve diğer enfeksiyon risklerini artırır ve hamilelik boyunca dolaşım sisteminizde bir hava kabarcığı da yaratabilir – bu oldukça nadir görülen bir durum olmakla birlikte, sizin ve/veya bebeğiniz için ölümcül olabilecek bir hava embolisine (damar tıkanıklığı) de neden olabilir. Eğer başka tür akıntılarınız varsa veya yoğun bir kokuya sahipse, doktorunuza danışın- bu bir enfeksiyon işareti olabilir. Hamileliğinizin ilerleyen safhalarında akıntıda bir artış hissederseniz ve akıntı özellikle sümüksü, sulu veya kana benzeyen türdeyse doktorunuza danışın. Bu erken doğumun bir işareti olabilir.