KADIN

Hamilelikte 23. hafta

Hamilelikte 23. hafta

23 haftalık hamilesiniz - sadece 119 gün kaldı!

Bebeğiniz 16,5 cm’den daha uzun ve ağırlığı 450 gramın biraz üzerinde. Şu anda hareketlerinizi hissedebilir, bu yüzden eğlenceli müzikler dinleyin. Bu aşamada bebeğinizin yüzü kırmızı ve buruşuk ve doğumda muhtemelen pembe veya kırmızımsı görünecek. Bu rengin nedeni bebeğinizin şeffaf cildi boyunca görünen kan damarlarıdır. Gerçek cilt rengi doğduktan itibaren ilk yıl içinde ortaya çıkacak.

Bebeğinizin akciğerlerindeki kan damarları, onu nefes almaya hazırlayacak bir şekilde gelişiyor ama tam akciğer gelişimi daha pek çok ayın geçmesini gerektirecek. Akciğerler bebeklerde tam olarak gelişen son organdır. Bu nedenle prematüre bebekler (37 haftadan önce doğanlar) sıklıkla nefes almada sorun yaşarlar. Bu hafta doğan bebekler yoğun bakım yardımıyla yaşama şansına sahiptirler ancak ciddi komplikasyon riski yüksektir.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

En uzun gebelik dönemini yaşayan hayvan fildir. Hamilelikleri yaklaşık iki yıl sürer!

Hamileliğin 23. Haftasında Vücudunuz

Eğer ilk üç ayınızda baş ağrılarıyla uğraştıysanız, şimdi muhtemelen azalıyorlar (Pek çok kadın hamileliğin ilk dönemlerinde hamilelik hormonları, dolaşımdaki değişimler ve/veya sinüs tıkanıklığı nedeniyle baş ağrısı yaşar).
Hamilelik sırasında, özellikle ayak bilekleriniz ve ayaklarınızda bazen hafif bir şişlik hissedebilirsiniz. Buna ödem denir ve bunun nedeni, kanınızın kimyasındaki değişimlerin sıvının dokularınıza kaymasına neden olması ve genişleyen rahminizin kanı vücudunuzun alt kısmından toplayan damarlara baskı yaparak bacaklarınızdaki dolaşımı yavaşlatmasıdır. Ödem genellikle gün sonunda ve yazları daha da kötüleşir. Vücudunuz, bebeğiniz doğduktan sonra ekstra sıvıyı yok edecektir ve bu nedenle hamilelikten sonraki birkaç gün içinde daha sık idrara çıkabilir ve daha fazla terleyebilirsiniz.

SİZİN İÇİN İPUÇLARI - Şişkinliği nasıl en aza indirebilirsiniz

Şişkinlik sizi çok etkilediğinde, şu taktikleri deneyin:

• Yapabildiğiniz zaman ayağınızı yüksek bir yere koyun.
• Otururken bacaklarınızı uzatın.
• Uzun zaman boyunca hareketsiz oturmaktan kaçının.
• Dolaşımı artırmak için egzersiz yapın.
• Destekleyici çoraplar giyin.
• Bol bol su için çünkü su şişliği engellemeye yardımcı olur.
• Elinizde veya yüzünüzde ciddi veya ani şişlik hissederseniz, hemşire veya doktora başvurun. Bu preeklampsi denilen ciddi bir durumun işaretçisi olabilir.