KADIN

Hamilelikte 28. hafta

Hamilelikte 28. hafta

28 haftalık hamilesiniz - sadece 84 gün kaldı!

Bu hafta itibariyle, bebeğiniz 900 gramdan biraz fazla ve başının üst kısmından topuklarına kadar yaklaşık 35 cm uzunluğunda. Karnınızın dışındaki yaşama hazırlandığı için yağ tabakaları gelişmeye devam ediyor. Bu haftaki büyük haber bebeğinizin gözlerini açıp kapayabilmesi ve kirpikleriyle gösteriş yapmasıdır. Bu hareket tam bir açma kapamadan daha çok refleksif bir göz kırpmadır.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Yeni babalar bebek büyütme ile ilgili bağlantılı olarak testosteronda azalma ve östrojende artış gibi hormonal değişiklikler yaşarlar.

Hamileliğin 28. Haftasında Vücudunuz

Bu aşamada hamileliğinizi daha yakından takip etmek için her iki haftada bir doktorunuzu veya gebelik uzmanınızı ziyaret edebilirsiniz. 36. haftadan itibaren ziyaretleriniz haftalık periyodlara geçecek. Risk faktörlerinize bağlı olarak, doktorunuz doğum öncesi durumunuzdan emin olmak için üçüncü üç aylık dönemde belsoğukluğu kültürünün yanısıra, HIV ve frengi için tekrar eden kan testleri isteyebilir. (Bu enfeksiyonların teşhis ve tedavi edilmesi sizin ve bebeğiniz için önemlidir). Doğum öncesi ilk ziyaretinizde yapılan kan çalışması RH negatif olduğunuzu göstermişse, vücudunuzun, bebeğinizin kanına saldıracak antikorlar geliştirmesini engellemek için size bir RH immunoglobulin enjeksiyonu yapılacaktır (Eğer bebeğiniz RH pozitifse, doğumdan sonra başka bir RH immunoglobulin aşısı daha olacaksınız).

Bacaklarınız geceleri karıncalanıyor mu? Bacaklarınızın alt kısımlarındaki sızlama ve bacaklarınız hareket etme yönündeki karşı konulamaz his huzursuz bacak sendromu olarak bilinmektedir. Kimse bu rahatsızlığa neyin neden olduğunu bilmemektedir ancak hamile kadınlar arasında yaygındır ve sabit otururken veya uyumaya çalışırken rahatlamanızı zorlaştırır.

SİZİN İÇİN İPUÇLARI - Huzursuz bacakları sakinleştirmek

Bazı araştırmacılar hamile kadınların yüzde 20’sine yakın bir bölümünün hamileliğin son birkaç ayında bacaklarında sızlama veya yanma hissi yaşadıklarını tahmin ediyor. Bu hisler, bebeğiniz doğduktan birkaç hafta sonra muhtemelen ortadan kalkacak. Bu arada aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz:
• Huzursuz bacak sendromunu daha kötü hale getirebilecek olan kafeini azaltın.
• Gergin hissettiğinizde baldırlarınıza masaj yapın (veya daha iyisi bunu eşinizden isteyin).
• Bacağınızın üzerine sıcak veya soğuk sargılar koyun ve ılık veya soğuk bir banyo yapın.
• Bazı çalışmalar demir takviyesi almanın huzursuzluğu hafifleteceğini göstermektedir ama bunu yapmadan önce doktorunuza danışın. Doğum öncesi vitamin takviyenizin içerisinde zaten yeterince demir alıyor olabilirsiniz.