KADIN

Hamilelikte 36. hafta

Hamilelikte 36. hafta

36 haftalık hamilesiniz - sadece 28 gün kaldı!

Bebeğiniz hala kilo alıyor – günde yaklaşık 30 gram kadar. Şu anda neredeyse 2700 gram ağırlığında ve 45,5 cm’den biraz daha kısa. Amniyotik sıvı içerisinde gömülüyken cildini koruyan kremsi bir madde olan verniks kazeozanın yanı sıra vücudunu kaplayan yumuşak tüylerin de büyük bir kısmını döküyor. Bebeğiniz diğer salgılarla birlikte bu maddeleri de yutuyor ve bunlar doğuma kadar bağırsaklarında kalacak. Bu siyahımsı karışım, ilk dışkı (mekonyum) onun ilk bağırsak hareketi olacak.

Bu haftanın sonunda, bebeğiniz zamanında doğmuş olarak düşünülecek (37 ve 42. haftalar arasında doğan bebekler zamanında doğmuş; 37 haftadan önce doğanlar prematüre ve 42 haftadan sonra doğanlar ise geç doğmuş olarak kabul edilirler). Çok büyük ihtimalle şu anda başı aşağıya doğru bir pozisyonda ve bu durum rahat bir doğum için optimaldir. Ama eğer gelecek hafta başı aşağıya doğru bir pozisyonda olmazsa, doktorunuz göbeğinizin dışından iterek onu elle döndürmeye çalışacağı anlamına gelen “dışarıdan baş aşağı hale getirme versiyonunu” önerebilir.

Bebeğiniz büyümeye ve iç organlarınızı sıkıştırmaya devam ettikçe, birkaç hafta önce olduğu kadar acıkmadığınızı fark edebilirsiniz. Bu noktada, daha az ve daha sık yemek yemek işinizi kolaylaştırabilir. Bebeğinizi pelvisiniz üzerinde daha da aşağı kayarsa, daha az mide yanması hisseder ve daha kolay nefes alırsınız. Eğer bu sizin ilk bebeğiniz ise bu kayma — uterusun pelvis boşluğuna inmesi ya da engajman olarak adlandırılır - doğumdan daha önce gerçekleşmeye meyillidir. Bu kayma, karnınızın alt bölümündeki baskıyı artırarak yürümeyi daha rahatsız hale getirebilir. Bazı kadınlar bacaklarının arasında bir bowling topu taşıyormuş ya da bebekleri düşecekmiş gibi hissettiklerini söylerler. Endişe etmeyin, düşmeyecek!
Kendinizi unutkan mı hissediyorsunuz? Bu durum, hamileliğinizin üçüncü üç ayında normaldir. Bunalmış, geçirmekte olduğunuz büyük değişikliklerden dolayı çıldırmak üzere veya özellikle de geceleri düzenli uyuyamıyorsanız tükenmiş hissedebilirsiniz.

Braxton Hicks kasılmalarının şimdi biraz daha sıklaştığını farkedebilirsiniz. Bu, doktorunuzla doğumun zamanlamasını ve yerini gözden geçirmeniz için iyi bir zamandır. Genel bir kural olarak, bir saat süresince her beş dakikada bir kasılmalarınız oluyorsa doğumun başladığını düşünebilirsiniz. Eğer bu hafta içinde doğumun işaretleri varsa, direk olarak doktorunuzu arayın — bebeğiniz 37 haftalık oluncaya kadar prematüre kabul edilir. Ayrıca suyunuzun gelmesi (ya da amniyotik sıvı kaybetmekte olduğunuzu düşünüyorsanız), bebeğinizin hareketlerinin azalması, herhangi bir vajinal kanama, ateşinizin olması, başınızın ağrıması, karın bölgenizde ağrı ya da görme duyunuzda bir değişim olması durumlarında da hiç vakit kaybetmeden doktorunuzu aramanız gerekir.

SİZİN İÇİN İPUÇLARI - Unutkanlıkla başa çıkmak

Şu basit hafıza tüyolarını deneyin:
• Sakin olun. Ne kadar telaşlı olursanız, bir şeyleri hatırlamak da o kadar zor olacaktır.
• Randevular ve günlük hayatın diğer ayrıntılarıyla ilgili hatırlatmaları yazmak için küçük bir defter (veya PDA) taşıyın.
• Günde birkaç kez görebileceğiniz bir noktaya ayrıntılı bir günlük takvim yerleştirin.
• Doğum iznine ayrılmadan veya doğuma gitmeden önce yapmanız gerekenler için bir “yapılacaklar” listesi tutun.
• Anahtarlarınız ve kredi kartlarınız gibi sık kullandığınız şeyleri tek bir yerde tutun.
• Hayatınızı basitleştirin. Faaliyetlerinizi azaltın ki gün içinde rahatlamaya ve düşünmeye daha fazla vaktiniz kalsın.