KADIN

Hamilelikte 7. hafta

Hamilelikte 7. hafta

7 haftalık hamilesiniz - sadece 231 gün kaldı!

Bebeğiniz şimdi neredeyse 1,2 cm boyunda. Dirsek eklemleri ve belirgin, hafif ağ şeklinde el ve ayak parmakları var. Dişleri ve ağzının iç kısmı şekil alıyor ve kulakları gelişmeye devam ediyor. Gözkapağı çukurları küçücük gözlerini kısmen kapatıyor ve burnunun ucu ortaya çıkmaya başlıyor. Cildi kağıt inceliğinde ve damarları açıkça görülebiliyor. Küçük bebeğinizin aynı zamanda bir apandisti ve sindirime yardımcı olmak için insülin hormonunu üretecek olan bir pankreası var. Karaciğeri alyuvar üretmekle meşgul ve bebeğinizin büyüyen bağırsaklarından oluşan bir halka, onun küçücük bedenine oksijen ve besin taşıyacak olan belirgin kan damarlarına sahip göbek bağına doğru çıkıntı halinde uzanıyor. Bebeğinizin küçük bir kuyruğu varmış gibi görünüyor (aslında, bu onun kuyruk kemiğinin bir uzantısı), ama sonraki birkaç hafta içerisinde görünmez olacak.
Henüz onun dönüşlerini hissedemezsiniz ancak küçük, hareketli fasulyeniz sulu evinin içinde düzensiz bir şekilde hareket ediyor.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Diğer aylara göre Ağustos ve Eylül aylarında daha fazla bebek doğmaktadır. En az doğum olan ay ise Kasım ayıdır.

Hamileliğin 7. Haftasında Vücudunuz

Sabah bulantılarından (aslında ne zaman geleceği belli olmadığı için bu yanlış bir adlandırmadır) dolayı az yemeye çalışmak neredeyse imkansızdır. Hamile kadınların neredeyse yüzde 75’i genellikle ilk üç ay içerisinde kusma olsun veya olmasın bulantı durumunu yaşarlar (Eğer ihtiyatlıysanız bu durum sabah bulantısı gibi normaldir ve kaygılanacak bir durum yoktur. Çok az sayıda şanslı kadın bu dönemi mide bulantısı olmadan geçirmektedir). Sabah bulantısı olan kadınların çoğu ikinci üç aylık dönemde azalma olduğunu belirtmektedir. Eğer mide bulantınız ağırsa ve kelimenin gerçek anlamıyla su dahil hiçbir şeyi midenizde tutamıyorsanız mutlaka doktorunuzu arayın.

SİZİN İÇİN İPUÇLARI

Sabah bulantısını hafifletme

• Yatağınızın yanında kraker gibi sade atıştırmalıklar bulundurun ve kalkmadan önce midenizi yatıştırmak için birkaç tane yiyin.
• Protein bakımından zengin yemekleri deneyin (mesela yağsız yoğurt). Küçük çaplı bir araştırma protein yönünden zengin yiyeceklerin mide bulantısını karbonhidratlara göre daha fazla azalttığını göstermektedir.
• Gün boyunca az ve sık sık yemek ve atıştırmalık yiyin, böylece mideniz hiçbir zaman boş kalmaz.
• Yağlı, baharatlı, asitli ve kokusu midenizi bulandıran yiyeceklerden uzak durun.