Hamilelikte Depresyonla Başa Çıkmanın Yolları

Hamilelik tarif edilemez duyguların yaşandığı ve bu duyguların her dakika her saniye an ve an değiştiği heyecanlı ama bir o kadar da stresli bir zaman dilimidir.

Hamilelikte Depresyonla Başa Çıkmanın Yolları

Hamileliğiniz boyunca sadece olumlu ve heyecanlı duygular hissedemeyebilirsiniz. Bazen hayatınızın kökten değişecek olması, büyük bir sorumluluk alacak olmanız ve bu durumu yaşarken kendinizi yalnız hissetmeniz gibi birçok etken sizi hamilelik depresyonuna sokabilir.

Birçok anne yavrusu ile kavuşacağı gün için geri sayıma başlar ve sabırsızlanır. Ama bu güzel duyguların yanı sıra annelerin hayatları da vücutları da daha hamilelik sürecindeyken değişmeye başlar.

Bu olumsuz hisler bazı zamanlarda annenin psikolojik durumunu derinden etkiliyor ve depresiflik derecesine ulaşabiliyor.

Belirtileri ve kendinizi iyi hissetme sürecinizi iyi gözlemlemelisiniz. İki haftadan fazla süren mutsuz ve canınızın sıkkın ruh haliniz var ise hamilelik depresyonuna kapılmış olabilirsiniz.

Depresyonu tetikleyen şeyler ekonomik güçlükler, viral enfeksiyonlar, kullanılan bazı ilaçlar sağlıksız beslenme uykusuzluk gibi nedenler olabilir.
Annenin en ufak bir duygu değişimini bile hisseden bebek ve annenin ruh sağlığı için vakit kaybetmeden uzman bir doktordan yardım almakta son derece fayda vardır.

Doktorunuzun tavsiyeleri ile birlikte insan vücuduna iyi gelen yoga, meditasyon ve akupunktur gibi aktivite ve tedavi yöntemlerini de deneyebilirsiniz bu süreç içerisinde.

Bu dönemde yapmamanız gereken tek şey kulaktan dolma bilgilerle harekete geçmenizdir. Kendinizde halsizlik, mutsuzluk, zevk alamama, korku, endişe, suçluluk vb. duyguları yoğun olarak uzun bir süredir hissediyorsanız sizin ve bebeğinizin sağlığı için bir doktordan yardım almanız gerektiğini unutmamalısınız…

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler