Hangi tren hattı ne zaman kapanacak?

Asrın projesi Marmaray'da sona doğru yaklaşılıyor. İstanbulluların her iki yakada da kullandığı banliyö sistemi peyder pey kapanıyor.

Hangi tren hattı ne zaman kapanacak?
1 Mart'ta Halkalı Kazlıçeşme hattı kapanacak. Anadolu Yakası'nda ise Haydarpaşa - Pendik hattının yaz aylarında kapanması bekleniyor.
**-Kazlıçeşme-Halkalı 1 Mart’ta kapanacak-**
Marmaray kapsamında mevcut banliyö sisteminin yüzeysel metroya dönüştürülmesi için hatlar aşama aşama kapatılacak. İstanbul banliyölerinin yüzeysel metroya dönüştürülmesi ve 3 hatta çıkarılması çalışması kapsamında, Kazlıçeşme-Halkalı arasında 1 Mart’tan itibaren tren trafiğine ara verilecek. Söz konusu parkurda ulaşım otobüslerle sağlanacak.
Konuyla ilgili TCDD, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilgili belediyelerce hazırlıklar yapıldı.
İlk etapta Halkalı-Küçükçekmece arasında 15 otobüsle günlük 105 sefer, Küçükçekmece-Yenikapı arasında ise 40 körüklü otobüs ile günlük 200 sefer yapılacak.
Yedikule-Sirkeci arasında banliyö trenleri işletilmeye devam edecek. Bu parkurda her 15 dakikada bir tren çalıştırılacak.
**-Haydarpaşa-Pendik hattı yaz aylarına kadar çalışacak-**
Çalışmalar kapsamında inşaat alanları etaplar halinde ilerleyecek. Bu bağlamda ilgili kurumların mutabakatı ile 29 Nisan 2012’de Pendik-Gebze arası mevcut hat kapatıldı. Haydarpaşa-Pendik hattının ise 2013 yılı yaz döneminde işletmeye kapatılması öngörülüyor.
**-Günde bir milyon yolcu taşınacak-**
Aynı zamanda Anadolu ve Avrupa yakaları arasında çift hatlı tünel ve boğaz tüp geçişi ile kesintisiz ulaşımı sağlaması açısından oldukça önemli olan Marmaray, seyahat süresini önemli oranda düşürecek.
Bu süreçteki en önemli istasyonlar, iki yaka arası bağlantının başlangıç noktaları olan Kazlıçeşme (Avrupa Tünel Girişi) ve Ayrılıkçeşme (Anadolu Tünel Girişi) arasındaki tünel ve boğaz tüp geçişini sağlayan Kazlıçeşme, Yenikapı (yer altı), Sirkeci (yer altı), Üsküdar (yer altı) istasyonları olacak.
Haydarpaşa-Pendik hattında, günde 12 tren ve 176 seferle ortalama 71 bin ve yılda 77 milyon yolcu, Sirkeci-Halkalı hattında ise günde 9 tren ve 126 seferle ortalama 66 bin ve yılda ortalama 53 milyon yolcu taşınırken, Marmaray’ın devreye girmesiyle bu sayı günde 1 milyonu bulacak.
**-Personel politikası-**
Haydarpaşa-Pendik arası hatların kapatılmasından sonra çalıştırılan personelden TCDD kadrolu personeli ve hizmet alımı yapılarak çalıştırılan personel, Marmaray işletmeciliği konusunda eğitime tabi tutulacak ve akabinde Kazlıçeşme-Ayrılıkçeşme arası Tüp/Tünel Marmaray işletmeciliğinde görevlendirilecek.
Kazlıçeşme-Halkalı arası hatların kapatıldıktan sonra burada çalışan personel, işletmecilik hazırlıkları yapılan Marmaray tüp geçidine kaydırılarak, bu bölgeyle ilgili eğitimlere kanalize edilecek ve 30 Eylül 2013 tarihinde işletmeye açılacak olan Kazlıçeşme-Ayrılıkçeşme arasındaki Marmaray işletmeciliğinde görevlendirilecek.
**-Yük treni taşımacılığı devam edecek-**
Marmaray işletmeye açıldığında Avrupa’dan 21 yük treni, Asya’dan 21 yük treni olmak üzere ihtiyaç olduğu sayıda yük treni çalıştırılması öngörülüyor.
Marmaray ve Arifiye-Pendik arasında Yüksek Hızlı Tren yol çalışmalarının tamamlanmasıyla yurt içi anahat yolcu tren seferleri, (yolcu talep ve ihtiyaçlarına göre) planlamaları yapılabilecek.
[** **](http://haber.mynet.com/gununozeti)
[](http://sayyac.mynet.com/tiklama/380?tags=marcamarcahabertextlink&url=http://www.marcamarca.com.tr?ref=mynettxt)
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Atatürk döneminden sonra tren yoluna önem veren bu hükümetin yaptığı en iyi işlerden biri diyebilirim.petrol babalarına darbe vurmanın tek yolu demir yolu.
ee nezamandan Hangi Zamana kadar kapatılacak
bu sorunun cevabını verecek tek bir kişiyi biz kurumun içinde çalışanlar olarak bulamdık :)))))
iyi güzel hoşta olan yine vatandasa olcak trenle tek vasıtayla işine giden adam sımdı 2 vasıta kullancak hem yol masrafı katlancak hem yolu uzayacak. Allah Yardımcısı olsun herkesin.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler